Brankáři na Letné

<< Zpět

7.6.2010, Autor: pubi

Právě post strážce svatyně v Generali aréně vyvolává mezi fanoušky již několik let veliké emoce. Dlouholetou oporou je Jaromír Blažek, který si odskočil pouze na nepovedené angažmá do tehdy ještě bundesligového Norimberku. Za „Blážou“ poctivě pracovali mladí gólmani, mezi nimiž vyčníval především exSlávista Matůš Kozáčik. Ten však nyní odchází, nahradí jej člen širšího reprezentačního kádru – Daniel Zítka. Za zkušenou dvojicí budou čekat na svou příležitost nadále i mladíci – Milan Švenger, Lukáš Zich, Ondřej Pávek nebo Radim Mokrohajský.

 

Veteráni zůstanou:

 

Jaromír Blažek (37 let)

 

Také příští sezónu začne sparťanská legenda na postu jedničky, avšak od nového ročníku bude muset cítit konkurenci. Tato změna mu rozhodně nebude po chuti, nicméně při zranění na konci ročníku musí nákup Zítky pochopit a bojovat o post strážce svatyně. Po návratu z Německa se zdálo, že se již na výsluní nevrátí, ale mistrovskou sezónu odchytal opět znamenitě – až do svého zranění byl oporou. V současné době je již v pořádku, začátek sezóny pravděpodobně stihne. Obecně se očekává, že půjde o jeho poslední sezónu na vrcholové úrovni. Na jeho výkony v Lize mistrů (až na zápas s Lyonem) či v bojích o domácí primát nezapomeneme, byl důležitým článkem klubové hierarchie a historie. Avšak názor fanoušků na jeho osobu si častokrát sám kazí proslovy do médií, které by si pravděpodobně neměl dovolit. K mediální kritice na adresu Bonyho či Pamiče se již vracet nebudeme. Hodně štěstí do bojů o LM v následujícím ročníku!

 

Daniel Zítka (34 let)

 

Všechna čest sparťanskému vedení. Příchod takto kvalitního hráče mne mile překvapil, ale stejně tak pro mě byl překvapením také fakt, že se Zítkovi neozval žádný jiný prvoligový mančaft, přestože se již chtěl vrátit do České republiky. Něco na tom však jistě bude, vždyť neodchytal kvůli dlouhodobému zranění během posledního roku jediný zápas. Takovýto výpadek může mít v jeho věku dost veliké následky. V tomto směru je na tom stejně, jako Blažek. Je tedy dalším hráčem, který přichází bez zápasové praxe. Doufejme, že naváže na Romana Hubníka či Libora Sionko a neuvidíme v něm pokračovatele Kaloudů či Střeštíků. Musíme věřit vedení, že jednoznačně určilo pozice gólmanů a seznámilo je s nimi. Rivalita mezi veterány s reprezentačními zkušenostmi by nemusela dělat vůbec dobrotu. Hodně štěstí v boji o post jedničky, ať se ti na Letné daří!

 

Čekající v rezervě:

 

Milan Švenger (23 let)

 

Před 2 lety se mluvilo o obrovsky talentovaném brankáři, jenž vytvoří v budoucnu společně s Matůšem Kozáčikem neprostupnou dvojici na dlouhá léta. Nestárnoucí Jaromír Blažek mu však situaci neulehčil a po příchodu Daniela Zítky zůstane nadále na pozici třetího gólmana. Nastupování za druholigový B – tým mu již nejspíše příliš umu nepřidá, nicméně nic jiného jej nečeká. V zápasech rezervy je pravidelně obrovskou oporou, avšak dvojice, kterou Josef Chovanec vytvořil pro nadcházející ročník, pro Švengera prostupná nebude. Na závěr však lze říci, že z talentovaného gólmana se stal pouze pravidelný gólman druholigového týmu. Pokud se jeho pozice nezmění ani po očekávaném konci kariéry Jaromíra Blažka, nejspíše se budeme muset rozloučit po Kozáčikovi či Zlámalovi s další možnou budoucí jedničkou mezi třemi tyčemi.

 

Z talentovaných nepotřební:

 

Radim Mokrohajský (21 let)

 

Před 2 lety přišel tento talentovaný gólman z Baníku Ostrava. V několika zápasech koketoval také s nominací do A – mužstva jako třetí gólman, avšak s posledním ročníkem spokojený být nemůže. Ve 21 letech je brankářem, jenž potřebuje chytat, avšak takovou možnost mít v nadcházející sezóně nejspíš opět nebude. Rezervu totiž obsadí Milan Švenger a je otázkou, jaké mají s Radimem ve vedení plány. V dospělém fotbale toho ještě příliš neodchytal, proto nepříchází v úvahu ani hostování v průměrném mužstvu Gambrinus ligy, které v bojích o udržení nevsadí na benjamínka. Pravděpodobně jej tedy čeká další rok na lavičce. Ztrácí Sparta na úkor veteránů dalšího možného supertalenta...?

 

Ondřej Pávek (23 let)

 

V závěru ročníku 2. ligy obsadil kvůli Blažkově zranění Švenger post dvojky, místo v B – mužstvu se tím pádem uvolnilo. Pro mnoho lidí překvapivě, včetně mě, obsadil tento post místo Mokrohajského právě Pávek – gólman, o kterém se prakticky nevědělo a ve svých 23 letech by za sebou měl mít mnohem více zkušeností, pokud chtěl chytat v budoucnu za A – mužstvo Sparty. Jsem si jistý, že tento brankář se do A – týmu nikdy nedostane. Čeká jej přestup, nebo další rok na lavičce rezervy? Osobně nechápu, proč jej Sparta ve 23 letech drží ve mužstvu.

 

Na odchodu:

 

Lukáš Zich (25 let)

 

Lukáš chodí po hostováních již delší dobu. Stal se kvalitním gólmanem, jenž působí v prvoligových mužstvech jako kvalitní záskok, který nezklame, pokud dostane příležitost. Nicméně do A – týmu se neprosadí, Švenger je považován za talentovanějšího brankáře a osud Mokrohajského či Pávka jej rozhodně neláká. Dá se očekávat, že v jednom z následujících přestupních obdobích opustí Spartu natrvalo. My si však můžeme být jisti, že nebude dělat letenské brankářské škole ostudu. Hodně štěstí do dalšího působiště.

 

Matůš Kozáčik (26 let)

 

Matůš je mou srdeční záležitostí a jeho odchod je pro mne velikým zklamáním. Měl se stát novou, dlouholetou jedničkou mezi tyčemi. Ve 26 letech je mladým, nicméně velmi kvalitním gólmanem, jenž spolehlivě nahrazoval zraněného nebo v pohárových zápasech šetřeného Blažka. Kozáčikovi se nemůžeme divit, že odmítl plnit post trojky a raději v mistrovském klubu končí. Údajně má nabídky z Ruska či Švýcarska. Ta nejvážnější je však z kyperské Famagusty, které se nejspíše upíše. Jeho další kariéru budu rozhodně sledovat. Nezbývá mi nic jiného, než – li Matůšovi popřát, aby si vybral správným klub, ve kterém jeho talent ocení a stane se jednoznačnou jedničkou.

 

Položme si na závěr pár filozofických otázek: Je příchod Zítky povedeným nákupem? Odchází Kozáčik právem, nebo měl být sparťanskou oporou příštích let? Dostanou příležitost Pávek s Mokrohajským? Snese Blažek Zítkovu konkurenci? Jaké angažmá zažije Zich nyní?

 

Vyjádřete se na diskusním fóru!

 

S pozdravem,

 

pubi

<< Zpět

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha