O spravedlnosti

<< Zpět

23.4.2013, Autor: pesfilipes

O spravedlnosti

V posledních dnech se v médiích objevilo několik článků odkazujících na vyjádření trenéra FCVP, který pravil, že: „V případě bodové rovnosti by preferoval tzv. Superfinále, které by bylo spravedlivější. Aspoň by zmizely spekulace, kdyby někdo vyhrál 6:0.” Což o to, nápad to asi není až tak špatný, ba dokonce leckde se i podle tohoto modelu tzv. superfinále rozhoduje. Nicméně když už jsme u toho vzýváni spravedlnosti. Žádný příběh, pane Vrbo, nezačíná z prostředka, ale vždycky na začátku. Takže budeme-li se chtít tvářit jako ti spravedliví, měli bychom se podívat dál, než na současnou - probíhající tabulku, kde jak vidno opravdu dochází k jakési rovnosti mezi prvním a druhým celkem. Pakliže bych chtěl uvěřit panu Vrbovi, že je opravdu tím lpícím na spravedlnosti (pominu vyjádření nad smyšlenou penaltou po zápase FCVP - ACS, kdy pád lháře Limberského označil za lhářovu chytrost), měl by se vypořádat s evidentně neoprávněným obohacením svého týmu/klubu, a to právě o dva body za výhru nad svým (stávajícím) pronásledovatelem. Chce-li někdo jako trenér týmu útočícího na titul používat slova jako spravedlnost, měl by zaujmout k holému faktu neoprávněného bodového zisku jasné stanovisko. Když spravedlnost, tak se vším všudy - „Chci nový zápas FCVP - ACS! Pomyšlení, že bychom získali titul díky gólu z „chytře“ nafilmované penalty, by netěšilo mě, ani hráče a vrhlo by to historicky špatné světlo na klub FCVP, který by vyhrál titul díky podvodu.“ To kdyby pan Vrba pronesl, tak by před ním musela smeknout nejen celá liga, ale celá fotbalová Evropa, potažmo svět. Komu čest, tomu čest.

Nicméně mám nepříjemné tušení, že až tolik té vzývané spravedlnosti by si trenér FCVP asi nepřál… Minimálně proto, že domácí by šli do takového zápasu s tříbodovou ztrátou, a teda v docela jiném duševním rozpoložení, než v jakém šli do jarní odvety, kde mohli de facto jen získat, ale ne až tolik ztratit.

Ano ano, už slyším ty davy freneticky ječících příznivců FCVP (a možná i jiných) o nesmyslnosti, šílenosti a jiných podobných přívlastcích, hodnotících úvahu o novém zápase za podzimní vylhanou výhru FCVP.

Jarní zápas ACS - FCVP dostal důvěru odpískat německý sudí Wolfgang Stark, špičkový soudce z FIFA listiny DFB. K Bundeslize vůbec hodně vzhlížíme, minimálně v ohledu o spravedlnosti a regulérnosti soutěže. Když jsme u těch příkladů a vzhlížení, nahlédněme do fotbalového dějepisu:

Samstag 23.04 1994 15:30, 32.Spieltag BL, FC Bayern München - 1.FC Nürnberg

26. minuta stav 0:0, Thomas Helmer (FCB) posílá z pár kroků míč vedle pravé tyče branky Andrease Köpkeho (1.FCN) do zámezí. K údivu 63.000 diváků i všech 22 hráčů na hřišti hlavní rozhodčí ukazuje do středového kruhu, čímž signalizuje dosažení branky! Učinil tak z popudu signalizace asistenta (ten se tak rozhodl, ačkoli měl míč na opačné straně branky a tím pádem hodně ztížený výhled). Nic nepomohly zuřivé protesty hostí (mj. s Lubošem Kubíkem), domácí hráči byli v této prekérní situaci „chytřejší“ a včetně Helmera ani nemukli. Konečný výsledek zněl 2:1 pro Bayern, zachraňující se 1.FCN přišel o bod, který by mu mohl hodně pomoci. Neuvěřitelná situace!

Neuplynulo však ani moc času a vedení FCB vydalo prohlášení, ve kterém požádalo DFB (Německý fotbalový svaz) o sehrání nového zápasu, a to z prostého důvodu, že klub odmítl akceptovat možnost, že by díky takovému „gólu“ mohl vyhrát titul. Jen pro pořádek lze dodat, že situace ve špičce tabulky byla velmi vyrovnaná, FCB byl i s tímto vítězstvím první právě o dva body před 1. FC Kaiserslauternem. A co se nestalo. Velmi konzervativní DFB původní zápas anuloval a žádosti FCB VYHOVĚL! Bayern nastoupil s Norimberkem k opakovanému zápasu v úterý 03. května 1994 a srovnal se se spravedlností i svou historickou rolí velkoklubu. Smetl 1.FCN 5:0 a sedmého května mohl s o to větší chutí oslavit titul…

Takže tolik na vysvětlenou oněm (případně) nepříčetným davům. Nebavíme se tady totiž o nějakém sporném momentu, umožňujícím dvojí výklad. Hovoříme o zápase dvou přímých aspirantů na titul, kdy ten jeden došel k výhře nad sokem díky nalhané (hráčem lhářem) a vymyšlené (soudcem) penaltě, za kterou byli oba hlavní aktéři (byť jen symbolicky) potrestáni.

 

pesfilipes

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • bigcock24.4.2013 13:31reagovat

  Hezky napsane, jako vzdy.

 • Lister24.4.2013 9:38reagovat

  Opět brilantní článek s jasným poselstvím. Nejhorší je, že pokud plíseň ten titul na skóre získá, tak se ten zm*deček lžimberský bude cítit jako hrdina.

 • o spravedlnosti

  mohavka24.4.2013 0:03reagovat

  jsem nadšen, že v dnešní době někdo dokáže nejen nesouhlasně reagovat na prohlášení kohosi (v tomto případě trenéra Vrby), ale i vnést svůj pohled na věc či návrh, podpořený faktickým důkazem. Navíc mě těší, že jsem se s takto logicky uvažujícím přispěvatelem setkal právě zde. Nabyl jsem totiž přesvědčení, že na internetových diskuzích se projevují jen frustrovaní puberťáci a individua, kteří myslí, že pravopis je slovo značící psaní pravou rukou. Děkuji za příspěvek, který jakoby mi mluvil z duše. Ono je dnes běžné, že pravda a spravedlnost se káže jen do té chvíle, dokud je nám nakloněna. Jinak ji raději nevidíme.

 • Ferry23.4.2013 20:36reagovat

  Je naprosto jasný,že nějaký opakování půl roku starýho zápasu je u nás utopie.A nějaký superfinále,to je taky asi těžko dosažitelný.Ani skóre nevěřím.U nás rozhodnou body.Ale chápu,co tím nám chtěl Pesfilipes naznačit.Úsměv

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
Technické zpracování AG25 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha