Po matném výkonu zachránil remízu Kweuke

<< Zpět

14.4.2012, Autor: Jakub Martinovský

Po naprosto euforické výhře v Liberci, kdy jsme díky dvěma gólům Ládi Krejčího a jedné trefě Pepy Hušbauera zvítězili 3:1 a následném triumfu v Poháru České pošty nad Jabloncem, nás čekal doma o poznání pohodovější soupeř. Byly jím Teplice, tou dobou sedmý tým Gambrinus ligy. Oba týmy měly za sebou těžký duel v semifinále poháru, a tak čelily již třetímu zápasu během jednoho týdne. Celý sparťanský národ doufal, že se jejich miláčkům podaří navázat na herní i výsledkové zlepšení v posledních zápasech a udělají tak další veledůležitý krok k vytouženému titulu. Někde však nastala chyba a přišla pořádná kocovina podobná zápasům s Hradcem, Slávií nebo Příbramí...

Utkání začala Sparta aktivně, když od první minuty diktovala tempo hry. V 11. minutě se do velké šance propracoval Holek, ale v koncovce selhal a brankář Grigar si s ním poradil. V dalších minutách se postupně ve výhodné střelecké pozici objevili Hušbauer s Holkem, ale ani jeden nedokázal přesně a tvrdě zamířit. Ve 32. minutě přišel šok. Jiří Jarošík trestuhodně zaváhal při rozehrávce a lacino odevzdal míč Stožickému, který okamžitě poslal do úniku Jindráčka a ten se tváří v tvář Vaclíkovi nemýlil. 0:1. Černé myšlenky se nazačaly vkrádat jen do hlav fanoušků ale i hráčů, kteří byli vývojem zápasu totálně zaskočeni. Tato slova potvrdil na tiskové konferenci i Martin Hašek: "Na hřišti se dělo přesně to, co jsme očekávali, až do prvního gólu soupeře, který nebyl vypracovaný a my jsme mu na něj sami nahráli. To výrazně změnilo situaci v náš neprospěch. Museli jsme dát 2 góly, ale samozřejmě s tím rizikem, že pokud dostaneme další, tak budeme ve velkých problémech." Do konce poločasu si Sparta dokázala vytvořit jen takovou pološanci v podobě Krejčího hlavičky, která bohužel skončila nad brankou. Skončil tedy poločas plný nepřesností, neproměněných šancí a jednoho obdrženého gólu.

Do druhé půle nastoupili oba týmy beze změn v sestavě. Sparta se i nadále snažila dobývat Teplickou tvrz, ale stále narážela na stejný problém, kvalitní řešení finální přihrávky. Když se k tomu přičtou i zaváhání v obranné fázi, kdy se přes celé hřiště od vápna k vápnu může proběhnout Čajič s míčem u nohy, aniž by ho někdo alespoň zpomalil, tak je to dostatečná předzvěst toho, že se Teplice rozhodně nechtějí upnout jen k bránění. Čajiče ještě Vaclík vychytal, ale z akce po následném rohu se k hlavičce dostal nikým nehlídaný Lukáš a zvyšil vedení hostů na 2:0. Bezprostředně po tomto gólu předvedl bývalý stoper Sparty lehce provokativní oslavu gólu směrem ke sparťanskému kotli. K onomu incidentu se po zápase vyjádřil takto: "Já jsem si tady ve Spartě užil svoje. Fanoušci mi dávali velkou sodovku, tak jsem si to trošku užil. Nebylo to nic sprostýho, prostě jen taková hecovačka, která se dělá normálně."

Krátce po tomto druhém obdrženém gólu se začalo z různých koutů stadionu ozývat hromové "Hřebík ven!" Většina lidí, co toto křičí, si vůbec neuvědomuje, že tímto pokřikem jen škodí Spartě. Nepřináší to vůbec nic dobrého. Jen se na kopačky hráčů dostává ještě větší nervozita. Rozhodně si nemyslím, že by se Daniel křetínský nechal ovlivnit názorem pár, promiňte mi ten výraz, přitroublých jedinců, kteří se za celý zápas netěší na nic niného, než aby si mohli zvýšit své ego pořváváním na nenáviděnou osobu. Nějak jsem nezaregistroval, že by se po vítězných zápasech s Libercem a Jabloncem oslavně vyvolávalo Hřebíkovo jméno. Zajímavá logika, že na úspěších Sparty nemá Hřebík žádný podíl, zatímco neúspěchy jdou na jeho bedra všechny...

To jsem ale od průběhu zápasu trochu odbočil. Druhý gól v domácí síti Sparťany totálně paralyzoval a nebyli schopní v dalších patnácti minutách vytvořit kloudnou akci. Možná na tom měla podíl i velmi negativní atmosféra na stadionu, kterým se šířil pískot. Po velmi mátožném představení během celého zápasu se nakonec Sparta vzepjala ke kvalitnímu výkonu v posledních 15 minutách. Nejdříve Krejčí vysunul Kweukeho, ten si tělem odstavil bránícího Lukáše a mezi Grigarovýma nohama poslal balón do sítě. 1:2. Na hřišti i v hledišti rázem začala panovat úplně jiná atmosféra. Fanoušci začali hnát mužstvo dopředu a hráči najednou bojovali o každý míč. Výsledkem toho byl velký tlak vytvořený na pokutové území Teplic, který se ještě umocnil vysunutím Jarošíka na hrot, když jeho místo na stoperu zaujmul střídající Jakub Brabec. Zaslouženého vyrovnání se Sparťané dočkali v 83. minutě, kdy se nádhernými nůžkami trefil Leo Kweuke. "Prostě jsem to zkusil a dal do toho všechno. naštěstí to dopadlo tak, že míč skončil v bráně," svěřil se krátce po utkání. 2:2. Do konce utkání zbývalo ještě 10 minut, což byl dostatečný prostor na vstřelení vítězného gólu. Bohužel se tak po velkém tlaku nestalo, a tak Sparta vytěžila z tohoto utkání pouze 1 bod.

Poprvé v sezóně jsme se tak dostali do situace, kdy nemáme titul ve svých rukou, což je velice nepříjemná situace. Nicméně jsem přesvědčený o tom, že ani Liberec nedokáže všechna svá utkání vyhrát. Hned toto pondělí jede do o záchranu bojující Ostravy, kde určitě nebude mít na hřišti ustláno. Minimálně do tohoto zápasu se budeme vyhřívat na vedoucí pozici s dvoubodovým náskokem. Dnešní remíza je pochopitelně ztrátou, nicméně to, že hráči dokázali poprvé v sezóně smazat dvoubrankové manko a uvědomili si, že zápas není ztracený za jakéhokoli stavu, nás může do následujících bojů jenom posílit. Musíme tak ale hrát po celou dobu utkání, ne jenom posledních 15 minut.

Příští týden jedeme do Boleslavi, kde nás čeká velice těžké utkání. Musíme Středočechům oplatit podzimní porážku. Nic než výhra nás v naší momentální situaci nemůže zajímat, a tak věřím, že hráči dokáží mobilizovat své síly do každého příštího zápasu, jako to předvedli při utkání v Liberci. Sparta do toho!

Statistiky zápasu:

Branky: 79. a 83. Kweuke - 31. Jindráček, 54. Lukáš. ŽK: Jarošík, Pamić, Matějovský - Siva, Jindráček, Matula, Lukáš. Rozhodčí: Drábek - Vysloužil, Marek. Diváci: 9153.

Sestavy:

Sparta: Vaclík - Přikryl, Jarošík, Brabec E., Pamić (81. Brabec J.) - Sionko, Holek (59. Kerić), Matějovský, Hušbauer, Krejčí - Kweuke.

Teplice: Grigar - Siva, Ježdík, Stožický (83. Dolejš), Čajič, Lukáš, Smejkal, Jindráček (90. Mujagič), Matula, Rosa, Vůch (90. Šalda).