Spartička a evropští giganti v posledích 10 letech

<< Zpět

26.12.2010, Autor: GaryLineker

V rámci okurkové sezóny jsem se rozhodl sesmolit pár zajímavostí před zápasem se skutečným evropským velkoklubem z města The Beatles – Liverpoolem. A rád bych se zaměřil na to, jak si Sparta proti gigantům ze Starého kontinentu vedla v uplynulých deseti letech. A myslím, že většina se mnou bude souhlasit, že rozhodně máme na čem stavět a minimálně doma jsme nikdy nevyhořeli.

Začněme tedy od sezony 00/01.

Zákl. skupina CL2000/01 Sparta - Arsenal (doma 0:1, venku 2:4)

O osudu domácího zápasu, který vyhrál londýnský klub nejužším rozdílem, rozhodl Brazilec Silvinho ve 33. minutě, který si pohrál se sparťanskou obranou a brankáře Poštulku stylově přehodil. Za zmínku ovšem stojí i 2 hlavičky Jirky Novotného nebo dobrá střela Petra Papouška, ač jen do boční sítě.

Psala se desátá minuta prvního poločasu na Highbury a Sparta mohla prohrávat už o 3 branky, Henry ovšem z blízka minul a tak se o třetí míč ve sparťanské síti postaral až ve 35. minutě Dixon. Letenští se ovšem nevzdali a chuť dát gól slavnému soupeři byla i před jasnou dělbu bodů pořád velká. Ve 39. minutě musel Seaman faulovat ve vápně Kincla a Vladko Labant – později vyhlášený nejlepším levým bekem Sparty mezi lety 1980 – 2010 – pokutový kop proměnil. Už v nastavení dal po krásném sólu Rosický gól týmu, jež ho od roku 2006 zaměstnával.

Zákl. skupina CL 2001/02 Sparta – Bayern Mnichov (0:1, 0:0)

První kolo CL se kvůli pochopitelným důvodům odložilo a tak klub z Letné hned z kraje Ligy mistrů přijel bojovat do Mnichova. A úspěšně! Vyválčil cennou remízu. Výmluvná slova pro tento mač měla osoba nejzodpovědnější – trenér Hřebík „Byl to pro nás velice těžký zápas na hřišti nejlepšího evropského klubu. Hráči zaslouží pochvalu za plnění taktických pokynů, podali důstojný výkon,“

Odvetu proti sobě hrály týmy již jistě ze skupiny postupivší, proto domácí prohra vlastním gólem legendy Jiřího Novotného ani tolik nebolela.

Osmif. Skupina CL 2001/02 Sparta – Real Madrid (2:3, 0:3)

K domácímu zápasu netřeba nic dodávat. Byla to (i přes prohru) fantazie a i fotbalový laik musel sestřih tohoto utkání na severu youtube vidět. A také doufat, že pamětník tohoto zápasu a jeden ze dvou třelců Sparty v tomto památném utkání, Libor Sionko, podobný kousek zopakuje 17. 2. 2011.

Před vyprodaným Santiago Bernabeuem Rudí předváděli opět vyrovnaný fotbal, ovšem jen do 60. minuty, kdy se za Petrem Čechem rozvlinala síť poprvé. Po následující výhře domácích (zařízenou Solarim, Gutim a Saviem) jeli domů s prázdnou.

Zákl. Skupina CL 2003/04 Sparta – Chelsea FC (0:1, 0:0)

Hned první kolo Ligy vyvoleným (do které se Sparta dostala i díky památnému gólu Igora Gluščeviče) se před beznadějně vyprodanou Letnou představila londýnská Chelsea prvním rokem pod Romanem Abramovičem. Sparta se giganta nezalekla a sahala po bodu,

o který je ovšem připravil po centru Duffa z pravé strany Gallas.

Na Stamford Bridge vyválčila Sparta cenný (a později i postupový) bod. Nutno říci, že ne úplně zasloužený. A teď nemluvím o faktu, že Sparta vystřelila jen jednou a to vysoce nad z nohy Pavla Kamaše, nýbrž o faktu, že Herná2nu Crespovi nebyl v prvním poločase uznán regulérní gól.

Osmifinále Play-off CL 2003/04 Sparta – AC Milan (0:0, 1:4)

Když rozhodčí zapískal do píšťalky v 90. minutě utkání AC Sparta Praha – AC Milan, mohli být Sparťané spokojeni. Domácí remíza 0:0 byla velice nadějná! Tohoto dělení bodů dosáhli Rudí hlavně díky skvělému Blážovi i nemohoucnému Shevchenkovi. Gluščevičův gól z jasného ofsajdu nebyl poprávu uznán.

Na San Siru Sparta poprvé inkasovala ve 45. Inzagiho hlavičkou. Vlasy si v tu chvíli musel trhat Karel „Steve“ Poborský, který poslední chvíli před poločasem hloupě ztratil míč.

„Postupový“ gól vstřelil Tomáš Jun a tak jsme se mohli chvilku radovat a doufat v udržení výsledku, to by ovšem nesměl italský velkokub přijít s enormním tlakem. A Petr Johana si taky vlastňák patičkou dávat nemusel. :-)

Zákl. skupina CL 2004/05 Sparta – Manchester United (0:0, 1:4)

Památná slova Ruuda van Nistelrooye ve stylu „Roy Caroll (tehdejší brankář MU) převedl fantastický výkon, můžeme mu děkovat za ten bod, co máme“ mluví asi za vše.

Naši miláčci, jejichž život byl v tu dobu jen modrá, žlutá a červená, předvedli skutečně parádní výkon. A možná škoda, že správce hřiště byl asi veliký gentleman a parametry branky zůstaly podle regulí, to by se pak Franz Straka nemusel nad Homolovým břevnem jen pousmát.

Stadion, na němž hráli v roce 1996 čeští reprezentanti finále ME, zůstal pro hráče v bílo vínovém zapovězen. 4 góly R. v Nistelrooye nedaly Spartě šanci. A čert vem, že jeden byl z ofsajdu, druhý po vymyšlené penaltě. Jo a taky třetí po památném kiksu „alá Gabriel“ od Jirky Homoly.

Za zmínku rozhodně stojí i další věc. Když byl Karel Poborský po druhé žluté kartě vyloučen, celý stadion vstal a zatleskal mu. Všechna čest manchesterským fans! A kdoví, nebýt tehdy famózního mladíka Davida Beckhama, třeba by tam ještě nějakou tu sezonu střílel góly z obloučků.

Zákl. skupina CL 2005/06 Sparta – Arsenal (0:2, 0:3)

Kvůli rasistickým gestům a následným opatřením UEFA se hrál domácí zápas proti Gunners,  o němž rozhodl parádně Thierry Henry, jen před zpola zaplněnou Letnou. Nutno dodat, že šlo asi o nejhorší domácí vystoupení proti velkoklubům, o niž je v tomto blogu zmínka.

Henry a dvakrát Holanďan van Persie se postarali o to, že kapitán Petráš a jeho skvadra odlétala spojem Londýn – Praha s myšlenkou, že představy byly asi jiné.

3. předkolo CL 2007/08 Sparta – Arsenal (0:2, 0:3)

Nadmíru těžký los dostal nenasazený tým založen 16. 11. 1893. Dostal opět Arsenal a opět to byla kopie výsledků se stejným soupeřem z před dvou let. Doma šlo ovšem o úplně jiný a vyrovnaný (a také vyprodaný) zápas. Sparta chvilkami tahala i za delší konec. Například když Honza Rezek trefil tyč. Sparta inkasovala poprvé až v 72. minutě z pravačky Cesca Fábregase a největší díl viny na tom nesl paradoxně zkušený matador Pavel Horváth, který se vyhnul taktickému faulu. Stále nadějný výsledek ovšem zdvojnásobil Bělorus Aleksandr Hleb v 93. minutě. Velká škoda!

Poslední naděje na postup zhatil už v sedmé minutě sportovně se neradující Tomáš Rosický a tak už ve zbytku zápasu nebylo o co hrát. No co, aspoň jsme tam nedopadli jako Slavia. :-)