Hajný je lesa pán! Zatím

<< Zpět

5.12.2013, Autor: SuperFrankie

Ligový podzim skončil a Sparta přezimuje na prvním místě tabulky s luxusním pětibodovým náskokem. Sparťané mají právem důvod být na svůj tým hrdí, ale přesto většina z nich řeší zásadní otázku. David Lafata nebo Roman Bednář?

Po zranění Lukáše Juliše zbyli trenéru Lavičkovi v kádru pouze dva čistokrevní útočníci: Lafata a Bednář. Lafata si takříkajíc předplatil místo v základní sestavě tím, že ho spoluhráči zvolili kapitánem a po prvních dvou zápasech, kdy dal dohromady čtyři góly (Jihlava, Häcken) nic nenasvědčovalo tomu, že by měl Roman Bednář jeho pozici v základní sestavě ohrozit.

Jenže hned poté přišlo období, kdy byl David Lafata často kritizován za své výkony na hřišti a fanoušci i novináři se začali ptát, proč nehraje žolík Roman Bednář. V řeči čísel dal náš kapitán za podzim sedm gólů, tedy pouze o jeden víc než Roman Bednář, ale pojďme se na to podívat z trochu jiné perspektivy.

I když dal Lafata na podzim pouze sedm gólů, byly z nich tři vítězné (Jihlava Znojmo, Bohemians) a jeho parádní trefa v Liberci nám zachránila bod ze severu Čech. Jinak řečeno, kdyby se Lafigól čistě teoreticky netrefil ani jednou, Sparta by ztratila pět bodů a byla v tabulce na druhém místě za Plzní. Naopak Bednář často přichází na hřiště za stavu, kdy Sparta vede o dva nebo tři góly a soupeřovi obránci by se už nejradši viděli v kabině. Zatím pokaždé, když letos nastoupil v základní sestavě, nedal branku a jeho jedinou důležitou trefou byla vyrovnávací trefa proti Klokanům. Bez jeho gólů by Sparta teoreticky přišla ‚‘jen‘‘ o dva body.

Pak je tady stránka herního projevu, kde jednoznačně vévodí Lafata. Většina fanoušků ho měla z Jablonce zafixovaného jako doklepávače, který má skvělý výběr místa v pokutovém území a celý jablonecký tým byl zvyklý na něj všechno hrát. Po přestupu do Sparty si ale zvykl na jiný herní styl a místo na hřišti. Často se stahuje do středu hřiště, kde sbírá balóny nebo pomáhá s rozehrávkou. Z jeho práce těží hlavně dvojice Hušbauer-Krejčí, pro které David za zápas vybojuje velké množství míčů, ale bohužel si pomoc ve středu hřiště vybírá daň v podobě absence v pokutovém území a menším množství střel v jeho podání. A to nepočítám, že Lafata je skvělý hlavičkář, který je schopen přeskočit o hlavu vyšší obránce a prokázal, že má i skvělou kopací techniku (Znojmo, Liberec). U Romana Bednáře si nemohu pomoct, ale celá jeho hra je na síle, schopnosti odtlačit si obránce, využít jeho únavy nebo dát gól z rychlého brejku. Zatím toho totiž víc na podzim podzim nepředvedl.

Myslím si, že většina fanoušků vnímá pouze počet vstřelených branek a nedivá se, jak velký vliv na hru Sparty Lafata na hřišti má. V průběhu zápasu podstoupí nespočet soubojů a je nejfaulovanějším hráčem Sparty, proto mimo jiné je zatím jeho pozice v základní sestavě silná, ale pořád má co zlepšovat a musí zapracovat například na proměňování šancí. Všechno nejlépe po zápase s Příbramí vystihl Tomáš Přikryl: ‚‘Kdyby tam nebyl David, tak ten gól nedáme ani jeden. ‘‘ foto:sparta.cz

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta

Místnost je zatím prázdná

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
Technické zpracování AG25 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha