Můj rok 2012 se Spartou - 1. díl

<< Zpět

26.11.2012, Autor: martinS19

Sparťanský fotbalový rok 2012 pomalu končí. V době, kdy začínám psát tyto řádky, má před sebou Sparta ještě dvě utkání, než se naši hráči a realizační tým, odeberou na zaslouženou zimní dovolenou, stejně jako My - fanoušci. První zápas osmifinále Česká pošta cupu v Jihlavě, a závěrečný zápas v Evropské lize, v Bilbau. Sparta už má postup zajištěný, o nic nepůjde, tak si poslední zápas budeme moci užít bez nervů. Poté se jistě každý z nás ohlédne a zavzpomíná na to nej v této sezóně, co se Spartou zažil. Já s tím začínám už teď, jelikož zbývající dva zmíněné zápasy, si už užiju jen jako správný gaučový fanoušek. J Dobrá, přiznám se, už jsem chyběl i v Příbrami, takže letošní poslední tři zápasy „A“ týmu mne na stadionu nikdo nemá šanci zastihnout.

V tomto roce jsem podle svých skromných výpočtů, navštívil 34 zápasů naší Spartičky. Nejenom A týmu, vešel se do toho i náš B tým a ženský A tým. Vzhledem k tomu, že patřím k dojíždějícím fanouškům, si myslím, že to se mnou není tak špatné. V tomto článku bych se za těmito zápasy chtěl ohlédnout a rychle zhodnotit, vybrat z nich ty nejlepší zápasy, i ty které se moc nepovedly. Nejlepší a nejslabší hráče. A také nebude chybět žebříček nejhezčích gólů.

Rozdělil bych to na šest částí. Půjde jen o čistě můj pohled, moje hodnocení, které nikomu necpu, ale třeba se mnou někdo bude souhlasit a řekne si: „Sakra, máme na to stejný pohled!“ za což budu rád.

Na jaro sezony 2011/2012, jsem zvědavý a natěšený už od loňských Vánoc, kdy těsně před nimi proběhla velká změna v realizačním týmu. Ten v čele s Jozefem Chovancem byl kompletně odvolán, přes 6 bodů náskoku v čele tabulky. Novým GSM se stal Jaroslav Hřebík a ten si sestavil svůj nový realizační tým, v němž si ponechal Martina Haška, na pozici trenéra, který tak už působil vedle Chovance.

Jarní část sezony je poznamenána smutnou událostí. V únoru, ve své kanceláři na Letné náhle umírá Lukáš Přibyl, velmi důležitá postava „nové“ Sparty. Pravá ruka Dana Křetínského i Jaroslava Hřebíka, který přiznal, že šel do Sparty i kvůli jeho přítomnosti. První zápas se hraje 18. února na Letné se Slováckem, kdy je uctěna Lukášova památka. Sparta vítězí 1:0, gólem Keriče v první minutě zápasu. Já však na stadionu ještě chybím. Z pracovních důvodů, kdy jsem byl mimo domov, jsem nestíhal zápas se Slováckem a v Hradci Králové, kde Sparta po mizerném výkonu prohrála 1:0. Výkon nebyl ideální ani proti Slovácku. Já sám si ještě nepřipouštěl problémy, a že by Sparta nakonec mohla slibný náskok ztratit a přijít tak o titul. Na Letnou se dostávám poprvé letos 3. března, kdy hrajeme s úřadujícím mistrem z Plzně.

Zápas č. 1 - AC Sparta Praha - FC Viktoria Plzeň 1:3 (3. 3. 2012)

Na zápas se těším už týden předem, můj hlad po fotbale a po Spartě je velký, očekáván je super zápas. Letná je zaplněná, téměř vyprodaná. Čekám, že Sparta ukáže svojí sílu ve velkých zápasech. Já si to před zápasem užívám na hrací ploše s vlajkou, při tradiční vlajkonošiádě. Plzeň nás však přehrává a ve 13. minutě svítí na ukazateli 0:2. Do zápasu nás vrací Kweuke, když na zemi vleže hlavou trkne míč do brány. V druhém poločase dává druhý svůj gól Bakoš a Plzeň si výhru pohlídá. Za poslední dva roky, co je Plzeň naším velkým konkurentem, a ve vzájemných zápasech kdy nás porazila, dá se o této porážce mluvit jako o jediné opravdu zasloužené. Plzeň nás přehrála a vyhrála zaslouženě. Vymyšlené penaltě navzdory. Tu nakonec ani Horváth neproměnil.

Zápas č. 2 - FK Viktoria Žižkov - AC Sparta Praha 0:2 (9. 3. 2012)

Druhý letošní zápas, kdy jsem Spartu podporoval z hlediště. Malé derby na Žižkově. Ve Spirit baru probíhá předzápasové soustředění uživatelů webu e-sparta.cz , u pivečka, z čehož se letos stala tradice a vznikla super parta. Již se někteří neznáme jen podle přezdívek na internetu, ale osobně a na zápasech fandíme společně. Pokud jde o zápas, Sparta vítězí 0:2, výkon opět nic moc. Jaroslav Hřebík již nesedí na tribuně, ale od tohoto zápasu na lavičce Sparty, což původně vůbec nechtěl. Poprvé chytá posila ze Žižkova, Tomáš Vaclík, v sestavě se zabydlel Tomáš Přikryl koupený z Olomouce, ten dává svůj první gól ve Spartě. Jeho nepovedený centr parádně zapadne do brány a trápící se Sparta díky tomu kráčí za vítězstvím. Na 0:2 ve druhém poločase zvyšuje hlavou Kweuke. V základní sestavě také konečně nechyběli Hušbauer s Grajciarem, podzimní opory, což byl jeden klíčových faktorů výhry.

Zápas č. 3 - AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava 2:0 (16. 3. 2012)

Na páteční večer je přichystán další šlágr. A e-sparta.cz si opět dává dostaveníčko v hospodě, na domácí zápasy jsme se zabydleli na Letenském náměstí, ve Fraktálu. Poprvé se ho na Letné účastním i já. Na Letnou přišlo solidních 12 618 diváků. Sparta byla proti Baníku lepším soupeřem, po bezbrankovém prvním poločase, se hlavně ve druhé půli zlepšila. Mužem zápasu byl Ladislav Krejčí, který měl podíl na obou gólech. Jeho střelu dorazil nejdříve Přikryl, a pak jeho přihrávku přetavil v gól Leo Kweuke. Zápas byl na začátku poznamenán výbuchem dělbuchu u Krejčího nohou, Láďa se z toho však naštěstí oklepal. Sparta platila pokutu a disciplinární komise ji uzavřela podmínečně stadion na jeden zápas se zkušební dobou do 30. června.

Zápas č. 4 - SK Slavia Praha - AC Sparta Praha 1:1 (24. 3. 2012)

Největší zápas v ČR, svátek. U toho jsem samozřejmě nemohl chybět. Termín zápasu byl překvapivě v sobotu od 15:50. To nikdo nečekal, ale asi všichni byli rádi, že se tento zápas nehrál v pondělí, jak bylo zvykem v posledních letech. Do Edenu byl naplánovaný pochod z Letné. Před pochodem si s klukama opět dáváme sraz ve Fraktálu. Tentokrát jen na chvíli, času moc není. Účast však jedna z nejlepších. Nálada je bojovná, všichni se těšíme. Na pochod máme připravené pyro, tak vylaďujeme detaily. Pochodu se za krásného jarního počasí účastní dost lidí, na Strašnické vytahujeme naše modré, žluté a červené světlice, myslím, že se nám to povedlo a užili jsme si to. Nevýhoda pochodu byla, že jsme byli moc roztrhaný od sebe. Bylo to špatně organizované, ale i tak mě to bavilo. Do zápasu Sparta vstoupila špatně a po čtvrthodině hry prohrávala 1:0, trefil se Latka. Atmosféra však byla dobrá. Náš sektor fandil slušně, ale nervozita stoupala, jak čas ubíhal a Sparta své šance nevyužila. Slavia stále vedla 1:0, navíc nám oznámili, že Liberec v pohodě přehrává Bohemians 1905. Tudíž v ten moment jsme měli po náskoku. V 74. minutě pálil do břevna Krejčí, balon se odrazil k Přikrylovi a střelec posledních zápasů vyrovnal na 1:1. V ten moment v našem kotli propukla euforie a já věřil, že derby otočíme. Bohužel, to se nepovedlo a zápas skončil remízou. Stále jsme byli na prvním místě, ale náskok byl už jen jeden bod před druhým Libercem.

Zápas č. 5 - AC Sparta Praha - 1.FK Příbram 0:2 (1. 4. 2012)

1. 4. 1992 Sparta na Letné slavně porazila Barcelonu 1:0. Přesně o 20 let později Sparta doma podlehla Příbrami 0:2… Opravdu aprílový den jak má být. Sparta podala v tomto zápase na jaře zatím nejlepší výkon. Herně to bylo opravdu povedené. Šancí vstřelit góly byla hromada. Příbram byla zralá na bůra. Jenže sparťané spalovali, co mohli, a před přestávkou se po chybě Kušníra prosadila Příbram. Martin Šlapák patičkou usměrnil centr z levé strany, za Vaclíkova záda. Kdo čekal obrat ve druhém poločase, musel být zklamán. Sparta opět spálila, co mohla a naopak Příbram po chybě sparťanské obrany zvýšila na 0:2. Tohle už byl opravdový zmar. Liberec vyhrál večer na Dukle 1:2 a šel do čela s dvoubodovým náskokem. V dalším kole jsme zajížděli právě pod Ještěd.

Zápas č. 6 - FC Slovan Liberec - AC Sparta Praha 1:3 (7. 4. 2012)

Od zápasu jsem absolutně nic nečekal. Jel jsem si zafandit, užít atmosféru. Vůbec jsem nečekal, že bychom v Liberci vyhráli. Měl jsem plný auto, odsud z e-sparty se mnou jel Véna1893 a už cesta byla opravdu zábavná. S tradičními zastávkami u silnice na chcaní i na benzinkách. J Prostě výjezd, jak má být. V Liberci jsme se potkali s ostatními účastníky výjezdu z naší party. Ačkoliv jsme nebyli kompletní, sešlo se nás dost. V ulicích jsme potkávali další sparťany, známé i neznámé, ale to nehrálo roli. Všichni jsme tam byli ze stejného důvodu, a tak jsme se vzájemně zdravili. Hospody plné sparťanů, o fanoušky Liberce nikde ani památky, prostě paráda. Tak nějak jsem si už říkal, že by to dneska nemuselo dopadnout zle. Stadion u Nisy byl poprvé vyprodaný. V kotli Sparty vládnul správný fanatismus. Spartě vyšla sázka na mazáky. Do sestavy se vrátil Libor Sionko, a také Erich Brabec. Oba odehráli skvělé utkání a hodně pomohli k výhře. Dva krásné góly vstřelil Krejčí, přičemž hlavně ten z přímého kopu stál za to. Ještě v první půli nás do vedení poslal Hušbauer. Při oslavách gólu jsem se sbíral ze země. Po Krejčího zvýšení málem taky. Liberec dokázal snížit, takže to chvíli bylo slušný drama. Pak však chyboval Nezmar a Krejčí po přiťuknutí hlavou od Sionka přehodil Bičíka. Liberečtí fandové odcházeli dříve, vyprovázeli jsme je pokřikem „táhněte domů“. Užili jsme si to. Po výhře 1:3 následovala triumfální cesta domů. Nálada byla super. Jednoznačně nejlepší zápas na jaře a v celé sezoně 2011/2012, ho dávám v žebříčku zápasů, na stejné, tedy první místo s podzimním derby na Letné, kdy jsme Slavii přejeli 3:0.

(Pokračování očekávejte v nejbližších dnech.)