Nastal čas na změnu

<< Zpět

11.12.2018, Autor: LukyACS

Stejně jako během loňské zimy víme, že se s největší pravděpodobností rozloučíme s dalším titulem. Letos je situace ještě o to horší, že už nebojujeme ani o druhé místo, ale před jarem nově vyhlásíme atak na 3. příčku a vítězství v poháru. Pro Spartu dost nedůstojné ambice.

 

Sparta si meziročně v tomto ohledu opět pohoršila a propad tak nadále pokračuje. Můj blog nebude o tom, si do Sparty kriticky kopnout, ale cílem je říct, co za změny bych od Sparty očekával.

 

Současný trenér Zdeněk Ščasný přišel během loňské zimy jako člověk, který měl Stramaccionimu pomoci pochopit české prostředí. Výsledek je ten, že měl Stramaccioni loni po 18 kolech 32 bodů a Ščasný spolu s jím vybraným trenérem Hapalem získali za 18 kol 31 bodů, tedy o bod méně.

 

Nebudu tu rozebírat, kdo to měl jak těžké, kdo za co může, ale oba dva bodové zisky jsou pro Spartu hodně žalostné a bylo správně, že byl Stramaccioni odvolán a se Zdeňkem Ščasným se Sparta musí rozloučit také.

 

Nutno říci, že házet vinu jen na Ščasného by bylo dost povrchní a krátkozraké. On se ve Spartě podruhé v krátké době sám nezaměstnal. Navíc Sparta nemá problémy jen v posledních letech, tyto problémy bobtnají už 10 let, kdy jsme ani jednou nepostoupili do LM a získali pouhé 2 tituly. Nevyužili jsme ani situace, kdy Slavia do příchodu čínského majitele vyklidila pozice a svou špatnou politikou jsme dokonce dopomohli ke zrodu nového rivala z Plzně. To samé platí i o současných hráčích, nefungovalo to totiž ani před internacionalizací, takže dát současnému týmu nálepku „žoldáci“ je hodně laciné. Za 10 let je tu jen jeden velký úspěch v Evropské lize, jinak nic a to je na klub ambic Sparty málo.

 

Vzhledem k velké ztrátě na předkola LM podle mého nastal čas na velké změny, na které teď máme půl roku. Tím myslím skutečné změny, nikoliv ty kosmetické, že se změní jedna pozice a poněkolikáté se budou upravovat kompetence. Toto jsme tu už měli opakovaně a nikam nás to ani jednou neposunulo.

 

Je nutné se také přestat dívat do minulosti a vytahovat stále stejná jména dokola - točit se tím v kruhu neustále se opakujících chyb.

 

Zdeněk Ščasný je tu potřetí, Jaroslav Hřebík trénoval taktéž třikrát. Stadionem se o víkendu neslo jméno Vítězslava Lavičky, ten byl ve Spartě také 3x, z toho 2x jako hlavní trenér. Ač ho mám hodně rád, těžko totiž najít v českém prostředí slušnějšího a férovějšího člověka, tak si myslím, že se Sparta musí vydat novou cestou a vymotat se z kruhu stále stejných jmen.

 

Ani pokusy s Ivanem Haškem, Zdeňkem Zemanem nebo Vlastimilem Košťálem by úspěch nepřinesly. Nechme tyto lidi zapsané v historii a hleďme do budoucna.

 

Sparta potřebuje pročistit a stavět na lidech, kteří budou ambiciózní (nikoliv jen frázemi na tiskovkách), energičtí, mít vítěznou mentalitu a budou ochotni pro Spartu se obětovat. Žít Spartou každou vteřinu. Také je nutné přestat s alibismem a vrátit se k náročnosti. Být sebekritičtí a z chyb se snažit, aby se nestávalo, že několikrát zabředneme do stejné řeky. Zní to klišovitě, ale jestli někdo přijme práci ve Spartě, tak je klubu a všem kolem zavázán - jeho historii, fanouškům… a takovou práci nelze dělat napůl.

 

Nechci nikomu ze Sparty křivdit, ale z nikoho z důležitých funkcionářů necítím potřebný zápal. Je to jen můj subjektivní dojem, ale ze spousty fanoušků cítím, že Spartou žijí daleko víc. Někteří řeší i třeba, jak si přehodit směny, aby mohli na výjezd a Spartu řeší denně, hltají věci kolem ní. Prostě svůj klub milují a být oni ve Spartě, dají jí každou vteřinu.

 

Zápal pro svou práci cítím i od konkurentů, Trpišovský se svým asistentem projede hodiny záznamů svých soupeřů, nevěřím, že to samé ve Spartě dělá Ščasný s Kováčem, maximálně zhlédnou poslední zápasy, nebo se zajdou na příštího soupeře osobně podívat, ale více do hloubky nejdou. Přitom letos měli na přípravu na každý zápas týden času.

 

U funkcionářů je podle mého důkazem to, že se po odvolání Hapala na konci července sliboval nový trenér, jehož výběr nikdo nechtěl uspěchat. A fanoušci to chápali. Realita po 5 měsících je však taková, že se spoléhalo pouze na Ščasného a za 5 měsíců není připraveno jediné jméno. Po Příbrami se teprve bude diskutovat co a jak.

 

Sparta si zkrátka musí vyhodnotit, kdo své práci dává vše a má cenu s ním pokračovat.

 

Teď koho bych si představoval na jednotlivých pozicích. Za sportovního ředitele jsem chtěl už před lety Jana Nezmara, který dokázal v Liberci po opakované přestavbě vybudovat tým z ničeho a dvakrát se pod ním postoupilo do Evropské ligy, důkaz o jeho kvalitě. Přesto jsme si jej nechali utéct do Slavie. Další takové jméno v lize nevidím, dalo by se uvažovat o Grygerovi, ale ten ještě nejspíše pro Spartu nedorostl.

 

Potřebného sportovního ředitele však už nejspíše máme a to Tomáše Rosického, člověka, kterého obdivuju už od dětství a díky kterému jsem upevnil svůj vztah k Arsenalu.

 

Každopádně Rosický je sparťan a z velké sparťanské rodiny, má velké jméno a respekt ve fotbalovém světě, má jazykovou vybavenost, inteligenci a je u fanoušků oblíben - vše skvělé předpoklady. Pokud svou funkci vykonával dobře, tak tady rozhodně není o čem. Pokud se však ještě potřebuje učit, asi bude nutné se po sportovním řediteli podívat do zahraničí.

 

V každém případě je nutné, aby sportovní ředitel neměl nijak svázané ruce a mohl si svou funkci vykonávat tak, jak potřebuje. Ač nemám Zdeňka Ščasného vůbec k oblibě, tak přece není možné, aby mu majitel bez jeho vědomí vyhodil jím vybraného trenéra, tak jako se stalo s Hapalem. Nebo alespoň jsem z rozhovoru nabyl toho dojmu, že k odvolání došlo za jeho zády či proti jeho vůli - pokud to bylo jinak, tak se omlouvám.

 

Za výběr a setrvání trenéra by měl být odpovědný právě sportovní ředitel. Když už má Křetínský v někoho důvěru, měl by řízení nechat na něm a přestat do toho zasahovat v takové míře.

 

Co se týče trenérů, tak kvality na Spartu by jednoznačně měl Trpišovský a Vrba. Prvního jsme si nechali utéct a druhý na Spartu nemá charakterově, navíc vzhledem ke klubům, za které působí, není ani jedno jméno reálné a i kdyby bylo, fanoušci by je už nepřijali. Dalšími v pořadí jsou podle mého Jílek a Hašek. Já jsem fanouškem Jílka, ale chápu, že by někteří byli proti. Každopádně nebál bych se to zkusit znovu se zahraničním trenérem. Že nevyšel první trenér, přece ještě neznamená, že nevyjdou ani ti další. Třeba s Erikem ten Hagem by se Sparta nejspíše nemýlila. O tohoto kouče se Sparta hodně zajímala. V Utrechtu se ten Hag stal nejlepším trenérem nizozemské ligy a řekl si tím o angažmá v Ajaxu. V Ajaxu krom prohry v Eindhovenu kosí jednoho soupeře za druhým a v Lize mistrů si Ajax došel pro postup do osmifinále, možná to bude i postup z prvního místa. Očividně by Sparta, kdyby chtěla, dokázala zlanařit i podobně kvalitního trenéra.

 

Nakonec ať bude jméno jakékoliv, tak se, prosím, už nespokojme s prvními jmény, které nás napadnou. Vybraný trenér musí mít vše, co od něj čekáme vzhledem ke koncepci, ambicím, jeho charakteru… a vybrat vhodné jméno logicky musí zabrat dost času. Tím, že jsme volili tu nejjednodušší cestu, jsme se sami odsoudili k propadu.

 

Všichni lidé ve Spartě musí také sledovat vývoj fotbalu a snažit se prvky ze hry a fungování klubů přenést i do Sparty. O kom ze Sparty jste slyšeli, že by vyjel se podívat někam na stáž do velkoklubů, nebo že čte nějaké naučné knihy z fotbalového světa atp.? Je tolik směrů, kterými se lze vydat a kterými by se dalo alespoň z části inspirovat.

 

Mně je dlouhodobě nejsympatičtější model RedBullu, tedy Lipska či Salzburgu. Podle mě je to navíc jediný dlouhodobě ekonomicky udržitelný model pro Spartu. Drazí hráči totiž nutně musí přinést sportovní úspěch, jinak skončíte v mínusu a to je asi dlouhodobě neudržitelné vzhledem k finanční fair-play.

 

Oba dva zmíněné kluby samozřejmě fungují s jinými financemi, ale Spartě postačí vybudovat si podobné prostředí v českém světě. Nakupování hráčů s velkým potenciálem (nejen z ČR a SR) i za větší peníze a jejich výchova v maximálně konkurenčním prostředí, to je podle mého možné. Jejich systematické začleňování do áčka, které však u nás dlouhodobě moc nefunguje, i když s Hložkem se to snad začíná konečně měnit. Pokud se nějaký hráč neurodí, tak jej koupit, ale opět podle předem daných kritérií. To je jedna z cest, kterou by se dalo vydat, ale nikomu jí necpu. Takto však fungují často i kluby v Belgii nebo Švýcarsku. My v Česku totiž vždy budeme jen vychovávat hráče pro Německo a další lepší ligy.

 

Abych to shrnul, už nechci Spartu, která bude po podzimu bez šancí na titul a sledovat Slavii s Plzní na druhé straně propasti. Spartu, které se budou ostatní fanoušci a experti typu Luhového vysmívat. Spartu, která má minimum reprezentantů. Spartu, která dělá z nadprůměrných hráčů (pod)průměrné fotbalisty - je hrozné vidět, co se stalo z kapitána Šurala a jak klesají výkony nejlepšího středního záložníka za poslední roky Stancia. Spartu, do které nemají zájem chodit trenéři a ani hráči, kteří upřednostní odchod k rivalovi. Spartu, která z ničeho nic odstaví hráče a ani svým fanouškům neřekne, z jakého z důvodu se tak stalo.

 

Tohle se musí změnit, a proto v příštím půlroce musí přijít velké změny a nastavení jasné cesty, která bude dlouhodobá a neuhneme z ní při prvním nezdaru. Pokud uvidím, že se něco mění, jsem ochoten si na výsledky počkat a věřím, že další fanoušci také. Současná cesta však vede k meziročním zhoršením, a jestli se nic nezmění, můžeme být v blízké budoucnosti i bez předkol do Evropy.

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • kurzové sázení, velmi spolehlivé info

  netesv16.12.2018 22:55reagovat

  kurzové sázení - tenis - fotbal, 100% spolehlivé informace

  http://bentres.blogspot.cz/

 • Díky Luky,

  Nuff12.12.2018 14:45reagovat

  za příspěvek, jediné co se k tomu dá dodat je:

   

  MY CHCEME SPARTU!!!

 • Výborně napsáno!

  Hory11.12.2018 22:00reagovat

  I personální obsazení sportovního vedení se mi zamlouvá. Česká cesta: možná Grygera SŘ (pokud není Rosa ještě ready, klidně ať jede někam do zahraničí na stáž se vzdělávat či je pravou rukou Grygery), trenér Jílek. Druhou možností je zahraniční cesta (jak SŘ, tak trenér). Personální obsazení je velmi důležité, ale ještě důležitější je jasná koncepce a vytyčené cíle. Výborně byl v článku vystižen ten zápal jednotlivců. Trpišovský, Nezmar pracují a přemýšlí o práci v podstatě cely den, u nás mám pocit, ze si kluci potřebuji hlavně vydělat koruny, ti je hlavní. Na Spartě jim sice záleží, ale nežijí tím.

 • Koncepce

  artaxerxes11.12.2018 20:52reagovat

  Dodal bych jednu věc.

  Sportovní rada rozhodne o koncepci a systému hry a tou se bude dalších minimálně deset let držet.

  Může se stát, že se zase vybere nesprávný trenér, ale je třeba aby jeho nástupce byl podobného ražení.

   

  Píšeš, že jsme stvořili Plzeň a máš pravdu, ale proč je nadále nad námi - ač se střídali trenéři, tak jejich fylosofie hry byla vcelku podobná. U nás těžko najdeš paralely s Lavičkou, Ščasným, Holobkem, Radou a Stramou.

 • Naprostej souhlas!!

  CelticGirl11.12.2018 20:35reagovat

  Kde to muzu podepsat?

  • FANDA730712.12.2018 18:17reagovat

   Vcelku sa da suhlasit so vsetkym, akurat ja osobne mam vyhrady k Jilkovi a Haskovi.Sparta fakt potrebuje zahranicneho trenera, ktory bude mat autoritu a zriadi si maximal.respekt u hracov.

   • jaan16.12.2018 9:59reagovat

    Je smutné, ze toto nevědí sebejistí odborníci ve vedení ACS SmutekVztekÚdiv

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha