My ten titul vážně nechceme?

<< Zpět

2.4.2012, Autor: Jakub Martinovský

Po nepovedeném derby, kdy jsme s úhlavními rivaly z Edenu pouze remizovali 1:1, nás doma čekala Příbram. Tento soupeř, vedený perspektivním trenérem Vavruškou, se po celou letošní sezonu prezentuje útočným fotbalem, na který nebyli v předchozích letech v Příbrami zvyklí. Bylo tedy otázkou, jestli budou tento styl fotbalu předvádět i ve sparťanském chrámu, kam většina týmů jezdí zaparkovat autobus před velké vápno. Vavruškova družina v tomto ohledu nezklamala a opravdu minimálně v prvním poločase hrála se sparťany otevřenou partii. Jak se později ukázalo, tak se jim to nevymstilo a nejen díky této taktice si odvezli z Letné 3 body, které nám můžou v konečném zúčtování velmi chybět.

Nebudu a ani nechci tu pofňukávat, že jsme měli tento zápas vyhrát na základě předvedené hry a bezpočtu tutových gólových šancí, které jsme měli. Za šance ani předvedenou hru se bohužel body do ligové tabulky nezapočítávají. Rozhodujícím faktorem jsou góly samotné a těch jsme dali přesně o 2 méně než Příbram, a proto jsme prohráli. První poločas byl určitě fotbalově tím nejpovedenějším, co se nám pod inženýrem z Benešova tuto sezonu povedlo. Herně jsme Příbram jasně přehrávali a vytvořili si spoustu příležitostí ke vstřelení branky, ale bohužel se našim hráčům v koncovce absolutně nedařilo.

Až komicky vypadala Kweukeho šance ze 3. minuty, kdy postupoval tváří v tvář brankáři Hruškovi a jeho pokus o lob skončil pouze v rukavicích mladého gólmana. Ještě předtím neuspěl v podobně nadějné pozici Přikryl. Další šance na sebe nenechaly dlouho čekat. V 17. minutě uvolnil Hušbauer Krejčího a ten povedenou ránou trefil pouze tyč, od které se balon odrazil mimo branku. O 3 minuty později si mohl reputaci napravit Kweuke, ale ani tentokrát se proti Hruškovi neprosadil a jeho střela těsně minula pravou tyč Hruškovy brány. Když se ani na druhý pokus nepovedlo skórovat Přikrylovi, přišel ve 38. minutě zasloužený trest. Lukáš Pleško se dokázal uvolnit přes Ondřeje Kušníra, nacentroval do vápna, kde našel Martina Šlapáka a ten chytrou patičkou přelstil statického Jarošíka s Vaclíkem a Příbram se díky této kulišárně dostala do vedení, nutno podotknout, že nezaslouženého. Opaření Sparťané už nedokázali do konce poločasu adekvátně zareagovat, a tak odcházeli do kabin se svěšenými hlavami za stavu 0:1. „Mohli jsme o poločase vést klidně pět šest nula, ale nedali jsme ani jeden gól,“ vyjádřil se Matějovský k dění na hřišti během první půle.

Ve druhé půli se obrázek hry příliš nezměnil. Opět to byla Sparta, která si vypracovávala šanci za šancí, ale ke kýženému gólu žádná z nich nevedla. Do třetice v koncovce selhal Leo Kweuke, když po závaru v pokutovém území trefil jen stínujího obránce. Ránu do vazu však utrpěla Sparta v 63. minutě, kdy se Příbrami podařilo podruhé překonat gólmana Vaclíka a jmenovitě Zdeněk Koukal zvýšil vedení svého týmu na 2:0. „Za stavu 0:2 to je pro hráče složité, hlavně pro ty mladší,“ snažil se Hašek najít vysvětlení toho, proč se Sparta nevzepjala k obratu. Herní převaha byla i nadále značná, ale šance už nepřicházeli. Na výsledek, který absolutně neodpovídal dění na hřišti, zareagoval trenér Hašek střídáním Pamiče za Keriče, aby posílil ofenzivní sílu týmu.

Zbytek zápasu se proměnil v zoufalé nakopávání míčů do pokutového území, které se ale ukázalo jako neefektivní. Hráči začali panikařit a úplně zanevřeli na kombinační fotbal, kterým se prezentovali po většinu zápasu a přinesl jim tolik šancí. Věděl to i kapitán týmu Marek Matějovský: „Více nám vyhovovalo, když jsme v první půli hráli více po zemi. Nakopávání už bylo dílem zoufalství a podtrhovalo to celé utkání.“ Závěr zápasu jsme ještě dohrávali na dva klasické obránce, když Kadlec nahradil Kušníra. Ani to však k úpravě skore nepomohlo.

Utkání tedy skončilo na první pohled tragickým výsledkem. Na ten druhý však musim poznamenat, že jsem byl celkem spokojený s předvedenou hrou. Po dlouhé době jsme hráli fotbal, na který se dá koukat. Kdybychom proměnili alespoň polovinu šancí, tak jsme vyhráli s rozdílem třídy a na Hřebíkovu hlavu se začínají snášet absolutoria, že konečně začíná produkovat fotbal, který si před svým příchodem předsevzal. Místo toho se z tribun na konci zápasu ozývalo: "Hřebík ven!" Absolutně souhlasím s tím, že prohrát doma s Příbramí je ostuda jako hrom, ale je potřeba se na celý zápas podívat v širším kontextu. Neprohráli jsme způsobem, že by nás Středočeši jasně přehráli a herně jsme na ně nestačili. Právě naopak. Byli jsme to my, kteří po celý zápas jasně dominovali, akorát se prostě nepodařilo proměnit šance a dostali jsme lekci z produktivity. Vyčítat tohle Hřebíkovi je padlé na hlavu. On za ty hráče góly nedá. Určitě neradí Kweukemu, aby samostatný únik na brankáře řešil lehkou navštívenkou do gólmanských rukavic.

Za týden odehrajeme zápas jara. Zápas, který hodně napoví o budoucím mistrovi české ligy. Pokud se nám podaří na severu Čech zvítězit, vrátíme se na první místo s přílivem velké dávky sebevědomí. V opačném případě může nastat úplně opačný efekt. To ale není možné si absolutně připouštět. Ať je pohled na výsledkovou na tabuli po zápase s Příbrami jakkoli demotivující a frustrující, tak předvedená hra dává naději, že v Liberci můžeme v pohodě vyhrát. A taky že tam vyhrajeme! Sparta do toho!