Ožehavé místo v sestavě Sparty: Levé křídlo

<< Zpět

30.7.2010, Autor: pubi

Všichni tři jsou bezesporu velmi talentovaní. Místo v základní sestavě si však, stejně jako v jarní části uplynulého ročníku, vybojuje nejspíše pouze jeden z nich. Václav Kadlec, Martin Zeman a Ladislav Krejčí. Všichni bojují o jediný post – o post křídelního útočníka v rozestavení 4 – 3 – 3. Martin Zeman odehrál výbornou podzimní část minulé sezóny, kdy mu patřila pozice levého záložníka v rozestavení 4 – 4 – 2. Doplatil však na změnu rozestavení, kterou Jozef Chovanec provedl po příchodu Libora Sionka z dánské Kodaně. Navíc mu nepomáhá ani údajná špatná tréninková morálka, na kterou doplácí. Do systému, kterým Sparta v současnosti hraje, by byl právě Martin ideálním typem fotbalisty – je rychlý, technický a jeho levá noha je na českém trhu prvotřídním zbožím. Krajní útočník navíc nemusí plnit tolik defenzivních úkolů, jako levý záložník, což Zemanovi taktéž vyhovuje.

Ladislav Krejčí byl objevem zimní přípravy, do které si jej vytáhl z A – dorostu Jozef Chovanec společně s Romanem Polomem a s Milanem Jurdíkem. Generální manažer Sparty nás ujišťoval, že o Krejčím ještě uslyšíme, prý se máme na co těšit. Novináři, kteří navštívili přípravné kempy Sparty, přirovnávali čerstvě osmnáctiletého záložníka k již zmiňovanému Martinu Zemanovi. Levonohý záložník dostal příležitost v základní sestavě již v jarní premiéře. Především Krejčí s Folprechtem ale doplatili v utkání proti Příbrami na chybu zkušené dvojice Brabec – Blažek.

Václav Kadlec je z trojice konkurentů nejtalentovanějším fotbalistou, nejraději však nastupuje na postu hrotového útočníka. Trenér Sparty musel hledat pro osmnáctiletého útočníka netradiční místo v základní sestavě, neboť pozici osamoceného útočníka si zarezervoval Bonny Wilfried. Václav Kadlec proto vystrnadil z jedenáctky vyvolených Martina Zemana, i Ladislava Krejčího, se kterými se na tento post původně počítalo. „Na podzim jsem si vybojoval místo v základní sestavě Sparty, navíc jsme získali titul. Jen jsem měl nastřílet více branek, jinak jsem s ročníkem spokojený,“ hodnotil po rozhodujícím duelu s Teplicemi právě Václav Kadlec, jenž již není pouze tím mladíkem z Vršovic, kterého vykoupila pražská Sparta v 15 letech z Bohemians 1905 za 10 miliónů. Jeho cena je nyní mnohonásobně vyšší.

V tomto článku se pokusím o porovnání pěti nejdůležitějších aspektů pro hru na této pozici v základní sestavě Jozefa Chovance.

 

ASPEKTY PRO HRU NA POSTU KRAJNÍHO ÚTOČNÍKA

 

Tah na branku

Tento aspekt hry hovoří jednoznačně ve prospěch Václava Kadlece, což vychází již z jeho původního postu hrotového útočníka. Martin Zeman, i Ladislav Krejčí, většinou raději přihrávají. Také proto nastříleli mnohem méně branek, než by jim jejich vynikající pohyb a technika dovolily.

 

Pohyb na lajně

Oba levonozí záložníci – Martin Zeman a Ladislav Krejčí – jsou klasickými křídelními fotbalisty, kteří se dokáží uvolnit rychlou kličkou a uplatnit tak svou rychlost. V pohybu u postranní čáry Kadlec zaostává.

 

Defenzivní práce

Nejlepší obrannou činností se může pochlubit Ladislav Krejčí. Vždyť Jozef Chovanec uvažoval v době, kdy nebylo dořešené uplatnění opce na přestup Manuela Pamiče, také nad nasazením Krejčího na post levého obránce. Zeman a poctivá práce? To rozhodně není synonymem, ale pravdou je, že se v této činnosti pomalu zlepšuje. Vše je o poctivé práci. Také Kadlec se v posledním ročníku ve hře tělem viditelně zlepšil – nebojí se osobních soubojů a dokáže uplatnit svou narůstající svalovou hmotu.

 

Gólová potence

Jedním z nejdůležitějších aspektů hry křídelního útočníka je samozřejmě počet vstřelených gólů. Vždyť nemůžeme očekávat, že bude skórovat pouze Bonny Wilfried. Branky a Václav Kadlec. Tato dvě slova k sobě patří, přestože je populárnímu Káďovi teprve 18 let. Ladislav Krejčí se z branky v A – týmu ještě neradoval, v dorostenecké kategorii však mezi nejlepší střelce patřil. Martin se uvedl před více než rokem v duelu proti Bohemians 1905. Branka v ligové premiéře? Tisk mluvil o novém střeleckém objevu, gólový přísun v A – týmu se však mírně zasekl. Nejdůležitější branku vstřelil Zeman v duelu Evropské ligy, když skóroval ve fantastickém duelu s eindhovenským PSV.

 

Zkušenosti

Martin Zeman i Václav Kadlec odehráli mnoho bitev na evropské scéně. Nastoupili v předkolech Ligy mistrů, i v duelech základní skupiny Poháru UEFA, posléze Evropské ligy. Navíc byli základním pilířem mužstva, které vybojovalo po dvou letech domácí titul. Takové zkušenosti Krejčímu prozatím chybějí.

 

BODOVÝ SOUČET

 

1. Václav Kadlec – 3 dosažené body z 5 možných

2., 3. Martin Zeman, Ladislav Krejčí – 2/5

 

ZÁVĚR

 

Přestože je Václav Kadlec původním povoláním hrotový útočník, je na tento post nejspíše tou správnou volbou. V jeho prospěch hovoří především schopnost střílet branky, což je na tomto postu velmi důležité. Svým herním projevem patří na pozici krajního útočníka především techničtější Martin Zeman, v jeho neprospěch však hovoří především nechuť pracovat v tréninku. Doufejme, že Václav Kadlec potvrdí své předpoklady a vytvoří společně s Wilfriedem obávanou střeleckou dvojici. Myslím si, že Káďa již dospěl do výkonnosti, kdy si nezaslouží pouze vysedávat na lavičce náhradníků, což rozpoznal také Jozef Chovanec. Podle slov Jaroslava Hřebíka mu nový post neuškodí: „Musí se pohybovat v bloku, což mu dodá další zkušenosti. Navíc jej nový post neumozuje ani v nejoblíběnější činnosti – do koncovky se z křídla dostane bez potíží, pokud se bude v systému správně pohybovat.“

Avšak tím, že ovládne tento post jediný hráč, s čímž naprosto souhlasím, vzniká další problém – Zeman i Krejčí na střídačce – zbytečný luxus?

O Martina Zemana usilovalo v zimní přestávce chorvatské Dinamo Záhřeb, nicméně po vypadnutí ze základní sestavy tento zájem nejspíše opadl.

Mladší ze zmiňované dvojice by mohl pravidelně nastupovat v druholigové rezervě. Nabízí se také hostování v některém z mužstev v Gambrinus lize. Nicméně mužstva, která budou bojovat o záchranu (Příbram, Slovácko, České Budějovice, Hradec Králové, Ústí nad Labem), budou vsázet nejspíše raději na zkušenější, leč fotbalově méně kvalitní fotbalisty. A patřil by Krejčí do základní sestavy v mužstvu, které bude hrát v lepším středu tabulky (Brno, Liberec, Olomouc)? Toť otázka – nejspíše ne. O Ladislava Krejčího se zajímají také zástupci PSV Eidhoven. Někteří spoluhráči ze sparťanského dorostu mu dokonce popřáli k pondělním osmnáctinám se slovy „Všechno nejlepší Krejdo. Ať se ti daří v PSV.“ V dubnovém online chatu potvrdil zájem holandského klubu také Jozef Chovanec: „O Láďu Krejčího je skutečně zájem ze strany PSV Eindhoven. Nic ale není jisté.“

 

Vyřeší tedy přetlak na tomto postu již právě probíhající přestupní období? S jakou částkou za Krejčího byste souhlasili a byli spokojeni? Je pro Vás Kadlec tím správným řešením na post krajního útočníka v systému 4 – 3 – 3? Vyjádřete se k tématu v diskusi!

 

 

Pubi

(foto: bigcock)

<< Zpět

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
Technické zpracování AG25 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha