Válčení považuji za zbytečné

<< Zpět

19.5.2012, Autor: Dominik Hejbal

Asi zklamu ty, kteří čekají, že svůj komentář pojmu jako výzvu. Nemám pocit, že jsem oprávněn fanoušky či vedení klubu někam směrovat. Nebudu vynášet soudy o tom, kdo by měl nebo neměl chodit na stadion. Kdo je nebo není vítán na letenských ochozech. To bych nechal na lidech ve vedení klubu. Oni pořádají zápasy, oni o tom rozhodnou, ať se to někomu bude líbit nebo ne. Nepovažuji za správné, aby fanoušek vyháněl jiného fanouška. O to více mě mrzí, že jsem takové projevy registroval v posledním ligovém kole a následně i v internetových diskusích. Jsem doteď rozčarován z toho, jakým způsobem spolu komunikují tábory fanoušků s diametrálně odlišným názorem.

 

Stejně tak jsem proti tomu, aby se vyhrožovalo našim hráčům, protože to má vliv na jejich chuť působit ve Spartě. Když se objeví zájem zahraničních klubů, transparenty ve stylu „dostanete přes držku“ jistě nepomohou naše opory udržet v kádru. A jak už to tak bývá, zájem bude spíše o ty hráče, kteří si svými výkony naší zlobu zaslouží ze všech nejméně.

 

Nelíbí se mi, že kvůli „boji“ některých fanoušků by Sparta měla mít zavřený stadion. Přitom bylo a je více než jasné, že takový rozsudek si ve čtvrtek 24. května vyslechneme.

 

Zároveň si neumím představit, že bych si fotil fanoušky, kteří mají takové excesy na svědomí, a pak jejich přestupky chodil někam hlásit. Kromě toho, že nechci vystupovat proti vlastním fanouškům a podílet se tak na dalších rozbrojích, zastávám názor, že to je práce pořadatelů.

 

Moc bych se divil, kdyby Sparta dopustila, aby se podobná akce na protilehlé tribuně opakovala.

 

Jednou bychom tímto způsobem mohli vidět na naší tribuně i fanoušky soupeře. Prostě si jen zakoupí vstupenky mimo místa pro hosty, a pak se tam budou procházet mezi sektory bez povšimnutí pořadatelské služby. Nikdo se nepozastaví nad tím, že jsou maskovaní a vyskytují se v části stadionu, kde by je čekal málokdo. Zařídí nám třeba další uzavření stadionu nebo budou ohrožovat naše fanoušky. Snad mi všichni dáte za pravdu, že zpřísnění bezpečnostních opatření i mimo kotel je v zájmu každého fanouška Sparty. Systém jednoho zamřížovaného důkladně střeženého sektoru v kombinaci s takřka nulovou kontrolou zbytku stadionu se ukázal jako příliš naivní.

Říkám si, že až nastane doba, kdy bezpečnostní opatření budou schopná identifikovat pachatele při činu, výrazně tak ubyde motivace házet pyrotechniku na hřiště. Pak bych si uměl představit, že by kotel nebyl za sítí, popřípadě nemusel být oplocen. Pyrotechnika by ze stadionu úplně nezmizela, jen by se zavedl takový způsob, aby za ní klub nedostával drastické pokuty. Třeba na straně fanoušků Slavie jsme v posledním derby viděli propracované choreo s plachtou a rudými plameny. Ale na diskusi o omezení nepříjemných bezpečnostních opatření teď bohužel není vhodný čas.

 

Zaujaly mě názory, že přesunutí Jaroslava Hřebíka z lavičky A-týmu má sloužit jen k „oblbnutí“ fanoušků. Že všechno „zlé“ potrvá, dokud Jaroslav Hřebík setrvá byť jen v roli trhače vstupenek. Mě by zajímalo, kde zastánci tohoto tvrzení berou jistotu, že by případné vyklizení kanceláře sportovního ředitele znamenalo, že vliv Jaroslava Hřebíka na Spartu definitivně končí? Kde se bere jistota, že nebude jakýmsi „přítelem na telefonu“? To by teprve bylo přechytračení fanoušků.

 

Budu radši, když trenér stříbrné devatenáctky ze Sparty definitivně neodejde, ale dostane více prostoru u mládeže. Nakonec i Jozef Chovanec se netajil tím, že chce zkušeného benešovského trenéra přivést do strahovského tréninkového centra.

 

Věřím slovům Jakuba Otavy, že Jaroslav Hřebík nebude mít zásadní vliv na fungování A-týmu. Důkaz bych viděl v příchodu stratéga, který už nebude mít zapotřebí jít do Sparty za účelem sbírání zkušeností. Funkci hlavního trenéra už s největší pravděpodobností nebude plnit ligový debutant, jako tomu bylo v případě Martina Haška.

 

Jakékoliv válčení se mi v tuto chvíli zdá být zbytečné. Chápu, že se v posledním kole projevila nevole. Na jarním vystoupení našeho týmu se bohužel těžko hledají pozitiva. Rozhodně je mi to sympatičtější, než když se vyvolává odchod manažera v klíčovém utkání. Můj názor s organizátory „pyroakce“ se rozchází především ve způsobu a míře provedení protestu. Osobně bych si vystačil s ohlušujícím pískotem po utkání, ve kterém bychom kromě řádného přivítání SuperToma také povzbudili svůj tým v boji o druhé místo. Nevím, proč bychom měli pohrdat takovým umístěním, když náš klub ve své historii zažil mnohem horší časy. Nejlepší způsob, jak urazit fotbalového boha…

 

Smysl přiměřeného projevu nevole vidím v tom, že si pak i sami hráči o to více užijí, až je budeme nosit na ramenou, skandovat jejich jména a společně slavit zisk titulu na hrací ploše.

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • jen par poznamek

  Poldi22.5.2012 11:28reagovat

  ja defakto souhlasim, ale mam par bodu, ktery by asi snesly diskuzi.

  1. tvrdsi bezpecnostni opatreni - problemy s tim budou delat jen opet ”fanousci” kterym to nevyhovuje.

  2. bohuzel kdyz nekdo vyhlasi valku, tak druha strana tezko rekne, sorry ale my do toho nejdeme. bohuzel ta druha strana je ted vetsina fanousku.

  3. pokud se do toho zapoji sparta a jako, ze musi se zapojit opet to rozdeli fanousky na ty, kteri to schvalujou a ty kteri ne.

  4. komunikace, vyborna vec u lidi kteri te poslouchaji. vazne ma smysl komunikovat s lidma, ktery neposlouchaj tvoji snahu o komunikaci odjakziva? jak chces vysvetlit lidem, kteri nahazely delobuchy a svetlice mezi lidi (spolufanousky), na hriste a dokonce i na hrace? jak vysvetlis nekomu, kdo da pro jinej nazor do huby v presile spartanovi? a ma vubec smysl se s takovejma lidma vubec bavit? po tisiciprvni jim rict, prosim nedelejte to, jenom tim poskozujete spartu. a bum, pristi zapas znova. lidem, kteri si vedou svoji ”svatou valku” nikdy nevysvetlis jinej uhel pohledu. tezko budou schopni vetsiho rozhledu a jinych pohledu na tu stejnou vec.

  5. pokud myslis iniciativu na podporu sparty, aby zavedla tvrdsi bezpecnostni prvky, tak ano ta se v dusledku snazi vymitit nevhodne chovani na stadionu a je uz jedno jestli na tom stadionu ti lidi budou nebo ne, takze je mozny, ze tahle iniciativa muze mit za nasledek vyhazovani ”fanousku”

 • Pár poznámek

  majtin19.5.2012 10:42reagovat

  I mě se zdá válčení zbytečné. Ale pakliže je válka jednostraně vyhlášena,co se dá dělat?Pakliže citíš,že jsi v právu,neměl bys ustoupit. Můžeš vysvětlovat,snažit se dohodnout,ale pakliže o to někdo nestojí a ať uděláš cokoli pořád si jede svou, máš jen pár možností - ustoupit ze své cesty,by´t to nepovažuješ za správné (ale jsem si jistej,že lidi kterým chybí soudnost si zase něco najdou.) A nebo vytrvat.

  Za nějakou dobu se zase objeví řeči,že Hřebík roze...l Spartu. Já bych řekl,že se spíš znovu projevil problém,který tu doutná dlouho.Přinesl více ”světla” a v něm jsou najednou temné kouty víc vidět.Nejvýbojnější (komunikaci nepřístupná) část fanoušků drží Spartu v šachu.Silou si prosazují svojí vůli,ačkoli nejsou v právu.Oni slyší na tradici,na legendy,na řeči o sparťanství ,ale to nadřazují tomu co je v dané chvíli správný.Pár hráčů )trenérů) pro ně zůstane legendou a modlou,i kdyby provedli cokoli. Co na tom,že by jeho jednání bylo nefér nebo nespravedlivý,je věrný rudým barvám,tak na to má v jejich očích ”právo”. Uznávám věrnost a klubovou oddanost,legendy,ale pokud se člověk chová blbě,ustupují u mě do pozadí.

  A Sparta stojí na rozcestí,co se pro ni stane prioritou - buď půjde s pokrokem,zavede nové prvky,nové způsoby komunikace,nové hodnoty,principy a deklaruje,že nějaký způsoby chování,přístupů a vztahů jsou pro ni nepřijatelné a dostane se do sporu s nepřístupnou,zatvrzelou částí fanoušků.A nebo jim ustoupí.

  ”Posrali jste titul,tady máte přes držku” - neuvěřitelný. Já si neumím představit,že bych byl v kůži hráče či trenéra a teď dosáhl úspěchu,jestli bych se dokázal s takovou částí fanoušků radovat.Jak se můžu radovat s úspěchu s někým,kdo mi ”dá přes držku”,když toho úspěchu nedosáhnu.Vztek Viděl někdo z Vás,že by se hráči na jaře flákali? Že by trenéři tomu nedávali 100%? Kde berou tyhle lidi právo dávat někomu přes držku? A hlavně,kde nechali soudnost?Vztek Ano,pomyslnou ”přes držku” měl dostat,třeba pískotem, Zeman,L. Zelenka za flákačství,podle mě kdysi za chování k Hřebíkovi i Blažek,ale tohle... O Spartě se říká,že hraje těžkopádně. Při přečtení tohohle transparentu mě napadla jedna věc - můžou děti namalovat třeba obrázek,když vědí,že nesmí udělat šmouhu,jinak dostanou ”přes držku”? Můžou mít hráči lehký nohy,mít radost z fotbalu,hrát uvolněně,když vědí,že při neúspěchu dostanou ”přes držku”? Nebo za takovýhlech podmínek zbývá jen urputná snaha,dřina,precizní obrana a nasazení ve strachu,že nesmí přijít chyba,hra pod dekou? Zprvu se mi to zdálo bláznivý,ale roky si tohohle všímám,a jsem si skoro jistej: i takhle fanoušci limitujou svoje mužstvo.Samozřejmě,je to otázka i hráčů,ale fanoušci na tom mají značný podíl.

  • Pár poznámek

   Píta19.5.2012 15:07reagovat

   Moc pěkně napsáno!

  • Pár poznámek

   ouki19.5.2012 17:20reagovat

   nádherný komentář

  • Pár poznámek

   LukyACS19.5.2012 22:37reagovat

   nenapsal bych to lépe Úsměv

  • Pár poznámek

   žokej22.5.2012 14:47reagovat

   ”Viděl někdo z Vás,že by se hráči na jaře flákali?”

   Ano, viděl, já. V polovině jarních zápasů polovina hráčů. Jedinej zápas bez sebemenších připomínek byl Liberec.

   • Pár poznámek

    majtin26.5.2012 12:40reagovat

    Tak to je věc názoru,ale spíš soudnosti.Já jsem viděl hráče makat ve všech zápasech.Navíc si myslím,že v té konkurenci by si to nedovolili něco vypustit. A u pana Hřebíka a ani u M. Haška by jim to neprošlo.

 • Dominiku

  Ferry19.5.2012 6:55reagovat

  na jednu stranu souhlasím a taky nepovažuju za správné,aby fanoušek vyhazoval či dokonce fotil a udával fanouška,taky nechci vystupovat proti našim fanouškům a taky nechci mít kvůli našim fanouškům uzavřenej stadion,ale polož si otázku-JSOU TOHLE OPRAVDU FANOUŠCI SPARTY?

  • Dominiku

   Píta19.5.2012 9:41reagovat

   NE, jsou to idioti...

  • Dominiku

   ewzen19.5.2012 9:48reagovat

   Neobhajuju to ale každej má jiný způsob protestu ... Úsměv

   • Dominiku

    Senior22.5.2012 11:39reagovat

    Válka s Hřebíkem musí bejt!

  • Dominiku

   žokej22.5.2012 14:44reagovat

   co to je za kravinu, to si může taky položit otázku jestli jsi fanoušek Sparty ty, anebo jestli Dunaj teče do Černho moře? Už se na to vyserte rozlišovat kdo je lepší fanoušek nebo kdo vůbec je fanoušek. Mám silnej pocit, že většina z těch, kdo tohle hlásá, byla nejdál na fotbale ve Vršovicích, nebo jim kdysi nějakej chuligán vzal řehtačku...

   • Dominiku

    Ferry24.5.2012 19:45reagovat

    Fanoušek Sparty je ten,kdo na ní chodí,fandí,podporuje,neškodí a nedělá bordel.Pokud tohle nedokážeš pochopit,tak nasedni na Šemíka a jdi se project a frajerluk by si mohl dát cvičně zase ke svačině nějaký vejce. Úsměv

  • Dominiku

   frajerluk22.5.2012 18:55reagovat

   Tu veš škodící Spartě je nutné vyhnat! Pokud bude Spartě dál škodit, tak válka bude pokračovat

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha