Je Sparta Afričanům zaslíbená?

<< Zpět

21.6.2010, Autor: dominik27

Sparta na začátku soustředění ve Františkových Lázních představila africké posily. Na hostování s opcí přicházejí Kamerunci Adiaba Bondoa a Leonard „Leony“ Kweuke, na testy si pak pozvala ghanské mládežnické reprezentanty z Nice Adeika Quansaha a Enocha Kofiho Adua.

Mají šanci uspět?

 

Současná situace, kdy se ve sparťanské tréninkové soupravě po hřišti prohání najednou pět Afričanů lze jednoznačně označit jako převratnou, vždyť doposud by se počet hráčů na soupiskách Sparty pro všechny ligové sezony dal spočítat na prstech jedné ruky.

 

Prvním takovým byl Timothy Mwitwa, člen národního týmu Zambie se v rudém dresu objevil počátkem 90. let, ale nebyl schopen se dostatečně aklimatizovat. V té době hráči ve sparťanské kabině příliš neovládali anglický jazyk a sám Mwitwa nebyl schopen přivyknout češtině.

 

Zambie tehdy měla silný tým, který však do dějin vešel především velmi nešťastnou událostí...

 

V noci z 27. na 28. dubna, roku 1993 se reprezentanti Zambie přepravovali vojenským letadlem typu Buffalo CT15 z vítězného zápasu na ostrově Mauritius do Senegalu. Letadlo mělo mezipřistání v gabonském Libreville, krátce po startu se však zřítilo do moře. Na palubě bylo celkem třicet lidí, leteckému neštěstí podlehli všichni, včetně osmnácti fotbalistů, mezi nimiž byl i Timothy Mwitwa.

 

Zambijský fotbal se z této tragédie vzpamatovává dodnes.

 

Jedenáct zápasů ve sparťanském dresu odehrál i kamerunský reprezentační obránce Patrice Abanda. Přestože do Sparty přicházel začátkem roku 2000 jako olympijský vítěz ze Sydney a člen širšího kádru kamerunské reprezentace, ani on se i vinou zranění ve Spartě neprosadil. Dnes už se jen těžko dopátrat, kde je mu konec, poslední dohledatelná zmínka je o působení v albánském klubu KS Besa Kavajë z roku 2007.

 

Bezpochyby největší africkou posilou Sparty tak je Bony Wilfried z Pobřeží Slonoviny. Původně přišel bez většího zájmu veřejnosti do sparťanského béčka, ve kterém však zaujal i když se nestihl pořádně zapsat do střelecké listiny. Následovala tak šance v A-týmu pod trenérem Lavičkou, které využil i přes dlouhodobé zdravotní problémy. Do uplynulé sezony už nastoupil jako důležitý člen základní jedenáctky a devíti góly se podílel na zisku titulu.

 

Sparta měla zájem i o jiné hráče černého kontinentu, avšak jejich příchody byly vždy komplikované. Afričané vždy měli blíže do zemí, jejichž jazyky převládá i v jejich domovině a žijí tam spousty krajanů. Problém může působit i příliš rozdílné podnebí, zvláště v zimních měsících a v neposlední řadě i vyřizéní pobytu, což nás mj. stálo příchod obávaného talentovaného kanonýra Lassiny Traorého. Není se proto čemu divit, že současné příchody afrických posil se uskutečňují pouze z evropských týmů, doufejme že je to správná volba.

 

 

Dominik27

<< Zpět

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
Technické zpracování AG25 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha