O další 3 body k titulu blíže. Žižkov neměl šanci

<< Zpět

10.3.2012, Autor: Jakub Martinovský

Po velmi nevydařeném začátku jarní části sezóny, kdy jsme ze tří zápasů získali pouhé tři body, nás čekal asi nejschůdnější soupeř k opětovnému navrácení ztraceného sebevědomí. Dobře to věděl i kapitán Marek Matějovský, který ihned po skončení nevydařeného utkání s Plzní prohlásil: "Kde jinde. Potřebujeme prostě zvládnout to další utkání, zvítězit a věřit, že tím nastartujeme vítěznou sérii." Tím soupeřem byla Viktoria Žižkov. Tedy tým, který v dosavadním průběhu Gambrinus ligy získal pouze 7 bodů, za dvě výhry a jednu remízu, a s velkou ztrátou se krčí na posledním místě tabulky.

Oproti předchozímu utkání s Plzní došlo hned k pěti změnám v základní sestavě. Svůj premiérový start v mistrovském utkání za Spartu si odbyli mladíci Tomáš Vaclík a Jakub Brabec, který si svůj debut náramně užil. "Čekám, až se probudím toho snu, protože hrát první ligu za Spartu je snové. Furt tomu nevěřím, čekám až se vzbudím. Už jsem se třikrát štípl a furt nic. (smích)" Do sestavy se také vrátil pravý bek Vlastimil Vidlička a zálohu vyztužili Peter Grajciar s Pepou Hušbauerem.

Prvních 30 minut utkání bylo v podání Sparty naprosto tragických. Nedokázali si dát pár přesných přihrávek za sebou a většina akcí končila nepovedeným centrem dopředu, který pozorná žižkovská obrana bez větších problémů zpacifikovala. Nezasvěcený pozorovatel by jen stěží rozpoznal, že se na trávníku nachází dva týmy z naprosto opačných pólů tabulky. Asi jediným zajímavým momentem ze zmíněné první třicetiminutovky bylo brzké střídání domácích, kdy musel kvůli zranění již v deváté minutě odejít ze hřiště Bodeček. Nahradil ho Kevin Lafrance.

Asi zlomový moment celého zápasu přišel ve 36. minutě. Tomáš Přikryl z boční hranice pokutového území nacentroval do vápna a míč se k překvapení všech přítomných snesl až za záda bezmocného brankáře Ticháčka. 1:0 pro Spartu! Po dlouhých 218 minutách jsme tak konečně vedli v mistrovském zápase. Místo uklidnění hry a přidání druhého gólu do konce prvního poločasu jsme opět předali iniciativu domácím. Nejdříve z přímého kopu nebezpečně vypálil Valenta, když jeho střela jen o kousek minula horní roh branky. Poté v nastavení první půle se Miloslavljev obtočil kolem Brabce a poslal nebezpečný centr do našeho vápna, kde jej tečoval Bálek a Vaclík měl plné ruce práce, aby tuto šanci zneškodnil.

Ještě dříve, než si velká část fanoušků vystála frontu na klobásu, (včetně mě :-)) tak se Leovi Kweukemu podařilo zvýšit na 2:0! Stalo se tak v 51. minutě po přesné hlavičce pod břevno, kdy dokonale využil centru Petera Grajciara. Od této chvíle bylo na hřišti vidět jen jedno mužstvo. Sparta úplně převzala velení nad tímto zápasem a vytvářela si jednu gólovku za druhou. Nejdřívě Grajciar překonal obloučkem brankáře Ticháčka, ale na brankové čáře situaci zachránil Bartl. Poté se v pokutovém území krásně uvolnil Přikryl, ale následnou střelu gólman domácích vyrazil. Asi největší šanci měl na kopačkách Leo Kweuke, který se po nedorozumění v žižkovské obraně řítil úplně sám na branku Viktorie. Podařilo se mu obstřelit Ticháčka, ale bohužel o pár decimetrů branku minul. Ani další šance se sparťanům nepodařilo využít, a tak utkání skončilo povinným vítězstvím 2:0.

Chtěl bych vyzdvihnout výkon Jakuba Brabce, který byl dle mého nejlepším hráčem na hřišti. Kromě jednoho zaváhání, po kterém následovala šance Bálka, byl po celý zápas naprosto suverénní. Brabcův výkon velmi kladně zhodnotil také trenér Martin Hašek: "Brabcova soutěžní premiéra v rudém dresu byla náramná. Vyhrával většinu soubojů, měl dobrou rozehrávku, dokázal několikrát vyvézt balon. Byl zodpovědný a prokázal formu, jakou měl v zimní přípravě. Zvládl to skvěle." Dále se mi také velmi líbili výkony Petera Grajciara a Tomáše Přikryla. Klidný výkon předvedl brankář Tomáš Vaclík.

Při závěrečném zhodnocení celého zápasu je jedinou kaňkou na kráse to, že se nám nepodařilo zvítězit vyšším rozdílem. Čert ví, jestli na konci sezóny nebude právě skóre rozhodovat o mistrovském titulu. Pevně však věřím, že si titul zajistíme s předstihem díky velkému bodovému zisku a kritérium o rozdílu vstřelených a inkasovaných branek nebude třeba uplatňovat. Jsme opět o 3 body blíže k mistrovskému titulu. Příští kolo nás doma na Letné čeká prestižní duel proti Baníku Ostrava. Pevně věřím, že vyprodáme Letnou do posledního místečka a poženeme ty naše kluky za dalšími 3 body, které dají vytouženému titulu zase o něco reálnější podobu.