Neprosadil se do druhé ligy, tak šel hrát poháry

<< Zpět

18.3.2011, Autor: dominik27

Zní vám věta v nadpisu přinejmenším podivně?

Mně také. Co když to ale bude běžný scénář přestupových období v plánované česko-slovenské lize?

Zaujal mě příběh dvaadvacetiletého nizozemského útočníka Wima Bokily. V létě byl jedním z celé řady cizinců, kteří zkoušeli štěstí na testech v budějovickém Dynamu. Jako většina zkoušených hráčů neuspěl. Na webu budějovického klubu byl jeho výkon z přípravného utkání hodnocen takto:

 

„Útočník s nizozemským pasem byl sice v zápase proti Bohemians hodně vidět, když nejprve v prvním poločase vyzval ke skórování Dobrasinovice a poté na začátku druhé půle vstřelil branku, která ale nebyla kvůli ofsajdu uznána. Přesto s jeho výkonem nemohl být trenér Šilhavý příliš spokojený, protože se při útočných akcích Dynama netlačil příliš do pokutového území. A naopak se při ztrátě míče neochotně vracel na vlastní polovinu.“ (zdroj: skcb.cz)

 

Budějovický neúspěch bývalého hráče druholigového nizozemského Apeldoornu od hledání angažmá ve střední Evropě neodradil. Tentokrát zkusil štěstí rovnou v týmu účastníka Ligy mistrů ze slovenské Žiliny.

A uspěl!

V úterý dokonce nastoupil na konci soutěžního utkání s Košicemi.

 

Představme si nyní postavení obou zmíněných klubů v modelu „federální“ ligy.

Slováci by v této osmnácti členné soutěži měli šest zástupců, z nichž by Žilina měla být největším favoritem na nejlepší umístění. Pro české týmy zbývá 12 míst. Tým na úrovni Českých Budějovic by se tak pohyboval na pomezí I. a II. ligy.

 

Bokila není jediným hráčem, kterému se na Slovensku daří o poznání lépe než u nás. Příkladem za všechny by mohl být tým Senice, který momentálně okupuje druhou příčku slovenské nejvyšší soutěže. Mezi pravidelně nastupující hráče v jejím dresu patří např. útočníci Faldyna, Smetana a Diviš, v záloze pak exkladenský Strnad a v bráně Petr Bolek, který v české nejvyšší souteži neodehrál jediný zápas a neprosadil se ani během angažmá v Turecku.

 

Uznávám, že toto porovnání je poněkud nefér vůči propagátorům česko-slovenského modelu, který by mohl těžit z většího přílivu financí. V tomto směru se ani nemohu považovat za odborníka. Každopádně si neumím představit, že větší příliv financí by měl být pro diváka natolik viditelný, aby se hned od prvních ročníku znatelně zvýšila kvalita účastníků.

Sám za sebe mohu říci, že bych v takovém rozšíření ligy viděl zatraktivnění možná o dva kluby - MŠK Žilina a Slovan Bratislava. Naopak Trnava, Zlaté Moravce, Banská Bystrica nebo Senica z mého pohledu nejsou zajímavějšími soupeři, než zmíněné České Budějovice, Ústí nad Labem, Brno nebo Slovácko. Tyto týmy by byly odříznuty od využívání výhod spojených s účastí v I. lize. V tom bych viděl nezanedbatelný negativní vliv pro český fotbal. Zároveň si neumím představit, že pro mě bude atraktivnější výlet za Spartou na Slovensko, než do Budějovic, Příbrami, nebo dokonce tramvají na Žižkov nebo Duklu.

Možná bychom se bavili pouze o televizní atraktivitě ligy, vždyť také na Slovensku je návštěvnost fotbalových utkání nesrovnatelně nižší než u nás, což si snad ani neumím představit...

 

Projekt sjednocení české a slovenské ligy nechci vyloženě zaatracovat. Nejsem schopen s jistotou říci, jestli bude účinek spíše pozitivní nebo negativní. Dle rok starého hlasování na Sport.cz bych se však spíše řadil k 21% menšině odpůrců tohoto projektu.

 

Závěrem bych chtěl říci, že svůj názor zde neprezentuji za účelem shazování slovenského fotbalu, který naší lize i samotné Spartě dal mnoho kvalitních fotbalistů.

 

(foto: Sparta.cz)

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • Česko slovenská liga

  majk18.3.2011 12:09reagovat

  je píčovina na ntou.... doufám, že to nikdy neklapne, je to jedna z mála věcí, která by mne od naší ligy odradila.

   

  Co ale musím k říct k blogu, pro mne by byla asi zajmavá i ta Trnava....

   

  Návštěvnost a kvalita, to si může každej krásně porovnat. Po nedělním dohránu přepínám na STV3 kde je velmi kvalitní pořad Odpískané o celé lize. Jestli tam maj něco lepší, tak je to prezentace té hry, hned bych redaktory STV3 měnil za ty Otovi sráče..... Jinak lidi choděj jen na Žilinu, Slovan a Trnavu. Plus něco přes tři tisíce Maďarů na DAC. V jednom kole jsem tam viděl i 3 návštěvy kolem 1000 diváků Smutek

  • Česko slovenská liga

   bega21.3.2011 10:03reagovat

   Já bych si naopak česko-slovenskou ligu přál a jsem přesvědčený, že by celkovou úroveň výrazně oživila. Libil by se mi model - osm českých a šest slovenských mužstev. A slovenskou ligu bych nepodceňoval. Možná, že její úroveň je o něco nižší než naší, ale zase takový rozdíl v tom není. Nerad to připomínám, protože mě osobně to ještě stále bolí, ale poslední příklad byť oslabné Sparty proti Žilině je varovný! Už dost pamatuji takže vím, že v době federální ligy byla éra Dukly nebo Sparty, ale také éra Slovanu nebo Trnavy. A to těch slováků u nás vždycyk hrálo víc, než čechů na Slovensku! Samozřejmě se to přelévalo v určitých vlnách (oba jsme příliš malé národy na to, aby jsme výkonnostně jeden druhého přeskočili na delší časový úsek). Obecně bych ale slováky nepodceňoval, jsou to dobří fotbalisté a vždycky měli některé fotbalové vlastnosti, které nám chybí. Samozřejmě je tomu i naopak.

 • faldyna

  Cholis18.3.2011 11:07reagovat

  Pěkný článek. Jen dodám, že Faldyna v Senici už nepůsobí, vrátil se domů a hraje nižší soutěž. Dodám ještě toto jméno: Sergio Javier Vittor. Ten byl na zkoušce ve Spartě, kde neuspěl a v Žilině ho vzali a zahrál si i LM. Dnes už v Žilině taky není.

  Žilina je zajímavá: Pečálka šel do Izraele, Jež do Polska, Oravec do Číny.

  • faldyna

   dominik2718.3.2011 11:10reagovat

   aha, tak s Faldynou se omlouvám. Každopádně na podzim za ně odehrál snad něco přes 10 zápasů.

   • faldyna

    Cholis18.3.2011 11:14reagovat

    Pravda. Taky se chystám něco přidat do blogu, jsi tu osamělý voják, musím tě podpořit.;-)

    • faldyna

     dominik2718.3.2011 11:20reagovat

     To bych samozřejmě uvítal.Úsměv Když tak pošli na mail redakce@e-sparta.cz

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha