Vlakem, metrem i pěšky se čtyřmi sty baníkovci

<< Zpět

18.3.2012, Autor: Dominik Hejbal

Fanoušci Baníku Ostrava prožívají těžké období. Klub se musí vypořádat s nelehkou finanční situací, kvůli které přišla změna majitele. Klub s fanoušky a hráči vyhlásil misi „Zachraňte Baníček“. Cílem je klub ekonomicky zabezpečit a udržet mezi ligovou elitou. Do Prahy však vyrážejí za aktuálním lídrem ligové tabulky a s dvoubodovou ztrátou na Olomouc, která obývá první nesestupovou příčku.

 

Přestože je dopředu jasné, že z utkání bude velmi obtížné vytěžit bodový zisk, nechtějí fanoušci nechat svůj tým na holičkách. Na webu chachaři.cz burcují další fanoušky k podpoře svého týmu téměř na druhém konci republiky.

 

„V pátek 16. 03. 2012 ve 20:15 začíná 5. část mise „Zachraňte Baníček!!!“Všichni jsme věděli, že to nebude se záchranou a sbíráním potřebných bodů na jaře jednoduché, ale body naskakují a pokud budou hráči i my takto dřít nadále, konečný výsledek se dostaví a zlomíme to. Proč ne hned na Spartě. Proto v pátek fans FCB nejen z Fifejd, Dubiny, Výškovic, Poruby, Slezské, Hrabůvky, Zábřehu, ale i fans FCB nedaleko od Ostravy jedem všichni na sparťany!!!“

 

„Jenom na Hlavák?“ Ujišťuje se pán u přepážky na libeňském nádraží.

 

„Ano,“ potvrzuji, že skutečně chci vyrazit vlakem, u kterého je už v době mého příchodu do nádražní haly hlášeno dvacetiminutové zpoždění. Bez problémů bych našel několik spojů městské hromadné dopravy, které by na hlavní nádraží dorazily rychleji a s daleko menším rizikem zpoždění.

 

Krátce po páté už čekám na liduprázdném nástupišti. Klid před bouří umocňuje zapadající slunce za tovární budovou a pohled na opuštěné koleje mizející v dálce za obzorem. A ticho, které jen chvílemi přeruší dva zaměstnanci ve žlutých vestách vyměňující plakáty na nástupišti. Po chvíli si vedle mne přisedne na první pohled nenápadný mladík. Všímám si však, že mu z kapsy vyčuhuje žluto-zelená fotbalová šála. Jedná se o polského příznivce klubu GKS Katowice. Klubu, který je u nás znám svými obávanými fanoušky spřátelenými s příznivci ostravského Baníku.

 

Po půl šesté už svá místa zaujímají policejní těžkooděnci. Sedm vpředu, osm vzadu, k tomu dva policisté v běžné uniformě.

 

„Čtyři sta,“ zní odpověď strážníka na otázku, kolik fanoušků se podle posledních informací chystá do Prahy. I na ostatní otázky odpovídá co nejstručněji. Na nástupišti lze sledovat první známky nervozity.

 

Opět v duchu přepočítávám počet těžkooděnců. V tu chvíli se nemohu ubránit myšlenkám na případnou situaci, kdyby se patnáct mužů ve výstroji mělo postavit rozvášněnému čtyřsethlavému davu. Své místo si hledá i postarší vysoký štíhlý muž s fotoaparátem na krku. Tohoto pána ještě ten den potkám na hlavním nádraží i na Vltavské.

 

Minutu před šestou v dálce rozpoznávám blížící se vlak, na který čekám bezmála hodinu. Policisté si mezitím provádějí poslední úpravy na výstroji. „Běžte tam odsaď dál!“ uděluje jeden z nich pokyny lidem na nástupišti. Vzápětí již bez problémů identifikuji baníkovské šály, kterými jejich majitelé mávají z oken posledních vagónů. Během pár vteřin stojí vlak Eurocity 110 na zastávce.

 

Nastupuji do vagónu. Vyrážíme na hlavní nádraží.

 

Přestože jsem na pokyn policie nastoupil do vagónu pro běžné cestující, stejně uvnitř potkávám většinou ostravské příznivce. Pár jedinců posilněných alkoholem se na chodbě stará o zábavu celého vagónu. Za dvanáct minut už vystupujeme na hlavním nádraží.

 

Tady o zájem policejních těžkooděnců není nouze. Obklíčení fanoušci adresují mužům zákona anglický pokřik „A. C. A. B.“ (zkratka „All cops are bastards.“) a „Český fotbal pro fanoušky!“

Umělé žlutozelené osvětlení nádraží haly záhy doplní modrá světlice zdvižená nad skupinkou fanoušků. Nástupištěm se rozléhá pokřik: „My jsme doma všude!“ A krátce nato hymna ostravských fanoušků: „Baníčku my jsme s tebou…“

 

Vzápětí jsou fanoušci po eskalátorech směrováni do chodby pod nástupišti. Světlice letí vzduchem a mizí z dohledu za vlakovou soupravou.

 

Přicházíme do nádražní haly.

 

„Postav se kurva na ty nohy!“ ozve se najednou zprava rozezlený výkřik typicky ostravským přízvukem. To se právě jeden z fanoušků marně snaží přimět opilého kamaráda, aby přemohl motorické potíže. Jestli úspěšně, to se už nedozvím, protože vyrážím za skupinou těžkooděnců, kteří se rozeběhli ven z haly. Venku zjišťuji, že se o žádný konflikt nejedná. Policisté jen spěchají s přemístěním na Vltavskou. Vracím se zpět do haly a následně po schodech dolů do metra, kde už fanoušci Baníku buší do oken přeplněného metra.

 

„Pražský kurvy! Pražský kurvy! Pražský kurvy!“ dávají najevo svou nevoli vůči přepravě u nás ryze pražským dopravním prostředkem. Nakonec se po několika minutách čekání daří roztřídit dav i do dalších vagónů a přeplněná souprava vyráží na Vltavskou. Důsledkem zmatečného naskakování do vagónů jsem po celou cestu přimáčknut ke skupině rozparáděných polských výpomocníků z GKS Katowice. Jejich silné vyvolávání česko-polských pokřiků zní celým vagónem. Poslechu textu o Spartě, coby postarší lehké ženě, byste se neubránili ani se špunty v uších.

 

Vystupujeme na Vltavské. Nástupiště je právě plné cestujících. Někteří při pohledu na baníkovce, Poláky a policejní těžkooděnce výrazně přidají do kroku směrem k eskalátorům. Jiní, když po eskalátorech dojedou na nástupiště, okamžitě se na místě otáčejí a spěchají zpátky. Najdou se však i tací, které příjezd obávaných fanoušků nevyvede z míry. Pár z nich má dokonce na sobě oblečení ve sparťanských barvách.

 

Po chvíli vyrážíme směrem k eskalátorům. Když už se spolu s některými fanoušky na přeplněných jezdících schodech ohlížíme za zbytkem průvodu, zjišťujeme, že jim policisté zabránili v cestě. Nezbývá než dorazit nahoru a podle situace se případně vrátit. To už se za námi ozývají zvuky nápadně připomínající potyčku. Nad schodištěm mezitím jeden z policistů křičí do vysílačky:

 

„Vydržte ještě chvíli, posily už jsou na cestě!“

 

Než se stihnu odhodlat k návratu dolů, do metra vbíhají další obrnění policisté. Na eskalátorech cestou zpět k nástupišti mezitím míjíme pár fanoušků s drobnými šrámy.

 

Dole jako první zavadím pohledem o fanynku, která se drží za holeň. Vedle zraněné nohy leží rozbitá láhev od piva a spousta střepů.

 

Situace se už zjevně uklidňuje. Z místního rozhlasu se mezitím ozývá apel na strážce zákona:

 

„Hlášení policii: Uvolněte prosím zastávku. Nemáme kam přijet. Nemůžeme na zastávku vysadit další cestující.“

 

A tak se po chvíli policisté s davem fanoušků tentokrát doopravdy vydávají směrem ven. Východ z metra je zatarasen dalšími policisty. Jeden z nich rozpoznává, že nepatřím mezi fanoušky ostravského klubu a rukou mě hbitě prostrčí skrz hradbu obrněných těl.

 

Ve venkovním šeru mě ze všeho nejdříve upoutává zvuk policejní helikoptéry, která dění v pražských Holešovicích a okolí Letné monitoruje z výšky.

 

Další dění uvnitř metra sleduji postranním oknem zvenčí. Nic zásadního se však neděje. Fanoušci jsou po pár minutách vypuštěni z metra a posléze navedeni do přistavené tramvaje číslo 25.

 

Před nástupem ještě jeden z fanoušků stíhá zapálit další modrou světlici. Ani zde nejsme ochuzeni o fanouškovské chorály a urážlivé pokřiky.

 

Během zaplňování přistavené tramvaje je více než zřejmé, že předepsaná kapacita vagónů je zřetelně překročena. Při snaze vměstnat do soupravy co nejvíce fanoušků dochází i na řadu strkanic. Menší skupinka fanoušků zůstává na zastávce.

 

Snažím se co nejdříve dostat k početnější skupině fanoušků, která je na cestě na Letnou. Když mi nezbývá než si přiznat, že s mými běžeckými schopnostmi nejspíš dorazím ke stadionu pozdě, začínám vyhlížet taxi. Při vší smůle se dočkám až na Letenském náměstí, jenže ani autem cesta kvůli dopravní zácpě neubíhá podle představ. A tak po dvou křižovatkách a bleskové platbě s poněkud přestřeleným dýškem opět spěchám po svých boční ulicí z Korunovační ke stadionu. Přesně ve směru ke vchodu pro fanoušky hostů, kteří se u něj právě srocují. Tentokrát také v doprovodu policistů na koních.

 

„Jak proběhla cesta z Vltavské? Obešlo se to bez problémů?“

 

„Ne! Mačkali nás tam jak krysy!“ odpovídá značně rozzlobeným hlasem vysoký ramenatý fanoušek s milimetrovým sestřihem.

 

Krátce na to registruji povědomou kulhající postavu podpíranou dalšími fanoušky. Je to poraněná fanynka z Vltavské. Ani přes nepříjemnou událost z pražského metra si nenechá ujít vystoupení svého týmu. Odhodlání podpořit svůj klub v cestě za cennými body z hostujících fanoušků jen čiší. Přesun do vymezených sektorů už probíhá bez větších potíží. Fanoušci jsou na stadionu s více než hodinovým předstihem.

 

Úvod utkání poznamenává nepochopitelný čin jednoho z domácích fanoušků, který háže dělobuch na hrací plochu přímo pod nohy sparťana Ladislava Krejčího. Útok na vlastního hráče si vysloužil zlostné reakce ostatních domácích fanoušků. Fanoušci Ostravy svůj tým vytrvale podporují takřka po celý zápas. Nejvíce o sobě dávají vědět v padesáté minutě. To se nad jejich hlavami lesknou modré fólie. Z horního ochozu se navíc spouští plachta s logem ostravského klubu a letopočtem 1922, který má připomenout, že ostravský klub letos slaví 90. výročí. Vydařené choreo ještě doplní červená dýmovnice uprostřed spodního sektoru.

 

Utkání nakonec končí výsledkem 2:0 ve prospěch Sparty. K nelibosti hostů navíc utkání předčasně končí pro hvězdu týmu Václava Svěrkoše. Ostravského kanonýra potkávám za stadionem o berlích a s nešťastným výrazem v obličeji. Druhý den se v médiích objeví zpráva, že si jeho přetržený zkřížený kolenní vaz vyžádá půlroční léčbu.

 

Od východu ze sektoru baníkovců se ozývá vlna nevole ze zdržování ostravských příznivců uvnitř stadionu. Situace se podle očitých svědků opět neobejde bez strkanic a střetů s policisty.

 

Po odchodu ze stadionu se fanoušci modro-bílých rozdělují do menších skupin a jejich hromadná přeprava na hlavní nádraží se tak nekoná.

 

Klub po utkání na svém webu uveřejňuje poděkování fanouškům za skvělou podporu.

 

 

UPOZORNĚNÍ: Reportáž byla původně psána jako úkol na studiu FSV UK.

foto: Sparta Forever

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • Dobrej nápad

  majtin19.3.2012 22:23reagovat

  a dobře sepsanej. Dumám,čeho se dočkáme příští týden - očekávám reportáž ze Strašákova velícího štábu.Úsměv

 • Parádně napsáno

  HansMiller19.3.2012 20:06reagovat

  já musel být na Vltavské chvíli po tobě a vypadalo to tam vskutku zajímavě. Dýmovnice v hale metra, krvavý kapesníčky všude po zemi... Jinak z té cesty máš určitě plno zážitků, na které do smrti nezapomeneš, ale stejně ti nezávidím Úsměv

 • Dome

  Lister19.3.2012 9:13reagovat

  Pěkná reportáž a ještě básnické střevo k tomu!(Klid před bouří umocňuje zapadající slunce za tovární budovou a pohled na opuštěné koleje mizející v dálce za obzorem.)Úsměv Tak to být.

 • Obdivuju, že...

  GaryLineker18.3.2012 21:55reagovat

  ...máš na tohle žaludek. Kdybych o tom měl psát práci do školy, tak bych si radši něco vymyslel, než abych riskoval zranění nebo v lepším případě nějaký soustavný ponižování. Respekt!

 • ewzen18.3.2012 21:46reagovat

  Abych řekl pravdu tak když vidim dlouhej článek tak nečtu. Ale do tohoto jsem se začetl a nelituju. Je to dobrý článek.

 • martinS1918.3.2012 21:39reagovat

  Tak to klobouček...

 • Díky za ohlasy

  dominik2718.3.2012 21:39reagovat

  Musím říci, že nervozita opadávala po nastoupení do vlaku. Bylo to docela v klidu. Zajímavej a poučnej zážitek. Baníkovci s tím klubem opravdu žijou. Moc bych jim přál záchranu.Úsměv

  • Díky za ohlasy

   martinS1918.3.2012 21:43reagovat

   To já taky, ale bez Svěrkoše to s nimavidím docela bledě. Co jsem viděl jak Baník hraje, většinu útoků táhnou přes něj. No, stéblo naděje by tu bylo v Magerovi, Kukecovi, ten se mi docela líbí a možná, možná ještě v Lukešovi.

 • munzig18.3.2012 21:37reagovat

  hezky napsaný. Závidim ti tvojí odvahu cestovat s chacharama a polákama v jednom vlaku já bych na to koule asi neměl. :-D

  • véna189318.3.2012 21:38reagovat

   Já bych na to taky neměl Smích

 • Dominiku

  véna189318.3.2012 21:36reagovat

  Paráda!!

  • Dominiku

   FIKURA19.3.2012 16:00reagovat

   Zaprvé jsi statečnej synku,zadruhé hezky napsaný.

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha