Černé hvězdy do Sparty?

<< Zpět

18.6.2010, Autor: Kaell

Po úspěchu Bonyho Wilfrieda se sparťanský skauting evidentně zaměřil na posily z černého kontinentu a mimo dvou kamerunců, které již Sparta podepsala na hostování, testuje na soutředění dva hráče „black stars“, jak zní přezdívka ghaňanů. Oba jsou velmi mladí a oba patří francouzskému OGC Nice, kde se ovšem zatím výrazněji neprosadili. Pojďme si je tedy představit:

 

Abeiku Quansah (útočník - nar. 2.11.1990, 175cm/68kg)

 

Abeiku se do Evropy dostal netradičně z druholigového ghanského Windy Professionals, kde se prosazoval do sestavy již od patnácti let. Svými výkony v dresu provinčního klubu si však vybojoval místo v reprezentaci do 17 let, kde se prosadil do základní sestavy pro MS U17 v Koreji.

Na šampionátu nastoupil v základu ve všech šesti utkáních, avšak nevstřelil jediný gól. Přesto zaujal skauty Nice, kteří jej po dosažení 18 let ihned podepsali na 3 roky. V Nice toho zatím příliš nenahrál, objevil se všehovšudy ve čtyřech ligových zápasech, ve všech ke konci jako střídající hráč. Je záhadou, co s ním klub zamýšlí provést, jelikož Quansah nehraje ani za A-tým, ani za rezervu.

Mezitím se Quansah objevil i na Mistrovství Afriky U19 i na MS U20. Oba turnaje Ghana vyhrála, přičemž měl na obou titulech jako častý člen základní sestavy značný podíl. Jeho nejdůležitější moment přišel v semifinále MS U20, kde vstřelil Maďarsku vítězný třetí gól.

 

http://www.youtube.com/watch?v=hUl96j04kmE (V čase 2:35 - gól Abeika Quansaha proti Maďarsku)

 

 

Enoch Kofi Adu (def. záložník, stř. záložník - nar. 14.9.1990, 180cm/67kg)

 

Druhým, a podle mě zajímavějším hráčem je tento mladík. Kariéru začal v jednom z největších ghanských klubů Liberty Professionals, odkud vzešli hráči jako Michael Essien, Sulley Muntari, John painstil, Gyan Baffour známý z Liberce, jeho bratr Gyan Asamoah, nebo Derek Boateng.

Stejně jako Quansah se zúčastnil MS U17 v Koreji, kde hrál klíčovou roli a dle názorů ghanských příznivců byl v té době jedním z největších talentů ghanského fotbalu. Stejně jako Quansah se po dovršení 18 stěhoval do Nice, kde se ovšem vůbec neprosadil a zatím si za A-tým nepřipsal jediný start.

Enoch se sice ještě vešel do kádru pro mistrovství afriky U19 v roce 2009, ale na MS U20, kde Ghana získala zlato, už neodcestoval. Absence na hřišti, na které se neprosadí přes dvojici reprezentantů Pobřeží Slonoviny (Emerse Fae a Kafoumba Coulibaly) se tak začíná projevovat na jeho kariéře.

Od loňského léta je často půjčován jiným týmům na zkoušku, nikdo však neprojevil dostatečný zájem. Neprosadil se mimo jiné na testech v Žilině. Moji přátelé z Ghany (z nichž dva jsou fanoušci Liberty Professionals) však tvrdí, že je to vyjímečný talent, který jen potřebuje dostat příležitost.

Vzhledem k tomu, že se ho Nice chce spíše zbavit, by cena za jeho případný přestup nebyla vysoká. Když jsem se jednoho ze svých přátel ptal, ke komu by Adua přirovnal, vypadlo z něj jméno Derek Boateng. Oba začínali v Liberty Professionals, oba jsou rychlostní typy, oba prošli mládežnickými výběry. Derek dnes hraje La Ligu za Getafe a kdysi se o něj zajímal i Manchester United.

Jak skončí Enoch?

 

 

Shrnutí:

 

Na testy se k nám dostali dva nadějní mladící ze zlaté ghanské generace, které jejich kmenový klub nejspíše nechce.

Minimálně druhý jmenovaný má i přes nevalnou statistickou bilanci obrovský potenciál, jen je třeba, aby o něm dokázal přesvědčit i vedení Sparty. Když se podíváte do minulosti, kolik skvělých talentů jsme si nechali proklouznout mezi prsty (Hamšík, Križanac, Pečnik, Gyan Asamoah), můžete v těchto dvou mladících vidět příležitost alespoň trochu tuhle bilanci vylepšit.

 

 

Kaell

<< Zpět

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
Technické zpracování AG25 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha