Známkování (Sparta – Plzeň)

<< Zpět

9.7.2010, Autor: pubi

Na úvod premiérového dílu „Známkování“ si nemá cenu nic nalhávat – Sparta zvítězila zaslouženě, nicméně extra kvalitní utkání Superpohár nenabídl. Průběh střetnutí ovlinilo necitlivé vyloučení Tomáše Řepky, jenž si odpyká jednozápasový trest v utkání 1. kola Gambrinus ligy na půdě nováčka z Hradce Králové.

O výhře Letenských rozhodl v 78. minutě Libor Sionko, když přeloboval po Blažkově výkopu chybně vybíhajícího Krbečka. Právě bývalý fotbalista dánské Kodaně převzal kapitánskou pásku. V rudém dresu se představili dvě nové posily – Marek Matějovský a Leonard Kweuke. Musím říci, že podle průběhu dnešního utkání je slovo „posily“ tím správným výrazem. Oba hráči byli velmi aktivní a ve svých rolích rozhodně nezklamali.

Jaromír Blažek – 7

V úvodní pětadvacetiminutovce příliš práce neměl, po vyloučení Řepky však převzali iniciativu hosté a Jaromír nás v několika okamžicích podržel. Nebyl pod žádnou rychlopalbou Vrbových svěřenců, ale co měl chytit, to bez problémů zneškodnil.

Jiří Kladrubský – 6

Kladrubský, jenž se vrací po dlouhodobém zranění, odehrál svůj průměr. Příliš nechyboval, ale nebyl dostatečně aktivní v ofenzivě. Rychlostní výpady Ondřeje Kušníra, který bude chybět kvůli zlomenému kotníku následujících 6 týdnů, budou Letenským chybět. Doufejme, že Kladrubský chytne svou šanci za správný konec a stane se dostatečnou alternativou.

Erich Brabec – 6

Až do vyloučení parťáka Řepky byl exslávistický kapitán prakticky bez práce, navíc kvalitně rozehrával útoky domácích. Po osudové chybě sudího Kovaříka dohrával po jeho boku 1. poločas univerzál Kladrubský. Brabec, který se stal vůdcem obrany, svou úlohu zvládl. Méně jistějším se stal oproti očekávání až po přestávce, kdy jej doplnil druhý stoper Hejda. Jedinou chybu v utkání ale Plzeňští nepotrestali.

Tomáš Řepka - 6

V utkání o Superpohár působil přesvědčivě, přestože se nezapojoval do útočných standartních situací. Po půlhodině utkání jej však za mírný kontakt s Petrželou nesmyslně vyloučil rozhodčí Kovařík. Kapitán nám tak bude chybět v ligové premiéře na půdě Hradce Králové.

Manuel Pamič – 6

Chorvatský obránce předvedl několik nepřesností v rozehrávce, avšak dnes zaostával také v útočných výpadech. Jeho menší aktivitu lze přičíst také na vrub špatně hrajícího Sionka, jenž se pohyboval právě před Manuelem. V defenzivě žádnou výraznější chybu nepředvedl, fyzicky byl tradičně na špičkové úrovni.

Igor Žofčák – 6

Slovenský záložník není pro post křídelního útočníka dostatečně rychlostně vybavený. Jeho správným místem v rozestavení 4 – 5 – 1 je pozice uprostřed zálohy. Z křídelního postavení se dostával k centrům, které se mu ale příliš nedařily. Do prostoru před brankou se nedostal. Za Kadlecem, jenž ho nejspíše na této pozici nahradí, zaostává především v tahu na branku a ve smyslu pro zakončení.

Kamil Vacek – 5

Předvedl svůj stabilní výkon – byl prakticky neviditelný, nicméně poctivě pracoval a souboje nevypouštěl. Pozitivem na jeho výkonu je fakt, že se nesnažil o tvorbu hry a velmi rychle pochopil, že balóny musí chodit především přes Matějovského, jehož velmi často hledal ke kombinaci. O poločasové přestávce jej vystřídal stoper Hejda.

Niklas Hoheneder – 5

Žádné výrazné chyby neudělal, ale oproti skvělému jaru mne jeho výkon zklamal. Nebyl si jistý v rozehrávce a ve vzdušných soubojích tolik nedominoval, přestože jich většinu opět ovládl. Do dalších zápasů očekávám více.

Marek Matějovský – 8

Nejlepší hráč utkání. Matějovský hned ve své premiéře ukázal, co Spartě v minulých sezónách chybělo. Předvedl perfektní kolmé přihrávky, které ale jeho spoluhráči prozatím nevyužili. Navíc rychle zapadl do systému hry i do kolektivu. Ujal se vůdčí role v mužstvu a povede náš tým do bojů o Ligu mistrů. Přehled ve hře, kopací technika a perfektní předvídavost – to jsou jeho přednosti. Oproti Horváthovi, jenž byl naším poslední typickým špílmachrem, ale vyniká také v pohybu a nebojí se osobních soubojů. První zápas fanoušky rozhodně navnadil.

Libor Sionko – 6

Naopak nejhorší hráč utkání. Kazil rozehrávku, byl zbrklý ve finální fázi a utápěl se ve zbytečných kličkách. Svou známku si však vylepšil akcí ze 78. minuty, kdy rozhodl o zisku Superpoháru pro Spartu. Skvělý náběh, přehled o pohybu gólmana Krbečka a precizně provedený lob – přesně tak zakončil Sionko rozhodující akci utkání.

Leonard Kweuke – 8

Pro mne největší překvapení utkání. Přiznám se, že po peripetiích s útočníky (Prudnikov, Jirouš, …) jsme od Leonarda příliš neočekával, také proto jsem se obával, že právě absence Bonnyho zisk Superpoháru ohrozí. Leo však neuvěřitelně bojoval, rval se o každý míč, byl silný v hlavičkových soubojích a nenechal se rozhodit ani tvrdou hrou soupeře. Uvidíme, jakým způsobem se projeví v zakončení, nicméně obětovat se pro tým a poctivě pracovat – to mu cizí rozhodně není. S přihlédnutím k postavě je velmi dobrý také rychlostně a pohybově. V závěru byl vystřídán z důvodu únavy.

Střídající:

Lukáš Hejda – 7

Nastoupil do druhé půle, aby vystužil po Řepkově vyloučení letenskou defenzivu. Svou roli splnil, svým výkonem dnes předčil zkušenějšího Brabce. Veliký příslib do budoucna.

Miloš Lačný – 6

Hrál závěrečných 10 minut a nevypustil jediný souboj. Běhal, nabízel se a vykoledoval si faul, po kterém byl vyloučen Rajtoral. Slušná práce pro slovenského útočníka, který bude muset čekat na podzim na svou šanci na lavičce náhradníků.

Václav Kadlec – nehodnocen

Vystřídal Žofčáka až v nastavení v rámci taktického střídání. Jeho šance nejspíše přijde již v úterý na půdě lotyšského Liepajasu, který mimochodem prochází menší krizí – dnes v domácí soutěži podruhé v řadě prohrál, Daugavě podlehl na domácí půdě 0:1 brankou z penalty.