Měl by David Holoubek dostat šanci?

<< Zpět

2.10.2016, Autor: LukyACS

Daniel Křetínský na přednášce na Vysoké škole ekonomické vyprávěl, že nemá problém vsadit na mladé lidi, pokud u nich vidí nadšení pro věc a znalosti. Dnes má Daniel Křetínský možnost vzít tento element z úspěšného byznysu a vyzkoušet ho i v méně úspěšné Spartě.

 

Tato jedinečná možnost spočívá v šanci pro Davida Holoubka minimálně do konce podzimní části a pak by se vidělo. Trenér Holoubek mužstvo přebíral ve velmi těžké době, kdy obrana vyráběla chyby jako na běžícím pásu a v lize postupně ztrácela 5 bodů na vedoucí Zlín. Za 6 dní práce se asi z výsledkové a herní krize dá dostat jenom těžko, ale i přesto zde byla zejména s Interem Milán vidět snaha o modernější pojetí fotbalu, v Brně Sparta za první poločas vystřelila 9x. Kdy naposledy se něco podobného povedlo?

 

Sparta mimo území Prahy zvítězila naposledy 17. 3. 2016 na hřišti Lazia Řím a i přes tuhle špatnou bilanci byla dnes blízko zisku 3 bodů a ukončení této série, nebýt chybně neodmávaného ofsajdu. Tato situace dost možná rozhodla o nesetrvání Davida Holoubka ve funkci hlavního trenéra, ale to je přeci špatně.

 

Mimochodem, když Zdeněk Ščasný přebíral Spartu, tak při své premiéře prohrál hned v prvním utkání a za 7 zápasů jara získal méně bodů (13) než jeho předchůdce Vítězslav Lavička (17) za stejný časový úsek. A vedení si i přes to vyhodnotilo, že mu dá šanci i v další sezoně.

 

Proto si myslím, že by si stejnou šanci zasloužil i David Holoubek, byla by to navíc cesta, po které jdou západní kluby, zejména ty v Německu. Němci se snaží vychovávat nejen své hráče, ale i trenéry. Jürgen Klopp (49 let) přebíral Mainz hned po hráčské kariéře, Thomas Tuchel (43 let) ho nahradil po roce stráveném u béčka Augsburgu a oba trenéři patří k tomu nejlepšímu na světě. V Německu působí celá řada dalších mladých trenérů - Dárdai (40 let) v Hertě, Schubert (45 let) v Gladbachu, Nagelsmann (29 let) - tomu se Hoffenheim nebál dát šanci v době, kdy sestup do 2. Bundesligy působil jako jasná věc, klub měl ovšem odvahu a vyšlo to. Shodou okolností při své ligové premiéře také remizoval a takhle by se v Německu mohlo pokračovat ještě dále a není to jen o Němcích. Své trenéry si vychovávají i v Barceloně a dalších klubech.

V Česku se točí ve většině neustále stejní trenéři a celkově zde panuje příliš konzervativní prostředí, ale s tímhle pohledem se moc nepohneme. Fungovat to takhle v Německu, tak dodnes někde trénuje Magath a Aubameyang běhá do schodů s medicinbalem.

 

Riziko s nezkušeným trenérem tu je, ale to je přece i při angažování těch zkušenějších, nikdy není dopředu jasné, jak si všechno sedne. Přesto je trend na Západě evidentní a Sparta by měla jít podobnou cestou, snažit se objevovat nové trenéry.

 

Neustále zaznívají hlasy, že zde chybí most mezi skvělou mládeží ze Strahova a áčkem na Letné a David Holoubek by se jím konečně mohl stát. Navíc je to člověk, který je pro svou práci zapálený, je náročný k sobě i svým svěřencům, neustále na sobě pracuje, sleduje moderní trendy ve fotbale a svojí energičností si dokáže získat nejen hráče, ale i fanoušky, což je neméně důležité.

 

Sparta potřebuje lidi s podobným zápalem, kteří nad Spartou dumají dnem i nocí a mají hlad po úspěchu.

Podle anket na Twitteru a různých webech nejsem s tímto názorem sám a fanoušci si Davida Holoubka jako hlavního trenéra přejí ve výrazné většině. Věřím, že by mu odpustili i případné chyby a stáli za ním. S Davidem Holoubkem přišla pozitivnější atmosféra a víra v lepší zítřky. Neberte nám to. Jindřich Trpišovský je také skvělý a přátelský trenér, ale jeho čas může přijít v zimě. Pokud po odloženém jednání nebude mít zájem, vždy se najde trenér, který by Spartu rád trénoval.

 

Šance pro Davida Holoubka přece nic nestojí, dejme mu ji.

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • Měl by David Holoubek dostat šanci?

  Raist3.10.2016 8:15reagovat

  Rozhodně měl. Pouze je otázka, jestli (A) rovnou nyní, nebo (B) si jej pro pozici hlavního kouče pečlivě připravovat s tím, že ji výhledově převezme v horizontu pár let.

   

  Scénář (A): Na první zamyšlení bych si přál, aby Holoubek vedl Áčko už od teď: moderní, progresivní trenér, který se vzdělává, studuje současné trendy a hodně o tréneřině přemýšlí. Má za sebou jasné úspěchy a zřetelný progres. Zároveň působí lidsky jako ohromný sympaťák, z něhož entuziasmus a sparťanství přímo čiší a věřím, že dokáže pro svoji vizi strhnou hráče i fanoušky - a to je strašně důležité.

  Jenže v současné chvíli mám obavy, jestli je teď správný čas, aby převzal Áčko na trvalo a s ním i odpovědnost, která mu může natrvalo pochroumat další kariéru. Tým si neskládal a hraje s prapodivnou směsicí hráčů, kterou mu zanechal jeho předchůdce. Zvlášť personální složení obrany je přímo děsivé: Kadlec, Mazuch, Costa, Holek - co hráč, to časovaná bomba, která provede smrtící kiks. Holoubek může zapracovat na lecčems, ale bojím se, že s tímhle prostě nehne. A ještě víc se bojím, že individuální chyby v obraně budou Spartu srážet i po zbytek podzimu, takže mi přijde krajně nešťastné, aby si to ”vyžral” zrovna Holoubek. Zaslouží si, aby dostal větší prostor a zároveň si pro něj mohl připravit hráče, na které se může spolehnout.

   

  Scénář (B): Záleželo by hodně od osoby hlavního trenéra. Pokud by sem přišel opravdu Trpišovský a neměl by problém s tím, že si po svém boku vychovává de facto svého náhradníka, který po něm v horizontu 1-2 (buďme realisté) Spartu převezme, tak jsem všemi deseti pro, ať David Holoubek dostane ještě chvilku času na dostudování licence, další trenérský růst u Áčka v roli hlavního asistenta a pomalu si zvykl na realitu ligy. Přitom může hrál roli spojky mezi Áčkem a mládeží, což by po Ščasného ”jména znám je z papíru” byla vítaná změna a zúročení velké práce (a investic) do Strahova. Čili ani tenhle scénář není apriori špatný, pokud bude ve vedení panovat shoda, že si Sparta Holoubka piplá coby příštího hlavního kouče a Trpišovský (či potažmo jiný trenér) dovede potlačit své ego a Holoubka vedle sebe nejen přijme, ale zároveň mu bude mentorem. I takový scénář by se mi zamlouval.

 • Výborný Luky

  majtin3.10.2016 0:03reagovat

  Mluvíš mi z duše. Jindřicha by mi taky bylo trochu líto,je to fér chlap, dobrej trenér a trénovat Spartu byl jeho sen, ale Holas mi přijde o trochu vhodnější a lepší.

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
Technické zpracování AG25 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha