Za bodem, z něhož není návratu

<< Zpět

3.4.2017, Autor: Maximus23

Sparta se v mých očích dostala za bod, z něhož již není návratu a právě teď zírá otevřenýma očima do propasti, přičemž je jen otázka času, než se do ní zřítí vstříc spirále průměrnosti, výsměchu a nelichotivých výsledků. Po této stezce pádí Sparta mílovými kroky už od začátku jara a nevěřím, že v dohledné době, natož pak po konci sezóny, nabere vše přívětivější kurz a můj milovaný klub se vrátí na výsluní českého fotbalu, kam přirozeně patří. Co a kdo za to může? To se pokusím objasnit v následujících několika odstavcích.

 

 

OBĚTNÍ HOLOUBEK

Ne náhodou spojuji, dle mého názoru definitivní a nevyhnutelný, úpadek Sparty se začátkem jarní části sezóny. Po fantasticky zvládnuté přípravě, v níž Sparta neokusila hořkost porážky, totiž Letenští utrpěli ostudný výprask 4:0 ve zmrzlém Rostovu, kvůli němuž se v kabině projevily první trhliny trenérské autority dua Holoubek - Požár.

 

Druhou venkovní prohrou v řadě tak vyvrcholila vleklá jarní krize, která stála trenéra místo, což by ještě nebylo nic zvláštního, ale co je nanejvýš podezřelé, je fakt, že jediní, kdo přišel o práci, byl právě Holoubek a jeho pravá ruka Petr Havlíček, který se po krátké štaci u áčka opět vrátil ke své práci v U16.

 

Nepochopitelné je, že na funkci sportovního ředitele se s neporušenou reputací vrátil Tomáš Požár, člověk zodpovědný jak za přehmaty v přestupové politice, tak kvůli jehož nátlaku se Konatému dostalo opětovnému návratu do A-týmu. A ještě bizarnější shodou okolností zůstává, že o místo nepřišel ani jeden z asistentů!

 

Nabízí se pak logická otázka, jak hluboký řez realizačním týmem skutečně je, když o práci a vliv na áčko přijde jen zlomek z mužů zodpovědných za nelichotivé jarní výsledky. Vše tedy nahrává verzi, že hráči Holoubka odstřelili.

 

Dalším potvrzením výše nastíněného scénáře je bizarní rozhovor Lukáše Váchy z před pár dní, jehož pokrytecké závěry o tom, že v rozhodujících chvílích by měli přednost dostávat starší hráči, ostře kontrastují s realitou, v níž jsou to právě starší hráči, kteří Spartu svými chybami opakovaně táhnou v klíčových zápasech ke dnu. Ať už to byl Lukáš Vácha v pohárové ostudě proti švédskému Häckenu nebo Bořek Dočkal v Liberci.

 

Pokud se vám teorie vzpouře starších hráčů stále zdá vachrlatá, vezměte v potaz, že v prvním zápase pod novým koučem Radou proti Zlínu dostal Lukáš Vácha nesmyslně přednost před na jaře skvěle hrajícím Michalem Sáčkem, Michal Kadlec na hřiště vyběhl s kapitánskou páskou a Aleš Čermák se do sestavy na úkor Davida Lafaty dostal jen díky tomu, že útočníka do hry nepustilo zranění.

 

Pokud budou o životnosti trenéra rozhodovat starší hráči, jejichž výkonnost, tržní cena a přínos klubu jsou rok od roku nižší, tak není divu, že klub dlouhodobě nezvládá klíčová utkání, stagnuje a nezískává trofeje. Do doby, kdy bude sportovní úsek vydán na milost a nemilost hrstce "gerontů", jejichž prvotním zájmem není pomoci Spartě, ale za každou cenu si udržet místo v sestavě, což se jen tak nezmění, Sparta bude dál upadat. Nekompletní výměna zodpovědného trenérského štábu je myslím už jen taková třešnička na dortu, která nás dostává k dalšímu bodu programu.

 

 

BORDEL

Ale aby toho nebylo málo, tak vzpoura hráčů možná není to nejhorší, co se ve Spartě v současné době děje. Za posledních pár týdnů se totiž nakupilo hned několik těžko myslitelných událostí, za něž by v normálně fungujícím, zdravém klubu zodpovědní lidé přišli o místo. U nás se bohužel nic nestalo. Vše začalo naprosto nepochopitelnou kauzou, v níž hrají hlavní roli Martin Nový a Viktor Budínský, kteří kvůli administrativnímu lajdáctví Sparty na jaře nemohli odejít na hostování do Boleslavi, resp. Jihlavy. Kdo chybu způsobil? To nelze přesně říct už jenom kvůli tomu, že nikdo zvnějšku klubu netuší, jestli má tyhle věci na starosti Kotalík, Požár, nebo někdo další.

 

Druhým naprosto nepochopitelným kiksem se stalo hostování Davida Březiny ve Vlašimi, o němž klub více než týden neinformoval a na velké množství podrážděných reakcí fanoušků na sociálních sítích později zareagoval článkem, v němž se za zmatky neomluvil, ale předložil pouze suchý výčet hráčů vypůjčených v jiných klubech. Hodí se podotknout, že podobnou inventuru by bylo příště nutné udělat poněkud dřív, než na konci února.

 

Smutnější je situace o to víc, když si uvědomíme, že PR oddělení, zodpovědné za správu webu, informovanost fanoušků atd., má kanceláře přímo nad šatnou áčka a přesto nejsou schopni si spolehlivě a včas zjistit, kde a do kdy jaký hráč je, popř. jaký je jeho zdravotní stav, aby mohl dodat fanouškům slíbené informace o zraněních.

 

Jenže co čekat od úseku klubu, jehož člen se na sociálních sítích vysmívá otevřenému dopisu fanoušků, místo toho, aby se na něj jeho oddělení snažilo zformulovat alespoň nějakou odpověď. Ovšem podobně sporných tweetů členů PR oddělení by se našlo víc, ať už šlo o nespokojenost s kvalitou streamu v rámci přípravy nebo jiné problémy spadající do jejich kompetence. Vůbec bych se nedivil, že podobné chování k vlastním příznivcům je jedním z důvodů, proč četná místa na Letné zejí prázdnotou a návštěvnost jednotlivých zápasů pořád klesá.

 

Třetím a zřejmě nejubožejším kouskem managementu klubu byla situace, kdy se domácím zápase se Zlínem Michal Kadlec dozvěděl, že bude v derby chybět, což se mu zřejmě nikdo z klubu ani nezdráhal říct a naopak mu mělo být oznámeno, že v ohrožení není. Něco takového je přece nemyslitelné. Takováto chybějící informace ve spojitosti s tím, že se Kadlec skutečně vykartoval, je něco, co nenávratně změnilo taktické možnosti do nadcházejícího derby, ačkoliv by vedoucímu mužstva Barankovi trvalo zhruba půl minuty si něco takového zjistit!

 

Bonbónkem na závěr budiž, že poslední zápas U19 odehrál navrátilec „z hostování“ Václav Dudl, jemuž FIFA hostování v Senici nakonec nedovolila. Proč? To netuším, ale ani nepředpokládám, že se Sparta uráčí pravý důvod dalšího nepovedeného transferu zveřejnit, když ani není schopná se o Dudlově návratu zmínit v reportu z utkání proti Karviné, do něhož nastoupil.

 

 

PÁTÁ KOLONA

Ještě smutnější než tragikomické představení zaměstnanců klubu je pro mě ale možná chování samotných fanoušků, za které je ale částečně zodpovědný i klub. V týdnu Sparta obdržela již třetí pokutu v krátkém sledu za výtržnosti fanoušků. Další fanoušci, ale v otevřeném dopise požadují odvolání vedoucích pracovníků sparťanské sekce na Strahově a na Letné, kvůli chybějící jednotnosti. Zmíněný otevřený dopis ale obsahuje notnou dávku nesmyslné paranoie a slepé nenávisti vůči Jaroslavu Hřebíkovi, který se od svého nástupu do funkce šéfa mládeže může, na rozdíl od A-týmu, pochlubit nesčetnými úspěchy.

 

Těžko ale lze brát vážně fanoušky, kteří od začátku jara dehonestujícími pokřiky sráželi k zemi Konatého a s ním i celý tým, při každém jeho dotyku s míčem. Alibismus, říkáte? Ani náhodou, něco takového muselo tým opakovaně vytrhávat z koncentrace a logicky ovlivnit výkon jednotlivce, ale i celého mužstva. Vždyť takové dopady spršky nadávek a pískotu směřované na hráče soupeře jsme mohli vidět na vlastní oči několik let zpátky.

 

Jenže nemohu se ubránit dojmu, že Sparta si za vzniklou situaci může tak trochu sama. K ani jednomu z otevřených dopisů, nebo nepokojům na tribuně se nikdo z představenstva nevyjádřil veřejně a tím pádem taktika mrtvého brouka klub dál mentálně rozežírá zevnitř. V nastalé situaci se nelze divit tomu, že i ti nejskalnější fanoušci přestávají na fotbal jednoduše chodit a nad Spartou, zatím pro letošní sezónu, jednoduše zlomili hůl.

 

 

NEEXISTUJÍCÍ KONCEPCE

Nejlepším důkazem neexistující koncepce je, když si přečtete za sebou jména Ščasný, Holoubek, Rada. Sparta se po neúspěchu na začátku sezóny vydala cestou progresivního experimentu vedeného pod taktovkou mladého kouče, ale po prvních pár neúspěších a vzpouře hráčů, kteří ani v nejmenším nepatří mezi nenahraditelné, otočila o 180 stupňů a angažovala Petra Radu, jehož největší úspěchy za více než dvacetiletou trenérskou kariéru jsou dvě ocenění trenér měsíce se Slavií. Ve Spartě i ten nejmenší poryv větru způsobí zemětřesení, ale bohužel na špatných místech.

 

Představte si, že by Manchester United odvolal Sira Alexe Fergusona po prvních pár prohrách z trenérské lavičky a okamžitě za něj začal hledat náhradu, protože by se v kombinaci s mizernými výsledky starším hráčům nelíbilo jejich herní vytížení? Nepředstavitelné, že? Kdyby se takovou logikou řídily větší kluby, nejspíš by nikdy nezískaly ani zlomek svých trofejí a není náhodou, že právě sir Alex Ferguson vyřkl dnes již nesmrtelnou větu: „Žádný hráč není větší než klub,“ což v United na vlastní kůži pocítil i třeba hvězdný Cristiano Ronaldo.

 

Jenže jádrem problému ve Spartě není trenér, jak už jsem se snažil naznačit. Problémem je jak charakterová a typologická skladba kádru, která je z nějakého důvodu rezistentní vůči jakýmkoliv zásahům zvenčí, ale hlavně opakované obsazování nekompetentních lidí do klíčových pozic v klubu.

 

Možná, že mi derby dalo tvrdou, ale krátkodobou lekci z optimismu, ale příliš bych na to nesázel. Chaotický model řízení klubu, jehož zaměstnanci kupí jednu očividnou chybu za druhou, zůstane stejný. Sparta s dalším trenérem devadesátkového střihu, pod nímž je židle od začátku jeho angažmá rozviklaná, nepostoupí do Ligy mistrů, pokud se vůbec dostane do kvalifikace, v lize na titul nedosáhne, utopí na přestupovém trhu miliony v podprůměrných a nekvalitních hráčích a bude jen otázkou času, kdy na ambice získávat trofeje nebo probojovat se do evropských pohárů trvale rezignuje a zařadí se po boku týmů jako Jablonec a Mladá Boleslav do klubka celků, které duo Plzeň - Slavia a jejich boj o titul sleduje na několik příštích let z úctyhodné dálky.

 

 

 

UPOZORNĚNÍ: Jedná se o názor jednoho z fanoušků, nikoli redakce webu.

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • Cyhyby

  stařec22.5.2017 19:09reagovat

  Hlavní chyba je v majiteli.Ten nemá zájem něco ve

  Spartě zlepšit,natahal si kamarády,které by si

  nemohl vzít do firmy.Tam by ho spoluvlastníci za

  takové spolupracovníky poděkovali.Ve Spartě si je

  může držet až do likvidace Sparty vůbec!Brněnský

  kretén nemá zájem o silnou Spartu.

 • hlavně mě zaráží

  kilovolt3.4.2017 17:59reagovat

  pojem STARŠÍ HRÁČI - proboha co toje za dělení?! hráči jsou snad dobří nebo špatní, ve formě nebo z formy, ale mladší a starší?!

  • exupery3.4.2017 18:56reagovat

   Četl jsi to vůbec? Pokud dostávají přednost (starší) hráči bez formy, takové dělení asi neplatí, ne?

   • kilovolt3.4.2017 20:24reagovat

    no právě......ty tzv. starší hráče bych srovnal do latě.....nikdo nemůže hrát za zásluhy! tohle není vesnický fotbal

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha