Jak Sparta posílila?

<< Zpět

19.2.2015, Autor: petr137

Zdá se, že zásadní změny ve sparťanském kádru jsou pro toto přestupní období u konce. Proto je ideální čas snažení našeho vedení na tomto poli zhodnotit a odhadnout, na jakou budoucnost se můžeme těšit. Odvedlo vedení dobrou práci? Bude Sparta silnější? Podaří se jí obhájit titul? Udělali jsme už teď v zimě krok k tomu, abychom po letech uspěli v kvalifikaci Ligy mistrů? To jsou otázky, které si dnes klade většina fanoušků nejslavnějšího a nejlepšího českého klubu. Pokusím se na ně ze svého pohledu odpovědět.

 

Již mnohokrát bylo řečeno, že si na sebe naše vedení upletlo bič, když vyhlásilo plán na posílení týmu. Očekávání ještě vygradovala po slovech o zaměření se na skutečnou kvalitu. Jaký je výsledek? Sparta kádr poměrně provětrala. Odešel produktivní Hušbauer ze základu, dále dva přední náhradníci Přikryl a Vacek, tedy hráči, kteří se poměrně pravidelně dostávali na hřiště v průběhu zápasů, případně naskakovali v základní sestavě v případě zranění či karet kolegů a rovněž uvadající žolík Bednář. Po krátké epizodě v přípravě se hostovat do Jihlavy vrátil i Jánoš. Naopak směrem do Sparty zamířila hned osmička hráčů Shala, Picault, Chvátal, Miller, Schranz, Podaný, Řezníček a Kadlec. Z pohledu kvantity jde nepochybně o posílení. Ale co slibovaná kvalita?

 

Tady už není odpověď zdaleka tak jednoduchá a je třeba se na věc podívat z více úhlů pohledu. Pokud se bavíme o nejbližší budoucnosti, tedy jarní části sezóny a boje o titul, nevypadá situace nikterak zle, tedy alespoň papírově. Hušbauera by měla nahradit dvojice Shala a Kadlec. Druhý jmenovaný spolu s dalším novicem Řezníčkem jsou připraveni zaskočit, kdyby vypadl kapitán Lafata. Konkurence v podobě Podaného a snad i uzdraveného Breznaníka by měla pomoci naší levé straně. Jarní nevelkou porci zápasů by měla zvládnout základní sestava a i na lavičce bude v případě problémů z čeho vybírat. Pokud ale přejdeme z papíru do reality, tak otazníky rozhodně najdeme. Řezníček i Kadlec dorazili doslova za pět minut dvanáct. U složitého transferu Kadlece to lze pochopit, i když vzhledem k jeho podzimnímu (ne)vytížení to představuje poměrně zásadní problém. V případě Řezníčka je to naopak poněkud nepochopitelné a dost to napovídá pozici, na jaké se v přestupové hierarchii Sparty nacházel. Dalším problémem, který odhalila příprava, může být činnost obrany. Osobně však věřím, že naši stávající hráči naváží na výkony z podzimu a v ostrých zápasech nebudeme mít v defenzivě zásadní potíže. I vzhledem k situaci s brankáři je ale ostražitost na místě.

 

Trochu jinak situace vypadá, pokud se posuneme v čase směrem k letním předkolům Ligy mistrů. O jejich důležitosti, stejně jako o krátké letní přípravě, není třeba dlouze diskutovat. A právě tady vidím slabinu naší zimní přestupové politiky a obávám se, zda budeme na klíčové bitvy správně připraveni. Poměrně dost našich hráčů bude hrát na Mistrovství Evropy do 21 let. I vzhledem k tomu je poměrně reálné, že poté do zahraničí zamíří například Kadeřábek, možná i Krejčí. Zda nějakým způsobem udržíme Kadlece, je otázka pro věštce. Je tedy možné, že budeme narychlo budovat podstatnou část mužstva. Moc nevěřím, že by sázka padla například na mladého Chvátala, který navíc na jaře nejspíš neodehraje v lize víc minut, než mu je let, stejně na tom budou i Schranz, Picault, uvidíme, zda Kadlecův příchod nepřiková na lavici i Shalu. Dost možná nás tak budou čekat další nákupy a sehrávání. Trochu mi přijde, že se naše vedení drželo přísloví lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše. Ovšem nejsem si jist, jestli by si majitel Křetínský nechtěl už pochutnat spíš na vypečeném holoubátku, než pořád okusovat vrabčáky, kteří ho navíc stojí spoustu peněz.

 

foto: sparta.cz

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
  • Souhlas

    munzig19.2.2015 15:41reagovat

    Ten poslední odstavec jsi trefil naprosto přesně, je to největší chyba tohoto přestupního období. Nevěřim že Krejčího a Kadeřábka po ME udržíme a myslet se na to mělo už teď. Pochybuju že se do léta Chvátal ukáže jako adektávní záskok za Kadeřábka.

    Na ligu a boj o titul jsme posílili slušně Řezníček, Shala, Podaný, Kadlec to jsou hráči kteří tu kvalitu mají. Třeba zrovna konkurence Podaného vybičuje Costu, k té super formě co měl dřív. Řezníček snad ukáže i ve Spartě že goly dávat umí a docela věřim tomu že se na něj uplatní opce.

    O proti tomu Kadlec mi příjde jako nejméně povedený přestup. Kvalitní určitě je ale k čemu tu je pořád nechápu, a nevěřím že mu u nás dovolí odehrát víc než půl rok. Bude tak zabírat místo našim hráčům, kteří budou sedět na lavičce kopat za béčko a v létě se po nich budou chtít zázraky. Docela se děsim toho že ”černý petr” kvuli tomu zbude na Shalu.

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha