„Nová“ Sparta?

<< Zpět

23.8.2010, Autor: Fotos Von Mir

Co si po pojmem nová Sparta představit? Především to, že už se blíží konec kariéry jak Jaromíra Blažka (37 let), tak kariéra Tomáše Řepky (36 let). Dá se předpokládat, že tato sezóna bude pro ně dost možná poslední v jejich bohaté fotbalové kariéře. Rád bych vám v tomto článku popsal, jestli to bude pro Spartu oslabení, nebo naopak posílení.

 

Pokud na příští sezónu oba tito hráči ohlásí svůj konec. Sparta bude muset začít hledat nahrády. Já už o nich mám jasno. V bráně by měl Jardu Blažka nahradit zkušený reprezentační brankář Daniel Zítka. Brankář, který hodně velkou část své kariéry strávil v belgickém Anderlechtu Brusel, kde byl mnoho let brankařskou jedničkou. Brankářem číslo jedna byl do té doby, než se vážně zranil. Zranění ho vyřadilo ze hry na dlouhé měsíce. Do brány se vrátil na konci sezóny 2009/2010, ale jen na jediný zápas a stal se v klubu nechtěným. Po tomto brankáři sáhla pražská Sparta, jako nahráda za odcházejícího Matúše Kozáčika. Před touto sezónou byl otazník, kdo bude brankařskou jedničkou ve Spartě. Stal se jím, vloni za konci sezóny zraněný Jaromír Blažek a svého kolegu pustil do brány v této sezóně zatím jen jednou, a to v zápase s Českými Budějovicemi. A jak si vedl v tomto zápase? Bohužel se na něj podepsala nerozchytanost neboli žádná zápasová praxe. Jediný gól, který dostal se podle mého dal chytat, ale já věřím, že pokud po odchodu Blažka bude chytat právě on, stane se brankařskou oporou pražské Sparty, jako je právě Jaromír Blažek. Další možné náhrady jsou Milan Švenger nebo Lukáš Zich, ale oba se mi nejeví jako reální na post jedničky Sparty.

 

Další, koho jsem v souvislosti s koncem kariéry zmínil, je Tomáš řepka. Důrazný, tvrdý obránce se stal bezesporu jedním z největších sparťanů v historii. Nedávno se Tomáš Řepka stal čestným členem občanského sdružení - DVANÁCTÝM HRÁČEM JSME MY!. Jedná se bezesporu o velkého „sparťana“  se „sparťanským“ srdcem. Tomáš Řepka je proslulý svojí tvrdou hrou, výborném bránění ale také svými „blikanci“. Vzhedem k jeho věku, se dá počítat, že brzo skončí s vrcholovým fotbalem. Zde bude muset Sparta také hledat náhradu. Mým vyvoleným na tento post je mladý obránce Lukáš Hejda. Tento dvacetiletý perspektivní obránce působí ve Spartě od roku 2007, kdy přišel z ostravského Baníku. První velkou šanci v A týmu dostal pod vedením GSM Jozefa Chovance v sezóně 2009/2010 v několika ligových a pohárových zápasech. Kromě postu stopera může hrát i na pozici defenzivního záložníka, která ale stabilně patří rakouskému dlouhánovi Niklasu Hohenederovi. Lukáš Hejda je stabilním členem mládežnických reprezentací a letos si zahrál v základní sestavě několikrát když nahrazoval právě Tomáše Řepku, který si odpykával trest od disciplinární komise. Byl také na stáži v anglickém Reading F. C. Jedná se o velmi talentovaného obránce. Vidím v něm velkou budoucnost ale musí dál na sobě pracovat a musí hlavně hrát. Což se přes stabilní stoperskou dvojici Brabec – Řepka dá jen těžko. Jeho šanci na pevné místo v sestavě vidím právě v budoucnu místo Tomáše Řepky. S Erichem Brabcem si myslim, že by vytvořili velice důstojnou stoperskou dvojici a já se na tuto spolupráci velice těším. Další alternativou je zmiňovaný Niklas Hoheneder nebo Jiří Kladrubský. Jako nejlepší varianta se mi jeví právě ta s Lukášem Hejdou. Po uzdravení Ondřeje Kušníra se s Jiřím Kladrubským počítá na pozici defenzivního záložníka a na Nikalse Hohenedera zbyde asi jen lavička náhradníků. V poslední době se objevují články, že Blažek s Řepkou přerůstají generálnímu manažerovi Jozefu Chovancovi přes hlavu a v šatně Sparty si dělají co chtějí. Pokud to je pravda, což nejspíš je, tak to není dobře. To se v žádném týmu nesmí stát a Jozef Chovanec by to měl začít řešit. Možná ani nebude třeba, pokud se vyplní vše, co jsem v tomto článků napsal. A já jsem velice zvědav na novou Spartu v sezóně 2011/2012.

 

 

Linde

<< Zpět

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha