Představení nováčka: FC Hradec Králové

<< Zpět

16.7.2010, Autor: MiroslavBeranek

„Votroci“ se na prvoligovou scénu vrací po 7 letech. Při posledním působení v Gambrinus lize v sezoně 2002/2003, se již SK Hradec Králové zmítal v problémech, které ho posléze dovedly až na pokraj krachu. Skutečně nechybělo mnoho k tomu, aby byl tento tradiční klub (stejně jako Bohemians) vymazán z fotbalové mapy. Po tahanicích s tehdejším majitelem Janem Vodou se klubu nakonec ujalo samotné město a začala jeho postupná stabilizace už pod jménem FC Hradec Králové.

 

S letošním postupem do Gambrinus ligy mnoho lidí nepočítalo. Předminulou sezonu totiž Hradec takřka v totožném složení kádru skončil na nelichotivém 13. místě druholigové tabulky. Uplynulou sezonu však „Votroci“ odehráli překvapivě s velkým přehledem a jarní část dokonce absolvovali bez jediné porážky (v celé sezoně pak prohráli pouze 2x). Velkou zásluhu na tomto vzkříšení zcela jistě má trenér Václav Kotal, muž se sparťanskou minulostí, který se mužstva ujal ve 20. kole sezony 2008/2009 a od té doby prohrál pouze 4 druholigová utkání a zdobí ho bilance 22 – 15 – 4.

 

Toto mužstvo jako takové nemá výraznějšího lídra a dá se tedy říct, že nelze určit ani osu týmu. Ve II. lize trenér Kotal nejčastěji praktikoval rozestavení 3 – 4 – 3 ve složení: Lindr – Wozniak, Chleboun, Kasálek – T. Rezek, Hochmeister, Fischer, Poděbradský – P. Černý ml., P. Dvořák, V. Pilař. Výraznější prvoligové zkušenosti mají z tohoto složení pouze sparťanský odchovanec Radek Hochmeister, dále Radim Wozniak, z lavičky náhradníků Petr Tomašák a několik startů v I. lize si připsal i útočník Pavel Černý. U tohoto hráče je potřeba přidat dovětek mladší. Jeho prozatím slavnější otec se proháněl na prvoligových kolbištích v 80. a 90. letech a nastřílel celkem 83 gólů. Možná si ho někteří z vás pamatují i v dresu Sparty na začátku 90. let.

 

Právě útok by mohl být potenciální hradeckou zbraní. 21-letí Dvořák s Pilařem a 25-letý Černý v uplynulé sezoně nastříleli dohromady 32 gólů z celkových 47. Černý se dokonce se 14 góly stal nejlepším střelcem II. ligy (společně s Kroupou, Bálkem a Chigouem), pozadu nezůstal ani Pilař s 11 góly. Celkově se však jedná o poměrně kompaktní tým, který má zvládnutou i defenzivní činnost (pouhých 18 obdržených gólů).

 

V letním přestupovém období se vedení klubu příliš nesoustředilo na známější jména. V médiích se spekulovalo o hráčích jako Kulič, Rolko nebo Klapka, ale nakonec na přestup přišel pouze stoper či defenzivní záložník Pávek z Bohemians 1905 a na hostování brankář Hanuš ze Slavie, ofenzivně ladění hráči Štěpán a Kocourek z Olomouce resp. Jablonce a středopolař Pokorný z Viktorie Žižkov. Na dobré cestě bylo angažování Romana Dobeše (Střížkov), jednání ale ztroskotala na výši kontraktu. Klub navíc testuje krajního záložníka Partyše (Opava), maďarského juniorského reprezentanta Mété Tótha (REAC Budapešť) a obránce Jandíka (Police nad Metují). Tito tři hráči zatím příliš nepřesvědčili a smlouvy zřejmě nedostanou.

 

Těžko říct, jak se tento nezkušený nicméně konsolidovaný kádr popere s prvoligovou konkurencí. Jedná se však o tým, který je již delší dobu pohromadě a evidentně ví, co hrát. V kombinaci s nováčkovským elánem to jistě bude hlavně v domácím prostředí velice nepříjemný soupeř.

 

 

 

 

 

Poslední 2 vzájemné zápasy (sezona 2002/2003):

 

Hradec Králové – Sparta 0:2 (0:2)

Branky: 10. Petráš, 34. Obajdin

Rozhodčí: Helebrant

Diváci: 6 590

 

Hradec: Podhajský – Kubeš, Pavel Lukáš, Zemánek, Lesák – Zoubek, Krmaš, Breda (53. Klapka), Bouška – Kraus (67. Vaniš), Kříž

Sparta: Blažek – Grygera, Hübschman, Novotný, Mareš – Poborský, Jarošík, Petráš, T. Čížek (90. Flachbart) – Baranek (32. Obajdin), Pospíšil (80. Michalík)

 

Sparta – Hradec Králové 2:0 (0:0)

Branky: 61. Zelenka, 90. Sionko

Rozhodčí: Matějek

Diváci: 5 028

 

Sparta: Blažek – Hübschman, Homola, Petráš (46. Labant), Grygera – Poborský, Zelenka (64. Flachbart), Michalík, Zbončák – Kincl (87. Pospíšil), Sionko

Hradec: Podhajský – Pilný, Pavel Lukáš, Rolko, Kalousek (76. T. Kučera) – Kubeš, Zemánek, Šmarda, Breda, Bouška (86. Vaniš) - Klapka

 

 

MiroslavBeranek

(použité logo z hradeckralove.cz)

<< Zpět

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha