Historie se opakuje, aneb Když dva dělají totéž

<< Zpět

16.11.2012, Autor: pesfilipes

ÚNOR 2011

„Že se někdo pro nemoc omluví z reprezentačního srazu, a pak normálně za klub nastoupí, za to musí nést odpovědnost,“ má jasno svazový předseda Ivan Hašek.

"Určitě nemá smysl finanční trest. To by potom mohly kluby posílat akorát na svaz peníze a kluci by zůstávali doma. Kdybych to mohl ovlivnit ze své pozice, určitě bych zastavil činnost hráčům. Pro klub je to největší trest, když nebudou moci hrát," naznačil manažer reprezentace Šmicer, jak by mohla rozhodovat disciplinární komise.

Disciplinární komise vyměřila Spartě pokutu 750 000 korun a Kadlec s Pekhartem nenastoupí ke dvěma soutěžním zápasům. Kadlec s Pekhartem bez možnosti odvolání.

Předseda disciplinárky Golda k uděleným trestům dodal: "Že hráči nastoupili v jiných dresech, to samozřejmě v pořádku není, ale primárně jsme dresy neřešili. Zabýváme se fakty, tedy zjišťujeme, zda došlo či nedošlo k porušení fotbalových norem a řádů.

 

LISTOPAD 2012

FC Viktoria Plzeň ze zdravotních důvodů omluvila z účasti na reprezentačním srazu, u příležitosti přípravných zápasů v řádném FIFA termínu, nominované hráče Rajtorala, Koláře a Štípka.

 

PŘEDPISY FIFA PRO STATUS A PŘESTUPY HRÁČŮ

Kapitola XIII. - Uvolňování hráčů na zápasy reprezentace národního svazu

Článek 36 - Toto ustanovení platí pro zápasy vyjmenované ve sjednoceném kalendáři mezinárodních zápasů a pro jakýkoli zápas, o kterém jednotlivě rozhodne Výkonný výbor FIFA. Článek 40 - Hráč, který byl povolán svým národním svazem pro jeden z jeho reprezentačních týmů, nebude za žádných okolností oprávněn hrát za klub, u kterého je registrován, a to po dobu, na kterou byl uvolněn nebo měl být uvolněn podle výše uvedeného článku 36. Toto omezení hraní za klub bude navíc prodlouženo o PĚT dnů v případě, že hráč, z jakéhokoliv důvodu, nechtěl nebo nemohl povolání vyhovět.

 

Bude celkem napínavé sledovat, jak se FCVP vypořádá s absencí svých tří jmenovaných hráčů – reprezentantů v sobotním ligovém zápase. Pakliže by snad do mistrovského zápasu nastoupili, pak se dá očekávat jasná a v minulosti s maximální rozhodností aplikovaná odpověď svazu (hlavně disciplinární komise v čele s Mgr. Goldou).

 

BŘEZEN 2012

Zápotočný dostal dvouzápasový trest za faul na Daniela Koláře, který sudí nepotrestal ani žlutou kartou. Plzeňský záložník měl po tomto zákroku Zápotočného kopačku obtisknutou na svém těle.

"Komise jednala na základě zápisu delegáta, který uvedl, že Zápotočný měl být vyloučen. Došli jsme k názoru, že k provinění došlo, konkrétně se jednalo o surovou hru," stojí ve vyjádření disciplinární komise.

 

LISTOPAD 2012

Od zápasu Sparty v Boleslavi uběhly již dvě zasedání DK FAČR a po iniciativním řešení hned několika příkladů velmi „surové hry“ domácích hráčů ani vidu ani slechu. Přitom DK, jak její členové nejednou zmínili, může zahájit šetření sama, na základě svých poznatků. K takovému kroku ale pana magistra Goldu nevyprovokovalo ani několik článků v médiích, zabývající se až zákeřnou hrou hráčů Mladé Boleslavi a dokonce ani oficiální protest Sparty proti výkonu sudího, který nejkřiklavější případy brutality domácích šílenců sumarizoval; v tisku např. viz Lavička o jatkách v Boleslavi deník Sport.

 

 

Předchozí případ dosud dokonce neměla potřebu řešit ani šéfka rozhodčích Damková (nebo její verdikt zůstal veřejnosti utajen).

Paní Damková by se měla, místo opakujících se důkazů o nezvladatelnosti své psychiky, věnovat raději podstatě své funkce, do které jí zlý Moravan Paclík v září roku 2011 instaloval. Leckde by vyjádření typu: „…co předvádí Sparta, je reakce uraženého dítěte,… Jestli se nepletu, tak snad vůbec nevystřelili na bránu, tak se možná snaží hledat důvod někde jinde," „Sparta si stěžovala na výkon rozhodčího Ardeleána, který je ze západu Čech, v sobotním utkání v Mladé Boleslavi. A Spartu vedou lidé původem z Moravy.“ vedla k bezpodmínečné rezignaci, případně odinstalaci z funkce. Nejsme ale leckde, jsme v Česku.

 

ZÁŘÍ 2012

Matějka, co naštval Spartu, posílá Damková na Evropskou ligu. Ve čtvrtek se totiž v pozici brankového rozhodčího objeví v utkání Evropské ligy Dněpr Dněpropetrovsk - PSV Eindhoven. Platí, že UEFA nominuje k zápasu jen hlavního sudího, zbytek nominace vytvářejí národní asociace, Matějka tedy na Ukrajinu posílá Damková. "Tu nominaci jsme dělali už minulý týden, na téhle pozici brankového sudího musí být rozhodčí s odznakem FIFA. A vzhledem k tomu, že z Česka teď do Evropy vyrážejí dva týmy, tak už nemám jiného. Věřte, že kdybych jiného sudího k dispozici měla, Matějek nejede," sdělila k tomu Damková…

 

Brankový sudí z Holandska, při zápase EL Sparta - Kiryat Shmona, se znakem KNVB, tedy národní holandské fotbalové asociace, nikoli FIFA usvědčuje paní Damkovou buď z neznalosti anebo přímo ze lži. Účelové lži, kterou se snažila ospravedlnit či obhájit „evropskou dovolenou“ pro sudího Matějka, který byl tou dobou na zdejším poli v trestu.

Paní Damková se ve funkci šéfky rozhodčích a vysoké představitelky FAČR nezřídka chová jako trhovkyně, což vyšperkovala „vtipnou“ etudou v jednom z posledních čísel měsíčníku Hattrick

 

Zde už se dá podotknout jediné - komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí… A může klidně sedět v michelinské restauraci nad turnedo rossini a stejně to furt bude Nanynka, co stává modelem za 7 korun na hodinu na UMPRUM, nahá! A nepomůže jí ani kdyby si odznak FIFA či UEFA nechala vytetovat natvrdo kamkoli.

 

 

pesfilipes

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • brankoví sudí

  Agil16.11.2012 23:38reagovat

  Co se týče brankových sudích, tak z neznalosti byl usvědčen spíše pan pesfilipes. V evropských pohárech musí být vždy alespoň JEDEN z brankových rozhodčích sudí s odznakem FIFA (ten by například v případě zranění nahradil hlavního). Zelinkovi v Dněpropetrovsku za brankami asistovali Matějek a Jílek, Kovaříkovi v Bělehradě zase Příhoda s Kocourkem. Tedy vždy jeden s odznakem a jeden bez. Z mezinárodních rozhodčích zbývá jen Královec (nejlépe postavený na listině, dávat ho za bránu by byl nesmysl) a R. Hrubeš (toho Damková nechala na mezinárodní listině pro podzim 2012, ale měsíc nato ho vyřadila z listiny rozhodčích pro naší 1. a 2. ligu a s UEFou se domluvila, aby ho nedelegovali k mezinárodním utkáním).

  • brankoví sudí

   pesfilipes17.11.2012 16:32reagovat

   já usvědčen z neznalosti? 1. nemyslim že bych to měl znát tim míň jsem to někde tvrdil 2. vycházel jsem z citace damkový - na téhle pozici brankového sudího musí být rozhodčí s odznakem FIFA... teda nikoli, že jeden z nich musí mít odznak fifa.

 • petr13716.11.2012 13:43reagovat

  mam k clanku dotaz ohledne omluvy plzenskych hracu na repre. Tady predpokladas, ze oni ted nastoupi v lize?

 • sodomak16.11.2012 13:33reagovat

  Rajtoral, Kolář a Štípek někde hráli?

  • pesfilipes16.11.2012 13:36reagovat

   byli v nominaci do repre, následně klubem omluveni. podle fifa reglementu nesmějí teda za klub nastoupit od data repre zápasu + 5 dnů...

   • sodomak16.11.2012 13:41reagovat

    No jasně, já to chápu. Jen se ptám proto, že je tam srovnání s našima klukama, který hráli. Tady se to snad zatim nestalo.

    • pesfilipes16.11.2012 13:58reagovat

     koukám na to - máš recht... za tou citací fifa reglementu totiž vypadl odstavec. a popravdě ani nevim kdy.

     • sodomak16.11.2012 14:06reagovat

      Cejtim v tom sabotáž!

    • dominik2716.11.2012 14:01reagovat

     Ale stalo. Nebylo to však v soutěžním utkání, ale v přátelském ”utkání” proti Petrohradu (doplněném o hráče Plovdivu).

      

     Utkání, které vešlo do dějin tím, že naši hráči měli dresy s cizími jmenovkami, leč paradoxně tím se disciplinárka nezabývala (také neměli důkazy pro tvrzení, že to byl úmysl), ale řešila jakousi nedostatečnou omluvu.

     • sodomak16.11.2012 14:05reagovat

      Dyť jo, já sem to myslel na ty plzeňský:)

      • dominik2716.11.2012 14:07reagovat

       Aha, sorry.Smích

       • petr13716.11.2012 14:12reagovat

        kazdopadne Plzen hraje v sobotu, tudiz ti hraci jednoznacne nesmeji nastoupit a to dokonce ani v Horvathovejch trenkach Smích

        • dominik2716.11.2012 14:18reagovat

         Já si stejně myslím, že pokud nastoupí, nestane se vůbec nic. Pokud se nemýlím, tak už to udělala Boleslav s Chramostou.

          

         A ono by to tenkrát dost možná prošlo i nám. S odstupem času si říkám, že kdyby hráči normálně měli své dresy, tak by z toho nebyl takový humbuk a DK by to se svým přístupem nejspíš neřešila.

         • pesfilipes16.11.2012 14:27reagovat

          Předseda disciplinárky Golda k uděleným trestům dodal: ”Že hráči nastoupili v jiných dresech, to samozřejmě v pořádku není, ale primárně jsme dresy neřešili. Zabýváme se fakty, tedy zjišťujeme, zda došlo či nedošlo k porušení fotbalových norem a řádů.“

          • dominik2716.11.2012 14:32reagovat

           Akorát právě to, že měli jiné dresy, vyvolalo ten velký zájem Sportu a Novy, což jsou ti největší vysílači podnětů DK.

           • pesfilipes16.11.2012 14:35reagovat

            nicméně dresy se neřešili - protože to dokazování kdo, co, proč ap. se jim zajídalo. tak se zviditelnili na ”dodržování řádů”, což je přesně případ zmíněných omluv... pakliže nenastoupí v sobotu - OK, vše v pořádku. pakliže nastoupí - dojde k porušení řádů a je třeba konat. nic víc nic míň

         • ouki16.11.2012 14:37reagovat

          přesně tak, stalo se to s Chramostou. Zajímavé, že o tom nikdo nemluvil. Dále se to stalo s Rosickým. Chápu, že anglický klub se trestat nemůže, ale může padnout finanční pokuta. Ale o tom taky nebyla nikde ani zmínka, protože je to prostě Rosický.

           

          Jinak souhlas. Média se hlavně chytla těch jmenovek.

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
Technické zpracování AG25 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha