Poškodí Spartu pravidlo o počtu hráčů mimo EU?

<< Zpět

7.7.2010, Autor: dominik27

Sparta má momentálně v A-týmu osm cizinců, většinu jako obvykle tvoří Slováci (3 - Kucka, Žofčák a Lačný), dále tu máme dva Kamerunce (Leonard Kweuke a Adiaba Bondoa), Rakušana Niklase Hohenedera, Chorvata Manuela Pamiče a zástupce Pobřeží Slonoviny Bonyho Wilfrieda.

Další cizince můžeme nalézt i v mládežnických týmech, jsou jimi např. hráči z Bosny a Hercegoviny, Tunisu, Vietnamu a samozřejmě také ze Slovenska.

 

Sparta se zároveň poohlíží i po dalších posilách ze zahraničí, naposledy se mluvilo o Ghaňanech, kteří s týmem byli na soustředění ve Františkových Lázních.

Přestože podle prohlášení Jozefa Chovance o své kvalitě přesvědčili, jejich angažmá zřejmě také uškodilo přísné omezení počtu cizinců, kteří mohou nastoupit do ligového zápasu, jehož porušení by se rovnalo kontumaci utkání.

 

Ze stránek ČMFS:

 

„V soutěžním utkání mohou v družstvu nastoupit 3 hráči, kteří jsou občany cizího státu.

Ustanovení odst. 1 se netýká družstev I. a II. ligy, v nichž mohou nastoupit občané členských států Evropské unie bez omezení a nejvýše 3 další občané států mimo Evropskou unii.

Je-li členským klubem ČMFS občanské sdružení občanů cizího státu, stanoví režim nastupování občanů ČR a občanů cizího státu v utkáních jejich družstev Výkonný výbor ČMFS.“

 

(zdroj: http://nv.fotbal.cz/scripts/detail.php?id=654&tmplid=1292)

 

-pro zajímavost, toto pravidlo má velký vliv rovněž na soupisku B-týmu, zvlášť v případě sestupu do ČFL, kde by za cizince byli považováni i Slováci.

 

Sparta má v současnosti na soupisce A-týmu čtyři hráče mimo EU (Pamič, Kweuke, Adiaba, Wilfried), vše tedy nasvědčuje tomu, že minimálně jeden z nich do utkání nemůže nastoupit ani jako střídající hráč, pokud neexistuje nějaká skrytá výjimka. V případě příchodů mladých Ghaňanů by zřejmě počet hráčů mimo EU dosáhl dvojnásobek povoleného počtu a pro některé by se nemuselo najít místo ani při zápasu B-týmu.

 

 

Řešení

 

Nejlepším způsobem, jak se tomuto omezení co nejlépe přizpůsobit, je získání občanství členského státu EU pro současné členy týmu.

 

České občanství - nemožné

 

Pokud by zahraniční hráč Sparty chtěl požádat o české občanství a navíc zde neměl příbuzné, musel by nejprve mít za sebou 5 let trvalého pobytu v ČR, to ovšem stále neznamená, že po pěti letech by občanství vůbec dostal okamžitě nebo ho vůbec někdy získal.

 

Občanství jiného státu EU - možné, ale…

 

Záleží především na tom, o jaký stát by se jednalo, např. Francie vydává občanství „jak na běžícím pásu“ a pokud má hráč v této zemi příbuzné, nemusel by mít větší problémy s jeho získáním, zvláště když Afričané v této zemi obvykle příbuzné mají.

Pokud by však měl hráč vazby např. v Dánsku, příliš platné by mu to zřejmě nebylo…

 

Vstup země do EU - šance pro Manuela Pamiče

 

Z evropských zemí mimo EU má momentálně ke vstupu nejblíže země Manuela Pamiče - Chorvatsko, ovšem jestli se to podaří už během této sezony těžko odhadnout…

 

 

Pravidlo 6 + 5

 

Pravidlo 6 (domácích hráčů) + 5 (pět cizinců) byl návrh FIFA, který byl přijat během zasedání v květnu 2008, ale vyřazen v červnu 2010, vzhledem k rozhodnutí Evropské komise, že takový návrh by byl v rozporu s pracovním právem EU.

 

(zdroj: http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/8733164.stm)

 

V této sezóně by pravidlo bylo v podobě 4+7, další ročník pak 5+6 a od ročníku 2012-2013 by již naplno fungovalo 6+5.

 

FIFA tak bude hledat jiné, pro bohaté kluby a mnoho jejich fanoušků (podobně jako 6+5) však velmi nepopulární řešení.

 

 

Dominik27

<< Zpět

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
Technické zpracování AG25 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha