Ze zápasu Inter vs Marseille

<< Zpět

12.4.2012, Autor: spirit.je.buh

Lomikare, Lomikare… Sice ne do roku a do dne, ale po 14 měsících jsem se znovu vydal za hranice naší Gambrinus Ligy na zápas ligy trošku jiné kvality. Možná si pamatujete mojí reportáž ze zápasu ze zápasu West Ham vs Arsenal, tentokrát jsem se podíval na zoubek týmu z Italské Série A, konkrétně tým mého srdce- Inter Milán, i když ne na ligu, ale na Ligu Mistrů.

 

Nerad bych dělal neplacenou reklamu, ale zájezd jsem za příjemných 3590 korun koupil u společnosti CK Travels, kterou mi doporučili i členové oficiálního fanklubu Interu. Cestovka se chovala seriózně, autobus byl moderní a pohodlný, zastávky časté, dokonce nechyběla ani soutěž o suvenýry Interu, dokonce mi poslali SMS, že budou mít zpoždění cestou z Brna. Jen bohužel dostali lístky na jméno, ale neměli čas nám je rozdat podle jmen, ale k tomu se dostanu.

 

Samotná cesta vás asi tolik zajímat nebude, zmíním snad, že jsem za jednu noc viděl Štruncovy sady, teda vlastně dnes už Dušan Arenu a v Mnichově pak Allianz Arenu, kde ten samý večer Bayern potupil Basilej.

 

Ke stadionu Giuseppe Meazza, často chybně nazývaném San Siro (San Siro je čtvrť, kde se nachází, podobně jako Generali Arena na Letné) asi ve dvě hodiny odpoledne právě v době, kdy přijížděla kolona fanoušků Marseille. Musím říct, že ten stadion je obrovský. Sice má „jen“ dvojnásobnou kapacitu než stadion Chelsea, kde jsem byl loni, ale vypadá tak 4x větší. Ční už z obrovské dálky a díky tomu, že kolem něj je obrovské, ale opravdu obrovské parkoviště, takže se tyčí na rovině, říkal jsem si, jestli vůbec dojdu do sektoru. Fanoušci Marseille nás míjeli bez povšimnutí, někteří se tvářili, že ani nevidí autobus, ale hned, jak jsme vystoupili, obklíčili nás černoši se šálami na prodej, tak jsem si koupil půlenou šálu k zápasu podobnou té, kterou prodávala Sparta na utkání s Liverpoolem a to za pouhých 5 eur. Po rychlém focení stadionu jsme se odebrali na metro a jeli na náměstí Duomo, kde stojí Milánský Dóm. Metro bylo plné fanoušků Olympiku a atmosféra poměrně houstla, protože někteří z nich vypadali, že pro ně není problém se porvat. Navíc byli ve značné přesile a tak jsem se s šálou Interu necítil úplně bezpečně, ale naštěstí jsem se mýlil a Francouzům šlo jen o to pořádně si zafandit. Na náměstí vládli opět Francouzi. Zpívali chorály a odpalovali i pár dýmovnic a hlavně dělobuchů a petard, vše za asistence policie.

 

Cestou zpátky na stadion 2 (!) hodiny před zápasem jsem se musel prodírat neskutečným davem u stánků se suvenýry, kterých jsem napočítal okolo 50. Na každém dresy, trička, vlajky a šály Interu jsem nakoupil suvenýry pro sebe a Ewžena s Víťou, úplně v pohodě jsem pořídil i šálu AC, i když hned jsem jí schoval.

 

Před vstupem na stadion se z parkoviště dostanete na obří náměstí, kde nebylo k hnutí. Všude stánky se suvenýry a fanoušci „Nerrazzuri“ . Pak se přes obří, ale opravdu obří brány teprve dostanete ke stadionu. Lístky byli na jméno, ale jak jsem zmínil v úvodu, já a většina ostatních, jsem měl lístek s jiným jménem. Když přišla na řadu kontrola, ukázal jsem lístek a občanku. Stevard se na mě podíval takovým pohledem „Asi jsem debil nebo co, mazej odsud!“ ale k mému překvapení mi řekl, ať jdu dovnitř, takže jsem prošel v pořádku bez kontrol a osahávání. Pokud někdo z vás z hlavy ví, jak Giuseppe Meazza vypadá, vzpomene si na obří kruhové sloupy. Ty slouží jako cesta na horu pro ty nešťastníky (a tedy i mě), kteří mají lístky až na horní ochoz. Upřímně, v první chvíli jsem si myslel, že se na vršek nevysápu, jak říká Martin Hašek, nemám fitness, ale nakonec jsem tu horu překonal.

 

Stadion byl hodinu před výkopem víceméně prázdný, cca 7 tisíc lidí se „tísnilo“ v ochozech, když ale na hřiště vyběhla trojce brankářů v čele s jedničkou Júliem Cesarem. Celý stadion povstal a začal zpívat „Alé ale ale ale alééé Inter, Inter“ a já si jen říkal, jak to bude vypadat, až to bude zpívat plný dům. Bylo to maso a to bylo, jak říkám a je to sporrrt, více méně prázdno. Mimochodem o stejný chorál se nyní pokoušíme i na Spartě, tak snad se z toho soupeři taky poser*u už při rozcvičce J. Když pak o něco později nastoupili i hráči a celé se to jelo na novo, jen jsem si postesk, proč se u nás takhle nefandí… Už před zápasem Curva Nord 69, jak se nazývají domácí ultras odpálili pár stroboskopů, fanoušci Marseille sekundovali pískotem, dělobuchy a pokřikem „Inter, Inter, vaffanculo“. Když se blížil začátek zápasu, přišlo na řadu vyvolávání sestav, tak jak ho známe ze Sparty. Zaujalo mě, že hlasatel používal celé jména, například Diego Alberto… a stadion doplnil „Militoooo!!!!!“ Oba kotle si na nástup hráčů připravily chorea. Zatímco Inter v celém sektoru na modrém podkladu vytvořil „CN 69“ a obrázek něčeho, co nápadně připomínalo pivo, Marseille se prezentovala světlicemi, pochodněmi a dělobuchy.

 

Vedle mě seděl chlápek, který vypadal spíše jako Ir než Ital. Anglicky moc neuměl, já zase italsky, ale znakovou řečí jsme si docela dobře pokecali. Jen slyšel nerad, že jsem Čech stejně jako Nedvěd, kterého nesnášel, protože prý hrozně simuluje. Při každém pádu hráče Marseille vyskočil ze sedačky a řval „Paolo Nedved bastardo!“

Inter, který je momentálně mimo příčky zaručující Evropu, začal slušně a nepřipomínal tým, který prohrál 2x s nováčkem Novarou. Obrovské šance zahodili Sneijder a Milito, a tak se do kabin šlo za stavu 0:0. Kromě šancí mě taky zaujala téměř nepřetržitá pyroshow na straně domácích (světlice), tak na straně hostů (dělobuchy). Co mě opravdu zaujalo, o poločase na velkoplošné obrazovce běžely šance ze zápasu a slavné góly historie LM a po každém gólu nebo šanci stadion zahučel, jako kdyby gól padl právě teď! Když Milito běžel ve finále LM na branku Bayernu, celý stadion hučel „oooooooooooooo“ jako na Spartě před rohem, a pak explodoval, jako by Ligu Mistrů vyhráli znovu v březnu.

 

Ve druhém poločase se jako první a asi zaslouženě prosadil Inter, když do brány doklepl míč Milito. Celý stadion byl na nohou, v tuto chvíli se prodlužovalo. Euforie byla neskutečná. Stadion jako jeden muž povstal a začal skákat „Chi non salta rossonero e e“ což se dá volně přeložit jako „Kdo neskáče fandí AC“. Tam prostě neexistuje, aby někdo neskákal. Přece nebudou fandit AC! Je to tam holt otázka cti, ne jako u nás, kdy je na Letný 10 000 lidí a skáče tak 200-300… holt někomu nevadí, že není sparťan….

 

Bohužel v nastaveném čase z ničeho nic udeřil Brandao a bylo jasné, že Inter v LM končí. Nic naplat, že nakonec po brance Pazziniho vyhrál. Za stavu 2:1 postupovala Marseille. Cambiasso klečel na trávníku, Stankovič se klaněl tribunám a děkoval za podporu.

 

Po zápase jsme hodinu čekali na parkovišti, protože odjížděla kolona fanoušků Marseille, jejichž odjezd doprovázeli bujaré oslavy plné světlic, stroboskopů a dělobuchů.

 

Nevím, jak to dělám, ale vždy, když jedu někam za hranice na fotbal, „můj“ tým neuspěje. Snad Inter nesestoupí jako West Ham….

 

Děkuju všem, co dočetli až sem, snad jsem vás nenudil. A jen malá poznámka k ostatním účastníkům zájezdu: Kur*a když jedu na Inter, proč jedu v autobuse s týpkem s kšiltovkou Liverpool, maminou s batohem Real, klukem s vakem Chelsea a snad jsem někde zahlédl i Barcelonu… někdo to holt pojal jako levný výlet do Itálie, někdo dokonce řekl: „Ještě že dala Marseille gól, já už chtěl pryč“.

 

Prostě Češi na výletě…

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • Závěr

  grygi8413.4.2012 21:10reagovat

  je dokonalý :D

 • Philly13.4.2012 17:00reagovat

  Pěkný článek, díky

 • Velice dobrej blogf

  GaryLineker13.4.2012 13:55reagovat

  Četlo se to super, dobře napsaný a zajímavý. Akorát tu část o samotným zápase jsem přeskočil. Úsměv

 • bojík13.4.2012 7:42reagovat

  Super článek, přečteno jedním dechem. Napsáno zajímavě, poutavě. Palec nahoru Úsměv

 • Fotos Von Mir 13.4.2012 6:33reagovat

  Díky za blog! Musel to být parádní zážitek Úsměv

 • ewzen13.4.2012 6:27reagovat

  Je*bat Inter !!! ROSSONERi !!!!!!

 • wilathewarrior13.4.2012 2:11reagovat

  Pekny report.

  otazka, u vstupu te tedy vubec nesacovali, nemusel si ukazovat co mas v batohu atd.?

  • spirit.je.buh13.4.2012 8:52reagovat

   Ne, i kdybych měl mačetu, tak jí v pohodě pronesu :)

   • wilathewarrior13.4.2012 16:48reagovat

    :) ja jen ze me vzdy na Sparte prohledavaji jako kdyby sel navstivit nekolikanasobneho vraha v prisne strezene veznici. a to i kdyz jsem tam sel rovnou z prace v obleku.

 • Pěknej report :)

  munzig13.4.2012 0:24reagovat

  „Paolo Nedved bastardo!“ to mě rozesmálo :) Až to pujde taky se někam vydám za 4000 na LM to je paráda :)

  • Pěknej report :)

   spirit.je.buh13.4.2012 0:27reagovat

   No já měl s sebou ještě 100 eur + jsem platil na pumpách korunama, takže celkově ten výlet stál asi 6500, ale i tak krásná cena Úsměv

 • Oprava

  spirit.je.buh13.4.2012 0:24reagovat

  Cestovka se nejmenuje CK Travles ale CK Sport Events nevím proč, ale mám to zafixováno jako Travles....Kdyby náhodou někdo chtěl vidět jejich nabídku nebo tak něco.

 • Četlo se to dobře

  dominik2713.4.2012 0:14reagovat

  díky.Úsměv

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha