Otavův prešovský beton

<< Zpět

9.2.2015, Autor: petr137

Právě probíhající zimní přestávka je sparťanskými fanoušky sledována možná bedlivěji, než leckteré zápasy. Na jejím začátku se totiž významně spekulovalo o konci trenéra Lavičky. Ten nakonec zůstal a místo nového trenéra byl veřejnosti představen plán na posílení stávajícího kádru a rozšíření herních variant našeho týmu tak, abychom na konci jara slavili mistrovský titul a následně po letech znovu dobyli kýženou Ligu mistrů. Mužem, který zmíněný plán oznamoval, byl letenský personální šéf Jakub Otava. Fotbalovou terminologií můžeme říct, že ohlásil agresivní celoplošný presing a nátlakovou hru, která však momentálně připomíná spíše nechvalně známý prešovský beton. A to jak v činech, tak ve slovech. Jak a proč k tomu došlo?

 

Sparťanská fanouškovská obec je poněkud rozpolcena a zmatena. Odvolání trenéra Lavičky bylo žhavým tématem, které nepochybně našlo své zastánce i odpůrce. Slova o sebereflexi vedení, posílení mužstva i tlaku na realizační tým v oblasti větší herní variability však uklidnila situaci a byla chápána jako rozumný přístup k věci, zejména když na dveře letenské kabiny evidentně neklepal žádný trenérský spasitel. Fanoušek se začal těšit na posily i na to, že uvidí Spartu, která se alespoň občas žene bez váhání (čti bez přihrávek mezi stopery a brankářem) přímo k brance soupeře.

 

Jenže ohlášená cesta k lepším zítřkům je zatím hodně klikatá. V okamžiku, kdy konkurence začala představovat první posily, zaznělo z Letné Otavovými ústy poněkud podezřelé vyjádření o svátcích klidu. Po zahájení zimní přípravy, když už fanoušci začali poněkud reptat, kontroval Jakub Otava slovy o zaměření se na skutečnou kvalitu. Jako důkaz byl představen norský Albánec Herolind Shala. Posila nepochybně zajímavá a slibná, která však pouze vyvažuje odchod reprezentanta Hušbauera. To opravdové posílení teprve přijde, utěšovali se fanoušci. Jenže liga se kvapem blíží a nové tváře ve sparťanském týmu se jmenují Picault, Chvátal a Schranz. Nic proti nim, ale i v souvislosti s odchodem Bednáře, Vacka, Přikryla a Jánoše lze o posílení týmu mluvit jen za použití velmi vzletných slov.

 

Na diskusních fórech i sociálních sítí se začalo jméno Jakuba Otavy skloňovat velmi často a to v konotacích, které nebyly pro personalistu rozhodně lichotivé. Nejspíš i proto zahájil bývalý televizní komentátor a tiskový mluvčí Sparty mediální obranu. V obsáhlém rozhovoru přiznal (s úsměvem na tváři) mediální neohrabanost svých předchozích výroků. Zdůraznil evropský formát Herolinda Shaly i to, že další transfery byly realizovány s ohledem na budoucnost. Zároveň informoval pomýlené fanoušky, že on přestupy nevymýšlí, nýbrž pouze realizuje. Zřejmě trumfovým esem potom mělo být tvrzení, že Sparta stále usiluje o návrat Václava Kadlece, který prý navzdory informacím médií, nikdy neřekl Spartě ne.

 

Jestli jste z toho všeho taky poněkud zmatení, tak si z toho nic nedělejte. Nad mediální neohrabanost se přece dokážeme povznést. Jaká je ale sparťanská realita? Na základě sledování přípravných zápasů si troufám tvrdit, že zatím nebyl vyřešen problém slabší lavičky ani konzervativního Lavičky. Pavlu Kadeřábkovi nově kryje záda osmnáctiletý talent, Davidu Lafatovi potom Patrik Schick (který byl na podzim v hierarchii za Přikrylem i Bednářem), rychlík Fafá, který byl však již při přestupu označen spíše za experiment a trnavský Schranz, který byl z přesunu do Sparty překvapen snad víc než fanoušci. Trojice Vácha, Matějovský a Shala má jednoho společného náhradníka Lukáše Marečka, přičemž v záloze jsou zřejmě ještě „škatulata hejbejte se“ s Bořkem Dočkalem v hlavní roli a taky pokus na hranici fyziky, medicíny a zázraku o resuscitaci dávno pohaslé hvězdy Otmana Bakkala.

 

Co bude dál? Údajně se stále jedná o nějaké té přestupové bombě, která se bude jmenovat hostování Kadlece, Nemanja Nikolics nebo možná nějak jinak. Zatím se však o ní stále jenom mluví, ve Spartě ji ještě nikdo nezahlédl. Podobně je na tom ona proklamovaná varianta herního stylu. Asi se půjdu podívat, jestli už Jakub Otava nekope zákopy. Nebo že by byl pouze nedoceněným géniem kamufláže a štítem, za nímž se skrývá utajovaná proměna Sparty v jarní superválec?

 

 

foto: sparta.cz

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • Na posily jsem se moc netěšil

  majtin9.2.2015 19:43reagovat

  Protože vždycky se mi líbilo, když trenér vedl mužstvo tak, že fungovalo jako celek a v něm postupně začaly vynikat individuality. Zlepšily se po individuální stránce, získali zkušenosti a sebevědomí. Samozřejmě určitá kvalita kádru je potřeba, ale já tvrdím, že kádr byl dostatečně kvalitní. Spousta hráčů, co svoje kvality prokázali v reprezentacích - ”A” i mládežnických. Nelíbí se mi, když se pořád zoufale čeká až přijde nějaká vytoužená posila a vše začne fungovat jak má. A za půl roku nanovo. Vzpomínám na jednoho předešlého trenéra, pod kterým hráči vyloženě nevěděli co hrát a pak vypadali jak lenoši a neschopní. Nebo naopak, i když k Plzni přehnané sympatie necítím, je neuvěřitelné, s jakými hráči dokázal trenér Vrba hrát důstojnou roli v LM. Třeba Horvath vypadal několik let před tím ve Spartě jako totálně nepoužitelný hráč (pomalý, líný,nezodpovědný). Je potřeba zamakat na sytému, prostě zápasy v Malmo nebo v Plzni jsme prohráli po taktické stránce a prohrál náš herní systém. Ani Nikolic, ani Kadlec, troufám si říct ani Sivok by nám v těch zápasech nepomohli.

  Já jen doufám, že Jakub Otava ve snaze dostát svým slibům nepřivede nějakou zbytečnou ”posilu”, výstřel do tmy, jen aby nevypadal jako mluvka. Nic proti němu jinak nemám, je to srdcař a asi pracuje poctivě, ale asi by neměl nijak výrazně zasahovat do vyloženě fotbalových záležitostí.

  • Na posily jsem se moc netěšil

   munzig10.2.2015 14:40reagovat

   Kádr byl kvalitní tak akorát na ligu. Navíc stačilo aby vypadl jeden hráč a byl problém, který musel vyřešit Přikryl.

   Podíl na tom měla i Lavičkova taktika. Jenže s 13 hráči se nedají hrát dvě soutěže i kdyby taktika byla sebelepší. A vzhledem k poměru odchody/příchody nevidim jediný náznak posílení. V tomhle souhlasim s Petrem. 3 hráči přišli s tim že pomohou v budoucnu a Shala nahradil Hušbyho.

   Docela se bojim toho jak řikáš že příjde zbytečná posila a doufám že to nebude Kadlec. Což by byl v tuhle chvíli naprosto zbytečný hráč.

   • Na posily jsem se moc netěšil

    majtin10.2.2015 18:31reagovat

    Možná jen jsme se špatně pochopili - nejsem proti kvalitnímu rozšíření kádru, jen si prostě myslím, že rozhodující zápasy podzimu jsme neprojeli kvůli šíři kádru (kvalitě lavičky) nebo že by nám chyběla kvalita na nějakém postu. Ta kvalita byla dostatečná na to, abychom vyhrály ty zápasy, které rozhodly o tom, že podzim nebyl úspěšný.

    I já mám radost, když přijde kvalitní posila (jako jsem měl při příchodech Lafaty nebo Dočkala, teď Shaly), ale cítím, že žádná posila nemá velký vliv na to, jestli se v blízké budoucnosti nezopakuje naše bezradnost z klíčových zápasů podzimu.

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
Technické zpracování AG25 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha