Není důvod házet flintu do žita

<< Zpět

28.7.2013, Autor: e-Sparta

Hned na začátku bych rád předestřel, že osobně považuji současnou situaci ve Spartě za největší krizi za posledních 10 let, ale je třeba myslet pozitivně. Vypadnutí se švédským vícemistrem je sice ostuda, ale v lize se nám podařilo porazit hned v prvním kole Jihlavu, což se nám v minulé sezóně čtyřikrát nepovedlo. Každopádně podobná blamáž se dá vykoupit jen ziskem titulu a navíc, pořád je před námi celá sezóna a stát se může cokoliv a vypadnutí z pohárů může hrát i v náš prospěch, protože Plzeň a další týmy budou hrát zápasy navíc a z toho plyne cestování, únava a další, které můžou ve finále hrát v náš prospěch. Sparta se vydala cestou, kdy chce prosazovat mladé talenty a v minulé sezóně se nám to začalo konečně vyplácet, v tomto směru je klíčový hlavně ročník 92, který u nás naštěstí dostává velký prostor. Smutnou skutečností zůstává, že nás stejně jako v minulých letech hned na začátku začal srážet tlak médií a sparťanská povaha, kdy mají fanoušci tendenci po každém nevydařeném zápase volat po vyhazovu trenéra, členů realizačního týmů, hráču nebo návratu hvězd minulosti.

 

V létě jsme také trochu obměnili kádr, ale ne nijak dramaticky. Odešel Kweuke, který za poslední půlrok dal v lize jeden jediný gól a to Baníku a navíc mu z disciplinárního trestu zbývalo 8 zápasů, což v praxi znamená, že by stejně nebyl skoro čtvrt roku k dispozici. Navíc se po každém reprezentačním srazu dostával několik týdnů do formy, kvůli zraněním a cestování. Nemluvě o tom, že Leo bral Spartu vždycky jen jako přestupovou stanici. Jeho odchod za 2 miliony do Turecka, alespoň pomůže zalepit díru v rozpočtu po odchodu generálního sponzora, Fortuny. Náhradou za něj má být Jirka Skalák, kterému já osobně moc nevěřím, ale šanci v áčku si zaslouží. Trochu mě u něj děsí, že zatím v lize nemá i přes relativně velký počet startů na kontě žádný gól.

 

Dále pak odešel na hostování do Polska Bekim Balaj, u něhož je tento krok po půlroční absenci způsobené nemocí naprosto pochopitelný. Bekim navíc nikdy netvrdil, že se do Sparty nechce vrátit, takže si myslím, že ho příští rok na startu letní přípravy přivítáme zpátky v rudém dresu. Odchod Jiřího Jarošíka byl v posledních zápasech hlavně kvůli jeho výkonům jasný a na jeho místo máme tři kvalitnější stopery, kteří mají chuť za Spartu podat ten nejlepší možný výkon.

Taktéž odchod Manuela Pamiče je naprosto pochopitelný. Minulý půlrok ho ze sestavy vystrnadil definitivně Matěj Hybš a nalijme si čistého vína, Pami u nás přeči jen poslední rok a půl jen stagnoval. Opačným směrem k nám putoval Kamil Vacek, na kterém je vidět herní manko z posledních dvou let, ale pokud se dostane do formy, ve které Spartu opouštěl může být daleko platnějším hráčem než Pamič, ač hraje jiný post. Poslední výraznější odchod byl přestup Vlastimila Vidličky do Olomouce. Vlasta si u nás za dva roky odehrál svoje, ale nejlepší výkony podával přeci jen v zápasech, kdy o nic nešlo. Navíc na jeho místo přišel ze Slovanu Bratislava mladý Lukáš Pauschek, kterého Sparta sledovala už minulé léto, ale přestup bohužel kvůli Lukášovu těžkému zranění ztrostkoval a přišel tedy až letos.

 

Po dvojzápase s Häckenem se od sparťanské veřejnosti na jeho hlavu také snesla vlna kritiky a možná trochu až neprávem. Pauschek odehrál celou minulou sezónu ve Slovanu na levém kraji obrany, kde zaskakoval za dlouhodobě zraněného Erika Čikoše a napravo ho nepustil Bagayoko. Důkazem jeho kvality budiž, že ligu hrál ve Slovanu stabilně od 18 let a čtyřikrát si zahrál za Slovenskou reprezentaci. Myslím si, že po našich dlouhodobých problémech, které máme na pravé straně obrany od odchodu Zdeňka Pospěcha může být právě Pauschek klíčem k vyřešení tohoto problému, ale dvacetiletý klučina potřebuje přeci jen nějaký čas na aklimatizaci a zžití se s týmem.

 

Další posilou je Costa, který nahradil Manuela Pamič a osobně ho považuji za daleko lepšího hráče. Dvakrát za sebou byl v posledních letech vyhlášen jako nejlepší levý obrance polské ligy a to hrál za podprůměrné Zagłębie Lubin, to už o něčem svědčí. Pokud se dá věřit slovům jeho agenta, Viktora Koláře, tak měl Costa nabídky z daleko lepších mužstev než Sparta a jeho přestup nám může také hodně pomoci, hlavně díky tomu, že Costa nám může na rozdíl od Hybše nebo Pamiče díky své výšce také hodně pomoci ve vzduchu a podle jeho výkonu v Jihlavě a předsezóních testů se zdá, že i jeho fyzická kondice je o level výš než u všech ostatních hráčů Sparty.

 

Hodně fanoušků si také stěžuje, že sázíme až příliš na mladé hráče. Pokud vynechám výkřiky do tmy bývalých zhrzených hráčů jako je Vidlička nebo Podaný, tak jen pro porovnání tady je sparťanská sestava ze zápasu s Chelsea na Stamford Bridge: Tomáš Vaclík – Tomáš Zápotočný, Ondřej Švejdík, Mario Holek Matěj Hybš – Tomáš Přikryl, Lukáš Vácha, Marek Matějovský, Ladislav Krejčí – Václav Kadlec, David Lafata a tady pro porovnání sestava z odvetného zápasu v Göteborgu: Tomáš Vaclík - Pavel Kadeřábek Ondřej Švejdík, Mario Holek, Costa Nhamoinesu - Lukáš Vácha, Marek Matějovský, Josef Hušbauer, Ladislav Krejčí -Václav Kadlec, David Lafata.

 

Tady je dobře vidět, že jediné dva posty, kde hrají jiní hráči jsou krajní obránci a oproti zápasu na Chelsea je ve středu Hušbauer, který do Londýna neodcestoval kvůli nemoci. Takže všechny hlasy, že sázíme až příliš na mladé hráče jsou liché, protože tak činíme už přes rok a půl i Alex Ferguson v roce 1995 vypadl z Ligy Mistrů s ruským týmem Volga, protože také sázel na mladé hráče, ale v průběhu osmnácti let se mu to nakonec vyplatilo. Stejný případ může být Sparta.

Po jednom výbuchu v pohárech, můžeme v dalším roce v případě zisku titulu proplout do základní skupiny Ligy Mistrů jako nůž máslem. Například oproti Plzni, která má druhý nejstarští tým v lize a každoročně utratí miliony za hráče na lavičku tohle Sparta dělat nemusí, protože je schopna většinu hráčů doplnit z vlastních zdrojů, načemž není nic špatného. Ještě bych na závěr co se týče kádru rád dodal, že dle mého mínění přestupová politika Sparty je velice dobrá, protože se za peníze dokážeme zbavovat nepotřebných hráčů jako je třeba Podaný nebo Vidlička a na druhou stranu dokážeme pořád za relativně slušné částky kupovat hráče velké kvality, ať už to je Lafata, Vácha a další.

 

Sám vidím největší problém v současném sparťanském kádru v tom, že chybí přirozený vůdce. To je také jeden z důvodů, proč se Jakub Otava v létě marně snažil do Sparty zlákat Radoslava Kováče, leč neúspěšně, takže Sparta musí tenhle problém opět řešit ve vlastních řadách. Kapitánem byl proto zvolen místo Marka Matějovského David Lafata, který je ze současného kádru nejzkušenější a nejednou na hřišti dokázal, že spoluhráče dokáže vyburcovat, takže může být trefou do černého, i když bývalý kapitán a rozvračeč kabiny Tomáš Řepka tvrdí něco jiného, tak si myslím, že právě Lafatův přístup může být pro mladý kádr Sparty to pravé.

 

Dalším velkým problémem u nás pod trenérem Lavičkou zůstává, že se tým snadno psychicky na hřišti sesype po jednom inkasovaném gólu. Krásným příkladem budiž první zápas proti Häckenu a gól po chybě Lukáše Váchy. Tohle se nesmí stávat týmu, který chce bojovat o titul, právě kvůli tomuto nešvaru jsme minulý rok ztratili v zápasech se slabšími týmy tolik bodů. Ve Spartě sice funguje mentální kouč, který je odborníkem, ovšem ne zaměstnancem a hráči k němu můžou chodit dobrovolně, ale pochybuju, že to z nich valná část činí, protože si dokážu živě představit, že pokud jeho služeb někdo využívá a v kabině se to rozkřikne je možné, že ho ostatní budou považovat za blázna. Mentální kouč by měl být pro hráče Sparty povinností, tak jako třeba v Olomouci, když Sigmě angažování Daniela Landy jako mentálního kouče velice pomohlo a nejlépe to jde ukázat na příkladu Zdeňka Zlámala, který šel za půlrok, kdy Landa v klubu působí výkonostně hodně nahoru a v brance působí daleko jistěji. Sparta jednoduše musí zapracovat na mentální stránce mužstva a povinné návštěvy mentálního kouče by tomu mohli pomoci.

 

Asi největším trnem v oku je v posledních dnech a týdnech sparťanským fanouškům sportovní ředitel Jarsoslav Hřebík a musím říct, že po tom co se ozývají hlasy i ze strany bývalých sparťanských legend jako je Novotný nebo Siegl, že právě Hřebíkovo působení v klubu nedělá dobrotu je jeho možný odchod řešením. Jenže, kdo by ho měl nahradit? Hřebík má přes třicet let zkušeností na poli trénování, práce s mladými hráči a dle mě jeho jediný možný nástupce je Zdeněk Psotka ze Sigmy Olomouc o jehož angažmá Sparta před příchodem Hřebíka jednala, jenže to nakonec nedopadlo, ale není správné házet veškerou vinu na jednoho člověka, ač je mezi fanoušky dlouhodobě neoblíben. Právě Hřebík u nás nastolil trend, kdy sázíme na mladé hráče, načež jak už jsem avizoval výše není nic špatného a začíná se nám to vyplácet.

 

Nikdo netvrdil, že to bude snadné, ale bude třeba trpělivost a pokud něco Hřebík umí, tak je to práce s mladými hráči a to mu nikdo neodpáře. Právě Hřebík si také do týmu přivedl Tomáše Vaclíka, Tomáše Přikryla, takže dva stabilní hráče a týmu a ukázal dveře mnoha dlouhodobě nepotřebným hráčům, které v týmu držel minulý sportovní ředitel, takže pokud se jedná o změny v hráčském kádru Hřebík v tomto ohledu prokázal cit a zkušenost.

 

Na druhou stranu jeho neblahý vliv, který má na A-tým Sparty je neodmyslitelný a nehodlám ho popírat, jenže je evidentně vidět, že poslední slovo má přeci jen nakonec Lavička. Hřebík ani Křetísnký v týmu před sezónou nechtěli Marka Matějovského, ale trenér se bývalého kapitána zastal a ten v týmu zůstal. Stejný případ je Tomáš Zápotočný, který se minulý rok po přesunu na pravého beka blýsknul několika důležitými góly a svou důvěru také splatil, takže Hřebík určitě má jistý vliv na tým, ale konečně slovo má přeci jen Lavička. Navíc tak jako všichni funkcionáři si Lavička i Hřebík drží v týmu určité své oblíbence. Příkladem budiž Pavel Kadeřábek.

 

Faktem zůstává, že Hřebík po své trenérské blamáži neměl mít žádný vliv na áčko, ale přeci jen není všechno tak růžové jak se zdá a nedělá to dobrotu. I přes to všechno si stále myslím, že pokud by se Hřebík čistě věnoval funkci klubu, ať už výchově mládeže, přestupům a dalším věcem, může být pořád velice prospěšný a pořád nejsme schopni za něho sehnat, alespoň z poloviny adekvátní náhradu. Je dost dobře možné, že po pohárové katastrově se rozhodl Křetínský Hřebíka od týmu zase úplně odříznout a vše opět zůstává na Lavičkovi, ale to jsou jen spekulace.

 

Jako řadoví fanoušci toho příliš nezmůžeme, ale myslím si, že naší povinností zůstává podporovat tým v dobrém i ve zlém, ať už se stane cokoliv. Navíc teď, kdy to tým potřebuje tolik, jako v nadcházejících ligových zápasech. Hráči podporu z tribun cítí a pokud bude na stadionu vládnout nenávistná atmosféra, promítne se to i na hřišti, proto bychom měli alespoň na 90 minut zapomenout na všechny neschody, které uvnitř klubu panují a soustředit se na podporu týmu.

 

Michael Durčák

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • Díky

  SuperFrankie28.7.2013 20:56reagovat

  Myslím, že jsme se shodli na tvých závěrech, které jsi uvedl ve svém vlogu.

 • wilathewarrior28.7.2013 20:53reagovat

  me se clanek zamlouva :)

 • Kweuke

  SuperFrankie28.7.2013 20:33reagovat

  To nic nemění na tom, že gól dal za půl roku jeden.

 • kanonMates8828.7.2013 17:53reagovat

  Kweuke nedal jen gól proti Baníku, rozhodnul třeba doma se Slováckem a to že chodil na posledních 10-15 minut, kolik taky těch branek mohl dát...

 • Sice dlouhý článek

  dominik2728.7.2013 16:30reagovat

  ale svoje jsem si v něm našel.Úsměv Díky za něj.Úsměv

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha