Dnešní problémy Sparty a Hřebík

<< Zpět

11.5.2012, Autor: LukyACS

Tak jsem se také rozhodl sepsat nějaké své poznatky o Spartě na téma“Dnešní problémy Sparty a Hřebík“, snad se Vám to bude číst dobře, ale uznávám, moc dobrý slohař nejspíš nejsem.

 

1) Nemožnost koupit si to nejlepší z GL

Dříve hráči do zahraničí chodili minimálně a když už někdo odešel, tak to bylo za pořádný ranec, za který si Sparta mohla koupit adekvátní náhradu. Dnes kývneme i na nabídky za 50M a náhradu za prodaného hráče sháníme horko těžko, protože dnes nám téměř nikdo nechce prodat svojí vycházející hvězdu. My totiž nejsme schopni nabídnout takovou částku, jakou by si představovali, a tak si toho hráče do zahraničí raději prodají sami. Navíc je to pro nás velké riziko. Hráč, co září jinde, nemusí zářit u nás.

 

2) Velká hráčská obměna

Po každé přestávce se obmění cca polovina základní sestavy, což určitě neprospívá klubové pokladně, souhře na hřišti nebo pohodě v kabině. Zde jsou počty změn v sestavě v jednotlivých obdobích za posledních pár let (porovnáváno poslední jarní s prvním podzimním kolem a poslední podzimní s prvním jarním kolem):

podzim 2007 - 6

jaro 2008 - 4

podzim 2008 - 5

jaro 2009 - 6

podzim 2009 - 4

jaro 2010 - 6

podzim 2010 - 5

jaro 2011 - 5

podzim 2011 - 5

jaro 2012 - 4

 

 

3) Slabé zákulisí

Nechci se pouštět do spekulací, ale asi to u nás viděl každý. Dřív nám rozhodčí sem tam pomohl nějakou tou penaltou nebo neodmávaným ofsajdem. To se od doby Křetínského neděje a já jsem za to rád, ale tyhle body nám teď chybí.

Není sporu o tom, že v současnosti má nejsilnější zákulisí Plzeň a rozhodčí jim někdy spornými momenty dopomohou k bodům a také k většímu sebevědomí z výhry.

 

4) Tlak na okamžitý úspěch

Jsme Sparta a ta prostě musí vyhrávat, to je jasné, ale to co předvádí některá média je až přehnané. Saiver, Mádl, Pilný a další si přece nemohou odpustit kopnutí do Sparty hned při první příležitosti, ať už je to na Twitteru nebo třeba v TV, ale bohužel tím vším nahlodávají povědomí našich fanoušků a ti pak jdou proti trenérskému štábu. Stačí se podívat kolik trenérů tu bylo za posledních 10 let: Hřebík, Jarabinský, Kotrba, Straka, Griga, Bílek, Lavička, Chovanec Tedy celkem 8 trenérů a než se nějakému z nich podařilo vštěpit svojí trenérskou filozofii, tak už ho střídal jiný, který zase měnil styl a chtěl jiné hráče, než se to projevilo, tak byl vystřídán. Jediný, kdo z nich dostal větší prostor byl Chovanec. Dám nějaké příklady trenérů ze zahraničí, kde se úspěchy dostavily až za delší období:

 

 

Jürgen Klopp (Dortmund) - u týmu od května 2008

 

sezonu 07/08 dokončil 13. místě

v sezoně 08/09 skončil 6.

v sezoně 09/10 skončil 5.

v sezoně 10/11 vyhrál titul

v sezoně 11/12 vyhrál titul a udělal s Dortmundem historicky nejvyšší počet bodů Bundesligy

 

René Girard (Montpellier) - u týmu od června 2009, kdy přebral mužstvo, které postoupilo do Ligue 1

 

v sezoně 09/10 skončil 5.

v sezoně 10/11 skončil 14.

v sezoně 11/12? 1.?

Co by se asi stalo, kdyby ho po sezoně 10/11 odvolali? Myslíte, že by i tak bojoval o titul?

 

Rudi Garcia (Lille) - u týmu od června 2008

 

v sezoně 08/09 skončil 5.

v sezoně 09/10 skončil 4.

v sezoně 10/11 vyhrál titul

v sezoně 11/12 jsou 3. ale stále mají šanci na titul

 

 

 

Pavel Vrba (Plzeň) - u týmu od října 2008

 

v sezoně 08/09 skončil 8.

v sezonš 09/10 skončil 5. a vyhrál s Plzní pohár

v sezoně 10/11 vyhrál titul

v sezoně 11/12 obhájí titul nebo skončí 2.

 

5) Přežitý styl

Poslední roky se na to opravdu nedá dívat. Soupeře jsme poráželi hlavně náhodnou hrou s nákopy, která byla založena na štěstí - buď se někdo prosadí, nebo ne. O nějaké kvalitní kombinaci nemůže být řeč.

Nejvíc vstřelených gólů v lize jsme za posledních 10 let měli jen 3x a to v sezonách 01/02 (dělené místo s Libercem), 04/05 a 07/08, takže to žádná velká ofenzivní smršť, jakou bychom si v podání Sparty představovali, nebyla.

S touhle hrou se možná dalo se štěstím uspět na ligové scéně, ale v Evropě určitě ne, však kolik vyspělých mužstev se tou naší hrou prezentuje a jaké s ní mají úspěchy?

Já si vybavuju jen Chelsea, ale ta s tou hrou na ligové scéně už moc úspěšná není, v LM se sice prosadila, ale bylo to opět velké štěstí, které je k silovému fotbalu potřeba.

 

6) Málo vůdčích osobností

To je sice problém až dnešní Sparty a v létě se to snad změní, ale přesto ho nemohu nezmínit. Vždy byl ve Spartě nějaký lídr, který tým táhl v kabině nebo na hřišti. Seřval nebo naopak uklidnil hráče, když to bylo potřebné. Teď nám někdo takový chybí. Jarošík nebo Matějovský mě přijdou férově a v kabině třeba ostatním pomohou, ale na hřišti to prostě netáhnou, tak jak by měli. Nejspíš na to nemají vlohy, ne každý je má, a tak to chápu, ale někdo kdo je má, by nám hodně pomohl.

 

Závěrem

Závěrem chci říct, že za Hřebíkem stojím, i když tu někteří začnete psát, že jsem Hřebíkovec nebo dokonce jeho agent, ale takhle bych se zastával i dalších trenérů, pokud by to teda nebyl třeba Rada, Pulpit, Straka… k prvním dvěma bych zaujal neutrální postoj, tj. neobhajoval bych je, ani nehanil při prvním neúspěchu. Toho třetího bych tu rozhodně nechtěl.

 

Ale chápejte, že o těch změnách rozhodl DK, kterému se prostě nelíbilo, co Sparta produkovala za fotbal po těch letech, které Chovanec dostal, i když to na ligové scéně stačilo, tak na evropské scéně, která je pro něj klíčová, ne a na změny měl prostě nárok, když do Sparty sype kolem 100M ročně.

On sám chce úspěch a rozhodl se pro Hřebíka, se kterým nejspíše chce jít dlouhodobější cestou, tj. omlazováním a výchovou talentů. Tedy cestou, kterou se vydaly i výše zmíněné týmy a snad i změnou na kombinační styl s aktivním napadáním, což na jaře bylo vidět v minimu zápasu, ale náznaky tam byly, takže je třeba to respektovat a nevyhazovat Hřebíka hned při prvních neúspěších, víc budeme moct hodnotit, tak za rok a pokud ani tak Hřebík nebude úspěšný, tak jsem také klidně pro změnu a přivést někoho dalšího, ale jak by asi dopadly ty výše zmíněné týmy nebo i Real s Mourinhem, kdyby se těch trenérů zbavili hned při prvním neúspěchu.

Hřebík je asi pěkný rapl, já za to nejsem rád, a tak bych ho nejradši viděl co nejdál od „A“ týmu, ale já stejně nevím, co konkrétně se tam děje. To mi nepřísluší hodnotit, je to na vedení.

Vy, co Hřebíka nesnášíte, si položte otázku, proč ho vlastně tolik nenávidíte? Dáváte na ty různé spekulace od figury, které se tu rojily už za Chovance, média nebo ho nemáte rádi od doby, co nahradil slávistu Straku, kdy ho většina lidí nesnášela hned od začátku, protože nahradil toho velkého „srdcaře“?

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • hezke

  Poldi15.5.2012 9:58reagovat

  ja jen pridam, ze kdyz mu dame cas a podela to, tak uz ho tu nikdy neuvidime :) jeden rok navic si snad sparta muze dovolit.

 • Článek

  Gapin13.5.2012 15:58reagovat

  Krásnej článek!

 • Parádní článek

  majk12.5.2012 0:50reagovat

  dík za něj.

 • Kdyby to alespoň k něčemu bylo

  HansMiller11.5.2012 21:17reagovat

  tento článek Úsměv. Jinak některým bych to dal naučit nazpaměť Úsměv

 • ouki11.5.2012 21:04reagovat

  krásný článek!

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha