Sparta se odmítla točit v kruhu

<< Zpět

28.7.2017, Autor: SuperFrankie

V reakci na čtvrteční porážku Sparty v Bělehradě se v mediích a na sociálních sítích objevilo mnoho kritických hlasů na adresu Sparty a jí zvolenou cestu angažování zahraničního kouče s velkými pravomocemi, který má téměř volnou ruku v případě výběru posil, realizačního týmu a dalších věcí ohledně fungování klubu.

 

Negativně, v lepším případě s pochybnostmi, se vyjadřovala o revolučním projektu Sparty také drtivá většina české fotbalové veřejnosti před startem ligy. Argumenty byly téměř vždy stále stejné. Trenér nemá zkušenosti s ligou, posil je moc, všichni jsou cizinci, nedala se dostatečná šance české trenérské škole apod. V zásadě se však jednalo o opakování stereotypů, které jsou pevně zakořeněné v české fotbalové povaze.

 

Snad nejlépe to demonstrovali agenti Paska s Müllerem, kteří Letenským vytýkali, že se v rudém dresu po hřišti prohání málo hráčů s českým pasem. Představa, že úspěšnost v ligové soutěži a v evropských pohárech je přímo úměrná počtu českých hráčů, je mylná hned v několika bodech. Tím prvním a nejzásadnějším je, že agentům neleží na srdci v první řadě osud Sparty, ale stav jejich konta, který bohužel v rámci letošního léta utěšeně neroste, jelikož největší tuzemský klub nemá o jejich klienty zájem. O české hráče, s výjimkou Jugase, neměla Sparta zájem především kvůli tomu, že jejich kvalita, alespoň v lize, je prachbídná a pokud už by nějaký Čech splňoval všechny parametry potřebné pro angažmá ve Spartě, je většinou nedostupný, jelikož obléká dres buď Plzně, nebo Slavie. Klesající výkonnost českých hráčů se projevuje také na výkonech a výsledcích reprezentace.

 

Druhým důvodem je, že příliš mnoho cizinců rozbije „specifickou českou kabinu“, která je v našich poměrech vnímána jako záruka úspěchu. Pokud se v kabině utvoří „dobrá parta“, jsou hráči na hřišti ochotní za sebe skoro položit život, po zápase zajít na pivko, jsou lépe psychicky odolní atd. Něco takového je naprostý mýtus. Dobrý kolektiv lze vytvořit i v rámci mezinárodního týmu, pokud v klubu panuje zdravá a přátelská atmosféra. Vytvoření čistě české, popř. česko-slovenské kabiny, však může mít také naprosto opačný efekt. Takový tým odmítne přijmout jakéhokoliv cizince, jak se to prý opakovaně děje v Plzni. Posledními obětmi tohoto fenoménu jsou Slovinec Janža a rakouský reprezentační kapitán Ivanschitz. Dalším negativním jevem, který je spojen se silnou českou kabinou, je opakovaná snaha odstřelit trenéra z pozice hráčů v případě, že se nedaří, zkušení a respektovaní jedinci nemají na hřišti dostatečnou minutáž, tréninky jsou příliš tvrdé atd. Sparta má se vzpourou hráčů proti trenérům letité a mnohonásobné zkušenosti, snad poslední obětí se zřejmě stal David Holoubek, a není proto vůbec s podivem, že se rozhodla tento fenomén ve prospěch delší životnosti trenéra a lepší integrace zahraniční posil rozmělnit a odstranit pomocí jednorázového nákupu cizinecké legie. Úspěch totiž nezaručuje správný pas, ani dobrá parta, ale především kvalita, disciplína, a i trocha pomyslného štěstí.

 

Bývalý trenér Rada a jeho asistent, pozůstatek z dob po Zdeňku Ščasném, Hejkal se podivovali nad nákupy Sparty z jiného důvodu. Většinou se jednalo o přestupy hráčů ze zahraničních lig, kteří nemají s českou ligou žádné zkušenosti. Bývalý managment Sparty měl v hledáčku tak maximálně Filla, Jugase a největším esem v rukávu měl být plzeňský Hořava. O posilách ze zahraničních lig neuvažovali.

 

Kritika k vytipovávání posil výhradně z české ligy není myšlena ve smyslu, že by zmínění hráči neměli žádnou kvalitu. Ostatně o Jugase, stejně jako mnoho dalších fanoušků, jsem hodně stál a jeho otočka směrem k Edenu za pět minut dvanáct mě mrzela. Problém je jinde. Neustálým nakupováním posil výhradně z české ligy a ze známých adres jako Liberec a Zlín se Sparta točí v kruhu. V rámci prvoligových týmů se opakovaně točí zhruba 200-300 hráčů, kteří s postupem věku ztrácí na rychlosti, dynamice i kvalitě. Není náhodou, že česká liga je třetí nejstarší v Evropě. Po angažování zahraničního trenéra bylo zaměření se na evropské ligy dalším logickým krokem, jak se vyprostit z pasti stereotypů a stále totožných chyb.

 

Stramaccioni, a v tomto případě i Slavia, dokázali české veřejnosti, že do naší ligy můžou chodit i hvězdy typu Danny, Ben-Chaim, Kaya nebo Janko. Všechno je o penězích a ochotě rozbít tabu. Kdyby mi někdo před rokem tvrdil, že na Letnou přijde bývalý kapitán Galatasaraye, dlouholetá ikona Lille a nejlepší hráč izraelské ligy, vysmál bych se mu.

 

S kvalitními posilami ze zahraničí souvisí i další aspekt. S rostoucím počtem hráčů v kádru a jejich postupným představováním v soutěžním zápase se ukazuje, že v žádném případě nejsou horší než starousedlíci. Spíš naopak. Po letní přípravě a ostrém startu sezóny jsou na odstřel zralí výhradně čeští hráči. Koubek, Lafata, Vácha, Juliš, Frýdek a chtělo by se jedním dechem dodat i Michal Kadlec, který si ale po hrůzostrašné sezóně získal povedenou přípravou důvěru nového trenéra. Nedostatek kvality, který se projevil u českých hráčů tak jen potvrdil, že hromadný nákup zahraničních posil nebyl zbytečný, ale životně nutný.

 

Poslední poznatek souvisí se trenérem Stramaccionim samotným. S jeho příchodem se radikálně změnil přístup sparťanského „áčka“ ke všemu od náročnosti tréninku až po regeneraci. I když se dlouhodobé zdravotní trable nevyřešily a kádr stále sužují četná zranění, profesionalizace všeho souvisejícího s klubem je jasně patrná. Jeden příklad za všechno. Italský kouč se rozhodl vyřešit nedostačující týmové zázemí na Letné přesunem na Strahov, kde se čile staví. Žádný hráč nemá svou pozici, na rozdíl od předchozích trenérů, jistou, což názorně dokázalo vyřazení Václava Kadlece z kádru před zápasem v Bělehradě. K takovému kroku by se žádný český trenér v žádném případě neodhodlal.

 

Cesta k úspěchu pomocí radikální přestavby byla nastolena a nezbývá doufat, že se všechny dílčí problémy, jako např. chaotičnost herního systému a nesehranost, jednoduše zmizí časem a Sparta bude opět úspěšná. Nedovedu si totiž představit, co by se dělo, kdyby se opakovalo loňské ligové fiasko a Sparta neměla možnost utkat se o možnost zahrát si v Lize mistrů.

 

 

Foto: Sparta.cz

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • Ne

  snytek4.8.2017 12:18reagovat

  Já bych s pisatelem rád souhlasil, ale všechno toto by platilo, kdyby po kvalitních sezónách přišla jedna neúspěšná. Pokud ale pozice Sparty dlouhodobě neodpovídá jejím ekonomickým možnostem, vystřídalo se tu hodně trenérů a hráčů a výsledek je pořád stejný, nemůže být chyba ani v trenérovi, ani v hráčích, ta je v celém principu řízení klubu. Ve Spartě není nikdo, kdo by tomu dal jasný směr, lítáme ode zdi ke zdi, od dorostenců s Holoubkem po drahé hvězdy (nebo spíš ”hvězdy”) s drahým italským ansáblem, ale žádnou koncepci to nemá. Pokud chceme být solidním evropským klubem - tak, abychom byli schopni se z nemistrovské kvalifikace dostat do LM, to považuji v našich podmínkách za reálné maximum - měli bychom mít hráče, pro které není Sparta vrcholem kariéry, nebo co hůř, příjemným dožitím kariéry. Ti hráči by měli chápat Spartu jako postupný krok k ještě lepšímu angažmá, k lepším penězům. Z letošních zahraničních posil toto splňuje jen Plavšič, ostatní vypadají, že si chtěli v pohodě zahrát v té pěkné Praze, co jsou prima holky, pivo a knedlíky. A i když jim (Mandjeck, Mavuba, Janko) třeba po třech zápasech křivdím a zlepší se, jsem přesvědčený, že to není ta pravá cesta pro klub z našeho regionu.

  Já nevím, jestli je Štramák dobrý trenér a nevím, jestli máme tak špatné hráče, že to musí vypadat tak, jako teď. Pokud se má Sparta někam posunout a v následujících deseti letech se pohybovat jinde, než v uplynulých deseti letech, musí nutně najít generálního ředitele, který bude o fotbalu něco vědět, bude mít nějakou vizi a bude schopen ji u majitele obhájit a prosadit. Myslím, že je nad slunce jasné, že pan Kotalík to být nemůže. Záchranou pro Spartu by bylo, kdyby klíčovou roli v managementu byl ochoten převzít Rosa. Žádnou jinou takto respektovanou osobnost Sparta (asi ani celý český fotbal) nemá.

  Pokud nepřijde zásadní řez do vedení klubu, budeme jen pořád měnit trenéry a těšit se na příští sezónu, že to snad už konečně bude lepší.

 • nesmyslnost

  stařec31.7.2017 21:24reagovat

  Bohužel se musí s pisatelem souhlasit.Nesmysl vidím

  v nedočkavosti fandů,kteří si myslí,že 20 hráčů,co

  se vidí vlastně měsíc,bude vichrem,který všechny

  roznese.Na to je potřeba čas.Domnívám se,že srpen

  a září nebudou nic moc,ale bude se to postupně

  zlepšovat.Nic nejde najednou,na to fandová velice

  rádi zapomínají.A říct,že Rada je špičkový český

  trenérmůže říct jen člověk,který asi spadl z

  višně.Ten,co to napsal,je zaujatý a podlehl tomu

  prohlášení,že angažování cizince je urážkou našich

  trenérů.Podle mne krok správným směrem.

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha