Zápas s Příbramí a mé dojmy

<< Zpět

6.4.2012, Autor: wilathewarrior

Předem, než začnu psát, chci poděkovat diskutérovi s přezdívkou Majtin, který poskytl odkaz ke stažení záznamu tohoto zápasu. Či ho na daném webu i uploadnul.

 

Ted k samotnému zápasu.

 

Od začátku jsme měli mnoho šancí. Do inkasovaného gólu jsme, krom jedné střely zdálky mimo, Příbram k ničemu nepustili. Snažili jsme se kombinovat už od gólmana, po dlouhé době bylo vidět doplňování krajních obránců v ofenzivě. Ze všech hráčů byla vidět snaha o fotbalové řešení situace, velmi vymizely nákopy pouze na Kweukeho. Naopak jsme viděli přímé kolmé balony za obranu do sprintu převážně na Krejčího s Přikrylem, Leo se díky tomuto stylu dostal do pozice, kdy šel třikrát sám na gólmana. Pamatujete si jak náš GSM Hřebík říkal, kdy mu je vice vlastní hra Realu než Barcelony s těmito kolmými balony za obranu? Samozřejmě, naši hráči nedosahuji kvalit Realu Madrid, ale já tento prvek v první aprílový den viděl (respektive pořádně dnes). Viděl jsem aktivitu od začátku zápasu, viděl jsem větší aktivitu hráčů bez míče snažící se o kombinaci. Při centru do vápna vidíte, jak tam máme čtyři hráče, jak to krajní hráči zavírají u kraje vápna pro případný zpětný centr či střelu.

 

Nejsou všechny tyto prvky, co zmiňuji pravě těmi, po kterých jako fanoušci Sparty už nějakou dobu voláme?

 

Další co mne zaujalo:

 

1) Jak to hráči po druhém gólu nezabalili jako s Plzní po gólu na 3:1. Hned po druhém inkasovaném gólu se dostal do šance Hušbauer. Sice byla vidět dále snaha, ale ta se s přibývajícím časem měnila v křeč. I přesto jsme se dokázali dostat do několika šancí.

2) Velmi kritizovaný Kušnír, hrál dle mého velmi fotbalově, jedním dlouhým balonem za obranu vyslal Kweukeho do úniku, který zpětnou přihrávkou nabídnul stoprocentní šanci Přikrylovi. Snažil se doplňovat ofenzivu, jak jsme od něj vídali v minulosti. Bohužel je na něm vidět nerozehranost.

3) Inkasované góly, první po ztrátě Kušníra nezabránili Brabec s Matějovským odcentrovat soupeři a následně Jarošík podcenil souboj se Šlapákem. A Vaclík dle mého také nemá svědomí úplně čisté. Druhý gól - Matějovský v souboji odehraje těžký balon na Hušbauera, který ve stejném stylu na Brabce. Ten skluzem urve balon směrem ke své bráně, a kde byli Kušnír s Vaclíkem myšlenkově v té chvíli, vědí pouze asi jen oni. Celou dobu slyšíme, jak moderní gólman musí být stoperem za obránci. Tak si říkám, nebyl tento gól více na vrub našeho gólmana než Kušníra?

4) Rohy, několikrát jsme zahrávali roh přetaženým balonem na Jarošíka, který ho vracel do vápna, ale ani jednou hráči na to dobře nezareagovali. Od jara je to, po vhazovaném autu do vápna na hráče, který prodlužuje, kombinačně rozehraném rohu, další prvek, který se do budoucna bude hodit. Doufám, že jich bude stále přibývat.

 

Stejně jako ve většině z vás i ve mně převládá zklamání ze ztráty prvního místa. Shodou okolnosti jsem si včera v archivu české televize poustel zapas derby. Opravdu se připojím k názoru, že jsme podali jeden z nejlepších výkonů jara. Když pak vidíte, jak Kušnír vystřídá a na lavičce mu všichni z trenérského štábu podají ruku a povzbudí ho. Hřebík řekne v rozhovoru, že někteří hráči měli po zápase slzy v očích. Majitel Křetínský přijde do kabiny a snaží se povzbudit hráče, ať si vezmou jen to dobré a že ještě musí přidat. Tak si říkám, že skandování “Bojujte za Spartu” a “Hřebík ven” při konci zápasu asi není opravdu na místě. Na zápase jsem nebyl, z jakých důvodů, většina vás zde zná. Ale z tohoto záznamu mi přišlo, že třeba po inkasovaném prvním gólu fandil jen kotel a zbytek přestal fandit. Jako fanoušci chceme, aby hráči odevzdali během celého zápasu maximum ze svých ať už fyzických či psychických fondů. Ale sami to v hledišti nedokážeme, samozřejmě ne všichni a k některým z vás by tato myšlenka nebyla fér, ale kolik lidi si při zápase raději zanadává na hráče, než aby ho povzbudila. Ale to je problém celé naší společnosti. Nějak zapomínáme, že Sparta třicet ligových zápasů prostě musí a zbytek ligy v těchto zápasech většinou jen může. Že za pochodu měníme styl hry a skladbu tymu. Zatímco v Plzni, Jablonci, Boleslavi, Liberci opravdu mohou tomu dát čas a obětovat třeba sezonu, to my si dovolit nemůžeme. Musíme si zvyknout, že nám odešly dvě hrající ikony a než nám doroste brankář či obránce do jejich formátu, nějakou dobu to potrvá. Úspěšný člověk se z minulosti ponaučí a už se do ní nekouká a hlavně s ní neporovnává. Protože vždy můžete změnit pouze svou přítomnost a minulost.

 

Stále věřím, že vyhrajeme v Liberci a do konce sezony titul získáme. Ale i kdyby se to pánbůh chraň nepovedlo, nebudu nikdy skandovat proti svému týmu, hráčům nebo realizačnímu týmu. Vždyť je to skandováni proti svému vlastnímu klubu, o kterém většina z nás tvrdí, že ho máme v srdci. A to mi nedává žádnou logiku.

 

Děkuji vám za přečtení. Omluvte, jakým stylem je to napsané, ale není diakritika a kontrola pravopisu ve Wordu mne připravila minimálně o půl roku života.

 

S vírou v lepší zítřky se s vámi loučím.

 

 

Michal Evžen Wilfling

 

foto: Jakub Šnajdar

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
  • LukyACS7.4.2012 9:32reagovat

    Sám bych to líp neshrnul, souhlasím se vším co jsi napsal.

  • Ferry7.4.2012 8:14reagovat

    Naprostý souhlas a podepisuji slovo od slovaÚsměv

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha