Revoluce není nutná

<< Zpět

20.12.2014, Autor: Dominik Hejbal

Jak už jste jistě všichni postřehli, Vítězslav Lavička dostal ve Spartě důvěru i pro jarní část sezóny. Ze strany fanoušků logicky přišly dvě reakce - zklamání nebo úleva. Komentář jednoho ze zástupců prvního tábora už byl na tomto webu zveřejněn. Já tedy budu hodnotit jako jeden z těch, kteří jsou rádi, že uvidí Vítězslava Lavičku na sparťanské lavičce i na jaře.

 

Nutno podotknout, že tábory fanoušků tentokrát nejsou v tak ostrém rozporu, jako tomu bylo v případě názorů na některé Lavičkovy předchůdce. Samozřejmě vidím vcelku logické argumenty pro změnu trenéra. Sparta se opakovaně nedostala do Ligy mistrů, přestože během předkol byla favoritem. Momentálně navíc nevede ligu a jediná soutěž, ve které zatím plní své cíle, je ten pohár, co neustále mění svůj název.

Ano, důvody pro odvolání Vítězslava Lavičky samozřejmě existují. Pojďme si však položit několik otázek:

 

1) Sehnala by Sparta kvalitnějšího trenéra?

Vítězslav Lavička bezpochyby patří k té nejužší špičce v Česku, což navíc prokazuje dlouhodobě. Po jeho bok řadím i pár dalších, jenže všichni jsou momentálně pod smlouvou. Nakonec ani sami fanoušci, kteří by si přáli změnu, se nemohou shodnout na jménu případného nástupce. Aspoň jsem na žádný tip opravdu nenarazil.

 

2) Měl by jiný trenér lepší výsledky?

V domácí lize si to nedokážu představit. Za minulý ročník Sparta nasbírala rekordních 79 bodů. Během probíhající sezóny jsou Letenští sice druzí, ale při jejich současném bodovém průměru by po třiceti kolech měli mít 69 bodů, což je na poměry naší nejvyšší soutěže rovněž skvělé číslo. V historii samostatné české ligy se jen pětkrát podařilo mistrovi dosáhnout sedmdesátibodové hranice, přičemž ve čtyřech případech se to povedlo Spartě a jednou Slavii.

Bilance (ne)účastí v Lize mistrů se s příchodem Vítězslava Lavičky nijak nepokazila, jen zůstala na nule, tedy na stejném čísle od sezóny 2006/2007. Evropská liga nabízí také takřka totožný scénář. Během posledních tří ročníků Sparta vypadla v předkole, jednou nepostoupila ze skupiny a jedenkrát se jí podařilo v soutěži přečkat zimu, aby následně vypadla s anglickým velkoklubem. Bilance je tedy prakticky stejná jako během předchozí tříletky, jen se tak stalo v jiném pořadí. Troufám si říci, že Vítězslav Lavička není neúspěšný, jenom Spartu v pohárech zatím výsledkově neposunul. O tom, zda by případný nový kouč dokázal tým v rudých dresech postrčit vpřed, můžeme jen spekulovat.

 

3) Uměl by si jiný trenér lépe poradit s absencí Davida Lafaty?

Opět nemůžeme s jistotou odpovědět. Tvrzení, že za přestupy je odpovědný kouč, jsou dost odvážná. Už jen proto, že trenér není tím, kdo musí požadavky na kvalitu skloubit s finančními možnostmi klubu. Přestupy vyjednávají jiní.

Může se zdát, že krize v útoku, která Spartu postihla v Bernu, je ukázkou ryzího amaterismu v podání vedení klubu nebo trenéra. Já bych však kontroval například aktuálními trablemi Manchesteru City. Manuel Pellegrini se momentálně dostal prakticky do stejného problému. V útoku sázel na Sergia Agüera, aktuálně nejlepšího střelce soutěže. Měl v něm tedy svého Lafatu. Hvězdný Argentinec se však začátkem prosince zranil. Na jeho místo by tak logicky měl nastoupit Edin Džeko, jenže i on se delší dobu pere se zdravotními problémy a když už měl Agüera nahradit, zranil se při rozcvičce. V podstatě má podobnou smůlu jako sparťané Bednář s Nešporem. Citizens dále přišli o Jovetiče, jenž se také zranil, a předtím poslali na hostování Negreda s Guidettim. Pellegrini tak musel sáhnout po svém „Schickovi“ a dát do základu proti Leicesteru City teprve osmnáctiletého Španěla Josého Ángela Poza, hráče rezervního mužstva. V následujícím kole se pak v útoku objevil záložník James Milner.

 

Jestliže se i jeden z vůbec nejlepších a nejbohatších klubů na světě ocitne v situaci, kdy nemá jediného prověřeného čistokrevného útočníka, je to pro mě potvrzením, že se v případě Sparty nejednalo o fatální selhání. Byla to jen souhra nešťastných náhod.

 

Poté, co jsem si odpověděl na tři otázky, které byly z mého pohledu stěžejní během tohoto podzimu, setrvávám v názoru, že Sparta zvolila správnou možnost na pozici trenéra. Dokonce si myslím, že není vyloženě nutné shánět posily. Velmi dobré reference přicházejí na hráče, kteří z Letné odešli na hostování. Už jen z nich by se dalo dát dohromady velmi zajímavé doplnění kádru. Nyní nastupují v rudých dresech fotbalisté patřící zároveň mezi opory národního mužstva. Sparta by podle všeho měla dodat větší počet hráčů na blížící se mistrovství Evropy jednadvacítek. Kvalita tady je. Rozhodně nevidím důvod k revoluci. Snaha doplnit kádr je však logická. Žádný klub by se neměl spokojit se stavem, v jakém se nachází.

 

Foto: sparta.cz

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • Lafata

  artaxerxes23.12.2014 20:03reagovat

  Já myslím, že problém je v tom, že když se objeví útočník, kterému přesně vyhovuje styl, který preferují ostatní a ostatním se ideálně přizpůsobí tomuto útočníkovi je obrovský problém, když ten útočník nehraje. Když hraje, tak tým dává hodně gólů, ”míče se odrážejí tam kam mají”. Pro ostatní útočníky je to značně demotivující.

   

  Existují dva řešení:

  1)Menší vytíženost skvělého útočníka.

  2)Hrát na víc útočníků

   

  Otázka je jestli kupovat hotového hrotového hráče na lavičku, když stejně přes Lafatu hrát nebude a nadějní mladí hráči Schick a Juliš budou definitivně odstřiženi od A-týmu.

 • Volda23.12.2014 11:59reagovat

  V zimě dobře prodat,lépe posílit, manekýny vyházet,stabbilizovat tým a ze 2.pozice zaútočit na LM!Úsměv

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
Technické zpracování AG25 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha