Je polský trh pro Spartu příliš neatraktivní?

<< Zpět

21.3.2011, Autor: Cholis

Polsko je našim severním sousedem. Přesto je výskyt polských fotbalistů v Gambrinus lize velice sporadický. Dá se říci, že přesun hráčů mezi Polskem a Českem je uskutečňován pouze jedním směrem – a to z Česka do Polska. Jako příklad může posloužit poslední „velký“ přestup do Polska, kterým je přestup Michala Hubníka ze Sigmy Olomouc do Legie Varšava. Přestupy hráčů z Ekstraklasy do Gambrinus Ligy jsou docela výjimečné. Za vše hovoří počet hráčů polské národnosti v českých týmech: našel jsem pouze jednoho hráče polské národnosti, který je na soupisce některého A týmu. Je jím Lukasz Zejdler z Baníku Ostrava. Baník je týmem, který by svou geografickou polohou mohl být příchodu polských hráčů více nakloněn.

 

Je Ekstraklasa opravdu ligou, kde se nevyskytují kvalitní, atraktivní a cenově dostupní hráči? Nevidím do finančních možností polských klubů. Velké polské kluby jsou určitě bohatší než většina českých mužstev. Jsou finanční možnosti Sparty menší než možnosti Wisly Kraków, Legie Varšava nebo Lechu Poznaň? Těžko říci, přesto si dovolím tvrdit, že Sparta finančně nezaostává. Opravdu je těžké posoudit, proč příchod hráčů z Polska není častějším jevem. Jsou opravdu tak drazí nebo pouze nekvalitní? Nekvalitní určitě nejsou – drazí možná. Každopádně si myslím, že polský hráčský trh má rozhodně co nabídnout a Sparta by měla v této zemi více rozvinout svoji skautskou síť.

 

Nyní Vám poskytnu pár jmen zajímavých hráčů, kteří stojí za pozornost a mají určitý potenciál do budoucnosti:

 

Wisla Kraków – Andraž Kirm, Patryk Malecki

Legia Varšava – Marcin Komorowski, Ariel Borysiuk, Janusz Gol

Lechia Gdaňsk – Abdoulrazak Traoré

Lech Poznaň – Luis Henríquez, Marcin Kikut, Gregorz Wojtkowiak, Dimitrije Injac, Sergej Krivec, Semir Štilič, Jakub Wilk, Artjoms Rudnevs

Slask Wroclaw – Przemyslaw Kažmierczak

Widzew Lodž – Darvydas Šernas

Jagiellonia Bialystok – Grzegorz Sandomiersky(GK), Tomasz Kupisz

Polonia Varšava – Artur Sobiech, Adrian Mierzejewski, Tomasz Jodlowiec, Maciej Sadlok

 

Par hráčů, kteří jsou kvalitní, ale už mají určitý věk:

 

Manuel Arboleda, Rafal Murawski, Maciej Žurawski, Tomasz Frankowski, Ebi Smolarek, Takesure Chinyama, Andrzej Niedzielan

 

Samozřejmě jsem otevřen všem připomínkám a doplněním. Sparta 4ever!

 

(foto: Sparta.cz)

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • V Arszsenalu,

  majk21.3.2011 11:28reagovat

  mne napadá Rozsiczcky... Jen abyste věděli, že dávám pozor, až budu mít víc času, kouknu na to detailně. Zajmavý téma, jen jak se zdá, budu mít dost připomínek a doplňovacích otázek na autora Úsměv

  • V Arszsenalu,

   Cholis21.3.2011 15:09reagovat

   Těším se.

 • Polská liga

  artaxerxes21.3.2011 0:25reagovat

  Já bych řekl, že problém je, že Polský trh je velmi dobře skautován Německem.

  Pokud je hráč hvěězdou ligy - napadá mně Brozek (nyní už v cizině) nejsme schopni ho zaplatit a pokud je v našich finančních možnostech, tak jeho kvalita je nižší než našich hráčů.

  Navíc GL a EL je asi podobná kvalitou, ale přeci jen atmosféra je tam lepší než u nás.

   

  Nezapomínal bych už letité pravidlo Sparty o koupi hráče max. 30 miliónů a to by musel být superklíčový hráč s potenciálem přestupu víc jak 100mega.

   

  Jinak co se týče přestupů z EL do GL, tak krom tebe zmíněného ještě útočník Olomouce Banaczek a k nám přišel z Polska Chorvat Poledica ... Nikdo se, ale neprosadil.

  • Polská liga

   Cholis21.3.2011 10:34reagovat

   S tím Německem je to zajímavá připomínka. Souhlasím s tebou, že v Německu jsou Poláci vítáni. Třeba Lewandowski, Kuba, Piszczek (Dortmund). Dalším poměrně velkým odběratelem jsou Britské ostrovy. Tam se ale většinou tahají brankáři.:D

  • Polská liga

   Cholis21.3.2011 10:37reagovat

   A dvojčata Brožkovi jsou obě v Turecku.

 • Polák do Sparty

  dominik2719.3.2011 22:53reagovat

  Já mám pocit, že nějakého Poláka jsme měli před pár lety vyjednaného, ale nevzpomenu si na jméno. Akorát si to tady snad nějak podělal a tak ho poslali zpátky.

  Nicméně já bych byl pro takové příchody, které naší hře dodají něco, co si tu nemůžeme získat z vlastních zdrojů. Příkladem za všechny je wrestler z Kamerunu, dělostřelec z Chorvatska nebo donedávna i slovenskej tank. V Polsku bychom třeba žádného vhodného hráče najít nemuseli a nebo bychom na něj neměli.

  To, že by se mělo spíš chodit od nás k nim docela chápu. Fotbalově to asi nebude vyloženě krok vpřed, ale aspoň tam je lepší atmosféra. V případě Michala Hubníka bych čekal i více peněz.

  • Polák do Sparty

   artaxerxes21.3.2011 0:30reagovat

   U Hubníka se o jeho odchodu z Olomouce mluvilo asi poslední 2÷3 roky, takže bych krom prachů čekal i snaha vyzkoušet něco nového.

  • Polák do Sparty

   Cholis21.3.2011 10:29reagovat

   Tím hráčem , kterého myslíš, je Janusz Gancarczyk (Polonia Varšava).

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha