Fraška končí, válečnou sekeru přebírá Viktorka

<< Zpět

16.3.2011, Autor: dominik27

Do apríla nám sice zbývá ještě něco přes dva týdny, přesto jsem po přečtení usnesení ze zasedání Odvolací a revizní komise ČMFS pro jistotu nahlédl do kalendáře.

 

Upřímně, nečekal jsem, že se něco změní v trestech pro Václava Kadlece a Tomáše Pekharta. V době, kdy už si své tresty odpykali by ORK byla sama proti sobě, kdyby potvrdila, že její vinou oba jmenovaní nemohli nastoupit. Sparta se nakonec bez jejich služeb obešla a v utkáních s Baníkem a Příbramí vyhrála.

 

Zarážející je však způsob, jakým bylo Spartě znemožněno se proti trestům pro hráče bránit. Zatímco Disciplinární komise mohla urychlit své zasedání, aby byl viník potrestán co nejrychleji, opačný postup zvolila ORK. V článku redaktora Práva a autora biografie Tomáše Řepky Karla Felta jsem vyčetl následující:

 

„Podle informací Sport.cz a Práva jsou dva její členové (pozn. ORK) - Pražák Ondřej Lněnička a Olomoučan Jaroslav Němeček - připraveni přijet v pondělí do Ostravy. Sejít se nechtějí či váhají Ostravan Bohuslav Heczko a Karel Podolka ze Šumperka. Předsedkyně komise Markéta Heindlová je na dovolené.“

(zdroj: sport.cz, 27. 2. 2011)

 

Nad poslední větou se nemohu nepozastavit. Působí na mě dojmem, že předčasné zasedání ORK nemohlo být uskutečněno právě kvůli dovolené slečny Haindlové. V zemi, kde je jedna z nejdelších zimních přestávek v Evropě nemohu pochopit skutečnost, že by činnost komise spadající pod fotbalový svaz nemůže být zahájena se začátkem jarní části ligy kvůli dovolené její předsedkyně...

 

Sparta vrací úder:

 

„AC Sparta Praha požádala jednu z předních českých advokátních kanceláří KŠD ŠŤOVÍČEK, specializující se i na oblast sportovního práva, o zpracování stanoviska k postupu Odvolací a revizní komise ČMFS ve věci odvolání hráčů Pekharta a Kadlece. (…) Odvolací a revizní komise ČMFS v této věci protiprávně porušila zásadu dvouinstančnosti disciplinárního řízení, která je jednou ze stěžejních zásad zakotvených ve Stanovách ČMFS“

(zdroj: sparta.cz 8. 3. 2011)

 

Nakonec jsme se tedy dočkali a zasedání proběhlo v polovině března. Pokuta pro klub zůstává, tresty pro hráče řešit netřeba. Trest je však podstatně zmírněn Jozefu Chovancovi. Nemohu se zbavit dojmu, že právě tímto rozhodnutím ORK ještě více uškodila své pověsti.

Vyjádření předsedkyně ORK:

 

„Musím říci, že to bylo velmi těžké období a jsem ráda, že mě komise podpořila a ztotožnila se s mnou navrhovaným postupem. Zároveň je potřeba vědět, že jsme o tom, zda je nutné se sejít nebo podmínky na mimořádné zasedání nenastaly, velmi intenzívně komunikovali a jsme přesvědčeni, že jsme rozhodli správně. Což konec konců potvrzuje i dnešní rozhodnutí, které postup disciplinární komise potvrdilo, s jedinou výjimkou, kterou je změna zbytku trestu Jozefa Chovance z nepodmíněného na podmíněný. Doufám, že Sparta Praha vyslyší výzvu ORK a přehodnotí svůj vztah k naší komisi.“

(zdroj: nv.fotbal.cz 16. 3. 2011)

 

Znovu mohu zopakovat otázku, zda si lze vůbec představit, že by ORK uznala, že hráči potrestaní být neměli, aniž by tím sama sobě nezavařila?

Nabízí se otázka, jestli by byl stejným způsobem Chovancův trest zkrácen, kdyby se jednání konalo na konci února, či zda je přerušení trestu od prvního zápasu po tomto jednání jen čistě náhodné? Hrálo v jednání roli i stanovisko nezávislé advokátní kanceláře na žádost klubu?

 

Jedno je jisté. Tato velmi nepříjemná kauza se zřejmě chýlí ke konci. Zúčastněné strany se snad poučily a další nechutné aféry mezi klubem a ČMFS se (doufejme) jen tak nedočkáme. Válečná sekera se však nezakopává, ale dostává ji do rukou žižkovská Viktorie, která marně vyhlíží smluvní pokutu za přestupy Hušbauera s Koukalem. Povinnosti splacení této pokuty ostravský Baník zbavuje Arbitrážní komise ČMFS. Kde jinde by se něco takového tolerovalo?

 

 

(foto: sparta.cz)

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
  • palics17.3.2011 14:18reagovat

    dost dobre napsano !

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha