Nastává éra ligy bez derby?

<< Zpět

5.5.2011, Autor: dominik27

Události, které se v posledních dnech odehrály v táboře našeho odvěkého rivala snad netřeba připomínat. Jedná se však o události, které bezpochyby velmi ovlivní i náš klub.

Řeči fanoušků o tom, že se těší na sestup Slavie jsem vždy bral spíše jako silácké řeči. Neumím si představit, že bych si něco takového jako fanoušek Sparty mohl přát. Málokterá vítězství jsem oslavoval tak, jako ta v derby. Těsné výhry v derby pro mě vždy byly mnohem radostnější, než vysoké příděly ostatním týmům.

Podobné emoce, byť v opačném gardu, ve mne budily i porážky s klubem „za tratí“. Bez hořkých porážek by nebylo obrovské euforie z následného vítězství. I to dělá fotbal světovým fenoménem.

 

Nechci se pasovat do role člověka znalého poměrů ve fotbalové Slavii. Bůhví, jestli někdo takový vůbec existuje.

 

Osobně nedávám vysokou pravděpodobnost tomu, že by se ještě Slavia mohla v lize udržet. Nevěřím, že by současný majitel měl zájem na prosperitě tradičního klubu, a tedy i jeho setrvání v ligové elitě. Ať už je tím tajemným kdokoliv, bezpochyby to musí být osoba nebo společnost schopná zhodnocovat majetek. Jde jen o to, v čí prospěch.

U klubu, který ještě nedávno hrál Ligu mistrů a prodával své hráče za nemalé částky do zahraničí si nelze současnout situaci vyložit jen jako souběh omylů.

 

Pokud by Slavia měla v příští sezoně hrát ligu, troufám si tvrdit, že na 100% to nebude za současných vlastnických poměrů. Pokud to má dokázat někdo jiný, čeká ho v podstatě Mission Impossible, ovšem bez Toma Cruise a Holywoodského zakončení příběhu.

Pokusme se věřit tomu, že se najdou lidé, kteří bezprostředně zabrání neudělení ligové licence. Jestli se opravdu jedná o částku kolem deseti milionů, pak mohou fanoušci vyčítat jen sami sobě, že zabránili hráčům získat pro klub 5 milionů přislíbených Josefem Mixou, jednatelem společnosti Phoenix-Zeppelin.

 

Každopádně si nejsem jistý, zda mohu alespoň trochu věřit spekulacím o pouhých 10 milionech.

Hlubší problém odkrývá iDnes, který uvádí, že Slavii nebyla dnes udělena licence, protože

 

„Nepředložila vlastnickou strukturu, nedoložila bezdlužnost hráčům a zaměstnancům. Nedoložila, že by platila závazky vůči státu a nedoložila informace, jak by mělo vypadat zajištění finančních prostředků na příští sezonu.“

 

Pokud by na straně majitele Slavie skutečně byl zájem o odhalení své totožnosti, pravděpodobně by to udělal už mnohem dříve. Důvod skrývání bych viděl právě v nezájmu o existenci klubu samotného, čímž by dotyční získali mnoho nepřátel mezi fanoušky.

 

A pak je tu také spor o vlastnictví se společností ENIC. V případě, že se svého práva na klub domáhá další subjekt, klub se stává neprodejným. Společnosti, které prezentují zájem o koupi klubu dříve nebo později vycouvají.

To potvrzuje mé přesvědčení, že subjekt, který se v součanosti drží v roli majitele, logicky ani nemůže mít zájem na zhodnocování klubu, natož pak na jeho ligovém působení.

 

Sečteno a podtrženo. Kdybych si měl vsadit, jestli v příští sezoně uvidíme tradiční derby pražských „S“, na jeho konání bych nevsadil ani vstupenku ze zápasu s Žilinou.

 

(foto: sparta.cz)

Poznámka: Další šíření obsahu je bez souhlasu autora zakázáno.

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
  • Horst6.5.2011 16:50reagovat

    Doufám, že se slavie mezi elitu brzo vrátí...Ať si každej říká co chce, ale derby pro mě mělo větší prestiž (atmosféra, fotbal ...) než zápas s Plzní

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha