Temná sobota

<< Zpět

13.5.2012, Autor: HansMiller

Píše se 12. květen 2012. Den, kdy se odehrává poslední kolo sezony v české Gambrinus lize. Tohle kolo má několik větších či menších šlágrů. Tím největším je bezesporu přímý souboj o titul mezi Libercem a Plzní. Živo je i v Praze, kde se odehrává vršovické derby mezi Slavií a Bohemians.

 

Bezkonkurenčně nejvypjatější atmosféra však byla na Letné, kam zavítaly České Budějovice. Horko nebylo kvůli bývalému kapitánovi Tomáši Řepkovi, který přijel na Spartu coby soupeř, ale kvůli bezohlednému a nenávistnému brajglu v ochozech vyvolaném kombinací „Hřebík ve Spartě“ a ztráta titulu po podzimním šestibodovém náskoku. Na fotbal se snad nikdo z fanoušků netěšil. Hlavní událostí mělo být rozloučení s Tomášem Řepkou. Pointa celého divného večera je však daleko hlubší.

 

Od samého začátku je silně povzbuzován Tomáš Řepka. Jeho jméno zní z každého rohu stadionu. První černá chvíle přichází ve chvíli, kdy místo společného vyvolání hráčů základní sestavy nastupuje 11x Řepka. Pokaždé ovšem s jiným číslem a křestním jménem. Až mi bylo hráčů líto, že jim nikdo nefandí (obzvláště té malé hrstce, která by si poděkování zasloužila). Fanoušci jásají dokonce i v situaci, kdy Řepka skluzem odebere míč Keričovi, který mohl začít slibnou šanci. Nádherný moment přichází ve chvíli, kdy Řepka stojí pod protilehlou tribunou a drtivá většina lidí vstává, tleská a zpívá "Tome Řepko, my ti děkujem".

 

Dvě slova ale přeci jen zazněla častěji než jméno našeho exkapitána. A ta slova nebyla „Sparta Praha“. Tím nejčastějším pokřikem bylo "Hřebík ven". A to zcela nepochopitelně i po vstřelení každého gólu Sparty. Před tímto zápasem byl odvolán trenér Martin Hašek a Jaroslav Hřebík byl odstaven od A-týmu. Ani to nepřinutilo ohavnou masu hanit Spartu. Okolo tribun byly rozesety transparenty na podporu Řepky, ale hlavně ty antihřebíkovské. Pořadatelská služba údajně cenzurovala transparenty a nepovolila pronést žádné proti Hřebíkovi. I tak se jich ale do hlediště dostává slušné množství. A některé z nich byly hodně velké. Největší z nich zněl "válka s Hřebíkem musí bejt" a překrýval vlajku Utras Sparta.

 

První náznak něčeho velkého byl odpálený dělbuch v prvním poločase před stadionem. Hodně lidí zatrnulo, jelikož Letná v podmíněném uzavření po utkání s Baníkem Ostrava. Větší pozornost to ale nevyvolalo.

 

Druhým impulsem byl druhý dělbuch před stadionem o poločasové přestávce. Hráči hráli velmi dobře a vedli 2:0. Hlavní téma byli ovšem fanoušci a Řepka.

O poločase v ochozech nad kotlem přibyl obrovský transparent "posraly jste titul, tady máte přes držku". Ani z tohoto nevytušili fanoušci, že se něco blíží.

 

Kvůli výše zmíněné podmínce jsou bezpečnostní kontroly v kotli velmi přísné. Dvojité prohlídky s předložením OP a velké množství pořadatelů v sektoru. Hooligans tedy nezbývalo, než se přesunout na protilehlou, kde jsou prohlídky standardní.

 

Akce „Hřebík ven!“ byla přesně naplánovaná na 68. minutu. V tuto minutu Josef Hušbauer proměňuje penaltu na 3:0 a stává se něco, co jsem dosud nezažil a doufám, že už nezažiju. Vím, co dokázal fanatismus s Vaslují. Vím, co dokáže fanatismus po vstřeleném gólu největšímu nepříteli. To je ale nic proti tomu, když se "lidé" rozhodnou někomu ublížit. A obzvláště svému klubu, ke kterému se hlásí…

 

Vidím snášet se světlici na hrací plochu. Přesně vím, co jsem v ten moment říkal. Říkal jsem "a do prdele". Za první letí druhá, za druhou třetí. Stačí pár sekund a pyrotechnika létá vzduchem z levé a pravé třetiny protilehlé tribuny.

Rozhodčí přerušuje zápas. Trávník pod protilehlou hoří a ozývá se jedna rána za druhou. Další ohně vznikají přímo v hledišti. Kdyby neexistovalo podmínečné uzavření stadionu, tento protest až dosud bych respektoval.

 

Je ale neuvěřitelné, co dokáže s lidmi "davová nenávist". Sparťan nadává sparťanovi do mrdek kvůli názoru, že nechce mít uzavřené hřiště. Pyro a další předměty se hází přímo mezi fanoušky jednoho klubu. Obrovská radost, jásot a aplaus se ozve ve chvíli, kdy v těsné blízkosti hasiče bouchne dělbuch a hasič odletí několik metrů. Hořící pyro se hází mezi pořadatele a hasiče. Dokonce i po vlastních hráčích, kteří podávali dobrý výkon a vedou 3:0.

Čím víc lidí je v bezprostředním ohrožení zdraví nebo života, tím je větší sláva. To je opravdová válka. Válka proti muži, který nebude zasahovat do činnosti A-týmu. To ovšem fanouškové neuvidí, protože „pomůžou“ Spartě tím, že budou mít uzavřené hřiště. Obrovská masa lidí ve stoje huláká "Hřebík ven". Kdyby se s takovým nasazením fandilo, třeba by se ten titul vyhrál. Lidi, které spojuje jeden klub, si nadávají tím nejhorším možným způsobem. Dokonce se mlátí. Banda zakuklenců, kteří by sami radši zdrhli. Spolu ovšem tvoří něco, čemu říkají protest. Bohužel, protest proti sobě samým, hráčům, Spartě, a teprve až poté, proti Hřebíkovi.

 

Fotbal opět pokračuje. Sedím, čumím do země. Nesleduji hru. Nemám na to vůbec myšlenky. Fanouškové proti zakuklencům nemají jedinou šanci. Chtěl jsem se zvednout a jet domů. Jediné, co mě drží silou vůle na sedačce, je pozápasová rozlučka s Tomášem Řepkou. Musím vydržet a každá sekunda, každá další ohlušující rána je pro mě strašným utrpením, jakoby mi sama Sparta zabodávala nůž do srdce. Neustále si promítám, co se všechno stane, nebo co se může stát. Zavřou nám stadion a nebudu moci, i když za nic nemůžu, podporovat svoji Spartičku, kterou miluju. Co když se tu někdo vážně zraní. Nebo zemře nevinný člověk? Je mi zle a do breku. Poprvé jsem zažil, abych cítil uvnitř sebe, že sem a mezi ty lidi nepatřím...

 

Jsem strašně rád, že hráči nešli na děkovačku. Být hráčem, mezi tyto indivi-dua si odplivnu. Po závěrečném hvizdu sleduji nával lidí na hrací plochu. Nemám sebemenší chuť se zapojovat do aktivit. Nakonec se vydávám na hrací plochu a nastává obrovská úleva a potlačení vzteku a bezmoci. Poprvé v životě stojím na hrací ploše a vidím náš nádherný chrám přímo z trávníku. Pocit ve mě je sladkokyselý. Když vidím, jak jeden člověk úmyslně hází světlici po mladé holce, která stojí nad tunelem. Rozbrečí se a má propálenou mikinu dírou snad 20 centimetrů. Nezbývá mi nic jiného, než políbit trávník a odnést si kousek domů, abych nezapomněl na nejhorší zápas mého života.

 

A čemu už vůbec nerozumím, bylo vyjádření Tomáše Řepky. Tomu se protesty líbily. Jemu se líbilo, že mnoho nevinných lidí mohlo být nadosmrti zmrzačených. Ale snad ho alespoň trochu omlouvá, že pořádně neviděl, co se děje na tribunách. Vyjadřovat se o vedení Sparty takovým způsobem také nemusel, ale to je jeho problém a nevidím do jeho svědomí.

 

závěrem:

 

NIKDY JSEM NEMĚL TAKOVOU CHUŤ ODEJÍT PŘED ZÁVĚREČNÝM HVIZDEM.

 

NIKDY JSEM NEMĚL TAKOVÉ VÝČITKY, JAKO KDYŽ JSEM VIDĚL, JAK LIDÉ, KTEŘÍ ÚDAJNĚ FANDÍ MÉMU TÝMU, SPARTĚ UBLIŽUJÍ. ZÁMĚRNĚ, CÍLENĚ A ORGANIZOVANĚ.

 

NIKDY JSEM SE TAK NESTYDĚL, ZA TO, ŽE "PATŘÍM" MEZI TYTO LIDI.

 

NIKDY MI ŽÁDNÝ SPARŤAN NEŘEKL "MRDKO", KDYŽ JSEM SE ZASTAL SPARTY.

 

NIKDY JSEM SE NA LETNÉ NECÍTIL TAK SÁM!

 

JEŠTĚ NIKDY SE MI NECHTĚLO TAK ZVRACET, JAKO KDYŽ JSEM VIDĚL "HÁZEČE" SKANDOVAT SPARTA.

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • diky za clanek

  Poldi15.5.2012 9:59reagovat

  uz jsme to hodne poresili na diskuzi. hezky napsano

 • palics14.5.2012 11:55reagovat

  prehnane

 • Děkuji všem

  HansMiller14.5.2012 8:24reagovat

  za kladné ozedvy k mému blogu :)

 • Přesně ta,Hansi

  Ferry14.5.2012 6:54reagovat

  to,co jsi napsal závěrem jsem prožíval úplně stejně.

 • Madly13.5.2012 23:26reagovat

  Přesně jak říkáte, tedy píšete - strach z oslav soupeře a nenávist vůči člověku, který chce pomoc Spartě a je její zaměstnanec a nedokážu si představit jaké to musí být těžké v jeho pozici, to vše mě od návštěvy stadionu odradilo. Chyběl jsem za poslední 2 sezony podruhé. A jsem rád, protože tomuhle bych přihlížet nechtěl.

   

  Jinak, ale si nemyslím, že je pan Hřebík jakkoli odstaven od A-teamu. Myslím, že je to jen taková změna názvu a jediná změna bude to, že nebude na lavičce, ale dále se pojede podle nějaké jeho vize. Čeho se bojím víc je, aby při příchodu nového trenéra nemuseli odejít pánové Srníček a další.

   

  Jinak silnej blog, hezky napsáno na nehezké téma Hansi :)

 • mana13.5.2012 23:04reagovat

  chtěl jsem také napsat blog, svůj první, o sobotním utkání, ale takřka vše vystihuje tento článek... byl jsem na protilehlý tribuně, kde mám permici a viděl ty tupce s kuklami a další vypatlance, kteří řvali SPARTA a přitom ničili její jméno, náš klub.

  Od inkriminované situace jsem měl stejné pocity jako ty, nechut všeho a totální nenávist k těmto tupcům v kuklách apod.

  Na trávník jsem ani nešel, pouze zůstal v ochozu a dlouho se díval ”doblba” a nevěřil co se stalo, ta nechuť byla příliš velká...

 • ouki13.5.2012 22:58reagovat

  Doteď jsem se k incidentu nevyjádřil. Podobně jako Lister jsem něco tušil a na zápase jsem nebyl. Je mi z toho hrozně smutno. Opravdu moc! Kam to vše dospělo... Jak jsou ti lidi primitivní, jak jak zabodli nůž přímo Spartě... Ukázalo se, že snaha být s fanoušky zadobře a udělat z nich 12. hráče (smlouvou apod) nefunguje. Myslím si, že Sparta tomu musí vyhlásit válku. I když se sníží návštěva, i když nebude podpora, jaká by měla být a mělo by být prázdno kvůli represím, je to potřeba! Musí se to zcela nekompromisně potlačovat. Nevpouštět na stadion, soudit, posílat do vězení, cokoli. I když si prohlídkami apod fanoušky znepřátelí, že přestanou chodit např, je to potřeba. A po čase ti fanoušci zase pomalu chodit začnou...

  • véna189313.5.2012 23:32reagovat

   Tihle primitivové 12.hráčem nejsou !

 • Jables133713.5.2012 22:41reagovat

  vy jste nejaky mekky vsichni

  • bigcock14.5.2012 9:33reagovat

   A ty jsi tvrdej idiot! Myslel jsem si to o Tobe uz dlouho, ale ted to vim 100%. Jestli vis co to znamena 100%.

  • HansMiller14.5.2012 11:23reagovat

   Stydím se, že jsem ti kdy věřil, že jsi za koho si se vydával. Něco podobného by nikdo takový nemohl napsat/říct.

   • Jables133714.5.2012 14:33reagovat

    nerikam, ze za touhle formou protestu stojim anebo ze s nima sympatizuji.

     

    Ja za Hrebikem stojim furt.

     

    Ale vety typu, ze umira neco v tobe a ze ti bylo do breku jsou fakt prehnany :)

    • HansMiller14.5.2012 15:27reagovat

     Když myslíš...

 • Bobescl13.5.2012 22:38reagovat

  měl jsem podobné pocity Otrávení

 • machca13.5.2012 22:34reagovat

  souhlasím se vším musíme nějak bojovat proti té lůze !!!Smutek

1 2 Další
13 příspěvků

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha