O koeficientech s Milanem Coenem

<< Zpět

6.12.2010, Autor: dominik27

O koeficientech s Milanem Coenem

Mnozí z vás jistě při sledování evropských pohárů zaregistrovali zmínky o jistých koeficientech, které určují postavení fotbalových klubů při kvalifikaci do Ligy Mistrů a Evropské ligy. Ti zvědavější zřejmě také narazili na skromně vzhlížející, avšak velmi užitečný web coen.wz.cz.

Jeho provozovatelem je Milan Coen z Ostravy, kterého lze bezpochyby označit za odborníka v dané problematice. Přestože se jedná o fanouška ostravského Baníku, našel si čas, aby odpověděl na pár otázek pro sparťanský fanouškovský web.

 

 

Milane, představil byste se naším čtenářům? Jak se zrodil nápad vést web zaměřený na fotbalové koeficienty? Jakému klubu fandíte?

 

Zdravím fanoušky Sparty. Koeficienty mě zajímají už asi 18 let. Nejdříve jsem si vedl statistiky soukromě, před pěti lety nazrál čas umístit tento koníček na web. V posledních letech se samotné slovo koeficient stalo docela frekventované a vyhledávané. Myslím, že hlad po těchto informacích tady je a proto jsem chtěl přispět svou troškou. V minulosti tady byly nějaké pokusy, chyběl takový ucelený a aktualizovaný projekt. Naopak poslední dobou jsem zaznamenal na fotbalových serverech nějaké náznaky, že se tomu chtějí věnovat. Tak uvidíme, třeba se moje práce časem ztratí v záplavě jiných projektů. Jsem z Ostravy, takže asi nepřekvapí, že fandím Baníku. V posledních měsících tedy žádná velká radost a současnému vedení se daří, že mi klub jako takový je stále odtažitější a mám problém se s ním identifikovat. Přál bych si změnu, stabilitu a větší fotbalovou odbornost.

 

Jak se díváte na současné postavení českého klubového fotbalu v Evropě v porovnání s předchozími sezonami?

 

V posledních letech nás zasáhnul velký útlum a proto ta pochopitelná skepse nad fotbalem u nás a to ne jen na klubové úrovni. Musíme se podívat hlouběji do minulosti, kdy jsme se potáceli na hlubokém dně a mohlo za to odtržení od Slovenska. Pokud si pamatuji, nástupnickou zemí z pohledu koeficientu se nestal nikdo. První úspěch přišel v ročníku 95/96. Hradec, Sparta a Slavia. Sešívaní hráli semifinále poháru UEFA. Zisk národního koeficientu byl gigantických 12,000 bodů. To je víc než 50 %, co máme teď za pět let…. V těchto letech se pohybovala naše pozice kolem desátého místa a to dlouhodobě! Dalším mezníkem byla sezóna 2001/2002, kdy evropské poháry hrálo šest českých klubů, což byl v té době velký úspěch. Měli jsme jedno jisté místo v LM, o tom si dnes můžeme nechat jen zdát. Situace byla pochopitelně neudržitelná, neboť jsme neměli dlouhodobě šest klubů, které by udržovaly průměr. Bohužel jsme se nevrátili zpět na pozice 10-15, ale začal náš pád, který se dosud ještě nezastavil. Současná pozice tak nějak odpovídá stavu celého našeho fotbalu a musíme být rádi za každý menší úspěch a snažit se zatím držet pozice a časem se pokusit vrátit. K tomu je ale zapotřebí 2-3 silné týmy každý rok v Evropě, což už několik let nemáme. Ale že to jde i u nás svědčí dobré vystoupení v minulosti od Liberce, Slavie, Sparty. Dobré chvilky měla i Boleslav.

 

Jaký je váš pohled na Platiniho reformu?

 

Platiniho reforma platí zatím druhý rok (pár čísel a statistik je teď na mém webu). Platini musí bojovat mezi elitními státy a přinášet jim výhody (hrozba odtržení a sestavení vlastní soutěže jen pro vyvolené) a mezi druhou (taky diplomaticky silnou) garniturou zemí. Myslím, že hlavní plusem je to že se do skupinové fáze dostane o pět mistrů víc. Je to přeci jen Liga Mistrů. Od osmifinále už to většinou je jen pro vyvolené. Platiniho reformu měly využít země jako je ta naše a ta tuto šanci už dvakrát velmi trestuhodně promarnila. Uvidíme zda tato reforma bude platit i nadále, po tříletém zkušebním období.

 

Letos Sparta byla posledním nasazeným týmem ve 4. předkole. Bude podle vás příští rok v podobné pozici?

 

Sparta bude mít možnost reparátu. Pokud sesadí Plzeň, prokouše se přes druhé a třetí předkolo a pokud si obhájce LM zajistí účast i z ligové soutěže, je na 100% jisté už teď, že Sparta bude ve 4. předkole nasazena.

 

Co by z pohledu českého fotbalu znamenalo, kdyby ligu vyhrála Plzeň?

 

Tak možné dva pohledy: ten ligový domácí. Myslím, že nic tak převratného. V minulosti a ne zrovna dávné ligu vyhrál Liberec, Baník, Slavia a zas tak velké zemětřesení to neznamenalo. Kluby toho využili jen krátkodobě a hlavně prodávali pokud to šlo, dlouhodobě u nás snad nikdo nepracuje… A pohled pohárový? Rovněž nic. Plzeň by byla nenasazená asi už od druhého předkola a to je cesta skoro nemožná. Sparta by hrála EL a i tam jde slušně vydělat (letos zatím 91 miliónu korun).

 

Máme v dohledné době šanci poskočit na příčku, která by mistrovi zajišťovala přímou účast v Lize Mistrů?

 

Tak to bohužel ani omylem. Jistotou je být v žebříčku do dvanáctého místa, teoreticky i třináctá země má přímý postup. Na tyto pozice budeme na začátku příštího ročníku ztrácet tak 7,000 bodů a to momentálně děláme za dva roky…. Když se nám povedou dva hodně dobré ročníky a další dva budou solidní, jistá naděje tady je a to je dost utopické.

 

Bude podle vás Sparta hrát v dohledné době opět v Lize Mistrů? Nezaspali jsme proti Žilině dlouhodobě poslední možnost?

 

Šance tady je a není nereálná, ale není ani jednoduchá. Příští rok by byla ve všech předkolech nasazena, což je velmi důležitý fakt. Pokud sesadí Plzeň a udrží kádr, šance je určitě reálná.

Co si myslíte o současném postavení Slavie? Klub, který má po Spartě nejvyšší koeficient, ale v pohárech to zřejmě nezúročí...

Pro fanouška to musí být katastrofa. Není to tak dávno, co se mluvilo o Slavii jako klubu číslo jedna u nás. Hrála Ligu Mistrů, budovala stadion, měla slušné návštěvy i kádr. To vše je rozmetáno. Bohužel finanční stabilita je nejzákladnější předpoklad a ten tam chybí nejvíce. Slavii čeká rozprodej, obrovské finanční problémy a hledání zázraku v podobě silných sponzorů, nebo majitelů. Budoucnost v pohárech je nulová, vyhrát letos Ondrášovku by bylo jen plácnutí do vody. Myslím ale, že z takových konců nemůže mít radost ani fanda Sparty. Vy potřebujete silné a konkurenceschopné kluby v lize. Každý těžký zápas je jen dobře a celý český fotbal potřebuje dobré kluby zase v pohárech. Lepší derby „S“ než zápasy Sparta – Dukla. Ale to je jen můj pohled z Ostravy:-)

 

Co říkáté na pohárové výkony Sparty? Jak hodnotíte výsledky s Žilinou, Palermem, Lausanne a také fakt, že Sparta je v Evropě jediným týmem, který má 100% bilanci proti Lechu Poznaň?

 

Začnu odzadu, Sparta měla štěstí, že s Lechem hrála zrovna v té správné době. Beru Lech jako lepší klub než Žilinu. Celkově zatím může převládat asi spokojenost nad výsledky, což umocnil postup ze skupiny. Přesto…. vidina Ligy Mistrů byla asi silná a tohle je dost velké zklamání, hlavně zápas doma proti Žilině byl hodně špatný. Hodně absencí a hodně zbytečných absencí, na to už si dnes nikdo nevzpomene a disciplína není vaší nejlepší stránkou ? Na druhou stranu, Sparta se teď asi cítí lépe než Žilina, která dostává vysokou školu. Celkově mi to přijde ještě trochu nevyrovnané. Dobré zápasy střídají slabší. Chtělo by to porazit CSKA (měli byste mít lepší motivaci) a v play-off sehrát kvalitní zápasy, tam už nějaké vypadnutí s dobrým soupeřem nebude tak bolestné. Hlavní cíl udržet kvalitní klubový koeficient se vám zdařil.

 

Byla letos Sparta lepší než v minulé sezóně? Tehdy měla v základní skupině dva letošní účastníky Ligy Mistrů a PSV Eindhoven vede letos svou skupinu Evropské ligy s třinácti body v pěti utkáních...

 

Loni Sparta začala sympaticky v prvním zápase s Panathinaikosem, odveta byla naopak velmi špatná. Díky dobrému koeficientu jste chytli slabší Maribor a udělali z toho skupinu EL. Skupina byla jednoznačně těžší než ta letošní, to je fakt. Přesto v prvním zápase vám v nastavení unikla výhra, která mohla hodně znamenat a v posledním zápase jste měli jasno, stačilo porazit Kodaň a byl z toho taky postup. Možná že je štěstí, že letos už poslední zápas nebude o postupu. Sparta mi přijde výkonnostně dost podobná letos i loni. Letos je spolehlivý útok, v tom jste lepší.

 

Jak hodnotíte pohárové vystoupení Baníku, Jablonce a Plzně?

 

Tady jen krátce. Baník velké zklamání, bez tří klíčových hráčů nebyl vyrovnaným soupeřem ani pro průměrný běloruský klub. Plzeň sympatický výkon doma. Ale měla a má nízký koeficient a proto chytla těžkého soupeře. Taky rozhodčí ji rozhodně nepomohli. Ovšem na postup to nebylo. Jablonec vypadl až velmi snadno a dostal jako Baník také pěknou lekci. Naše kluby vypadávají s Bělorusy, Kypřany a podobně a to přesně odráží pozici proč jsme tam, kde momentálně jsme.

 

Zdraví Vás Coen a koeficientům zdar a ještě tip nakonec. V evropské lize Sparta chytne Leverkusen. Tak brnkněte na Kypr Matušovičovi, jak vzpomíná na tohoto soupeře. Nevíte jestli v Limassolu vůbec hraje?

 

Za Apollon Limassol Matušovič odehrál v této sezoně jen jeden zápas, naopak pravidelně nastupují Aleš Chvalovský s Martinem Kolářem.

Děkujeme za rozhovor a ať se Vašim stránká coen.wz.cz daří jako dosud. Sparťané je určitě zaregistrovali jako kvalitní zdroj informací a fakt, že jste fanda Baníku na tom nic nezmění.

 

 

Dominik27

<< Zpět

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha