Proč Sparta končí v Lize mistrů?

<< Zpět

30.11.2016, Autor: Dominik Hejbal

Sparta vypadla z Youth League už během podzimní části, což je jistě neúspěch. Tým určitě měl na to, aby se na jaře poměřoval s předními evropskými velkokluby. Takhle mládežnickou obdobu Ligy mistrů opouští už po druhém kole, kde narazila na Altinordu.

 

Přiznávám, že i já jsem si musel zjišťovat, o jaký klub se vlastně jedná. Při prvním zaslechnutí tohoto názvu bych možná ani správně neodhadl, z jaké země pochází.

 

Nutno však podotknout, že se rozhodně nejednalo o slabého soupeře. Pokud si nějaký tým zajistil účast v soutěži skrz tureckou ligu a v jeho kádru je řada reprezentantů, bylo jasné, že Spartu nebude čekat nic lehkého. Nakonec Altinordu možná není ve světě příliš známo díky svému A-mužstvu, ovšem jeho mládežnická akademie si buduje velké renomé. Nicméně postoupit se určitě dalo.

 

Co k tomu chybělo?

 

Předně Turci prostě byli lepší v koncovce. Nemyslím si, že by byl Fatih Aktay až takový střelecký génius, jak předvedl proti Spartě. Viděl jsem ho v několika sestřizích a řekl bych, že mu to prostě vyšlo. V Izmiru možná odehrál vůbec životní zápas.

 

Za první střetnutí vystřelil šestkrát, dal pět gólů. Také v odvetě si připsal zásah hned na první pokus. Naopak útočník Sparty Ondřej Novotný se ve druhém duelu neskutečně trápil v zakončení, navíc poměrně dlouho řešil problémy s rozbitou kopačkou. I to mu určitě výrazně oslabilo jistotu v koncovce.

 

Každopádně soupeř z Izmiru poskládal pro Youth League velice silný kádr. Záměrně používám slovo „poskládal“, protože soupiska pro Youth League nespočívá jen v tom, že do oficiálního lejstra opíšete jména všech dorostenců.

 

Turkům se povedlo velmi užitečně posílit třemi o rok staršími hráči, jak umožňují pravidla Youth League. Již zmíněný Aktay dal dohromady šest gólů, špílmachr Özfesli v prvním zápase na jeden přihrál, Alici spolehlivě bránil na pravé straně a rovněž měl jednu asistenci v minulém klání. Zkrátka ti starší byli opravdu vidět. Není se čemu divit, když víceméně patří do druholigového A-týmu.

 

Za zmínku také stojí, že i ostatní členové základní jedenáctky byli v takřka nejvyšším možném věku. Sedm z osmi zbývajících fotbalistů se narodilo od ledna do června 1998. Nejmladší člen sestavy Anil Balakkiz přišel na svět v říjnu téhož roku. Jistě vám více trenérů potvrdí, že u mladých hráčů je znát opravdu každý půlrok. Už jen z pohledu věkového rozvrstvení to Altinordu dalo dohromady nejlépe, jak mohlo.

 

Sparta naopak v odvetě žádného staršího hráče nevyužila. Její sestava byla mladší zhruba o rok. Nejmladší Matěj Majka se narodil až v roce 2000. Nepovažuji za chybu, že se letenský klub rozhodl odeslat starší fotbalisty na hostování. Jeho prioritou není triumf v Youth League, ale vychovat co nejlepší jednotlivce pro svůj A-tým. Spíše je škoda, že ti starší nemohou hrát druhou ligu v béčku, jako tomu bylo dříve. Krom jiných nesporných výhod by z toho Sparta mohla profitovat i v juniorské Lize mistrů.

 

Trenéři Čunát s Kriegem se také museli obejít bez dalších opor. Christian Frýdek je zraněný, stejně tak Dominik Plechatý. Ti by dost možná nechyběli v základu. To platí i o Václavu Dudlovi, jenž už nasbíral tři starty v Evropské lize, což jej vyřazuje z pokračování v Youth League.

 

Nicméně přes výčet všech okolností, které hrály v její neprospěch, Sparta určitě mohla postoupit. Ani velice nepříznivý výsledek 2:6 z prvního duelu nemusel být nepřekonatelnou překážkou. A ani vyloučení Zinedina Mustedanagiče krátce po přestávce tým nesrazilo do kolen.

 

Sparťané paradoxně v deseti dokázali Turky výrazně přehrát. Z 0:1 otočili na 3:1 a chyběli jim jen dvě trefy, aby šli dál. Jednu z nich mohl v 80. minutě po centru Davida Šnajdra přidat Jan Fortelný, ale míč, který se snášel k brankové čáře, před ním na poslední chvíli odvrátil jeden z obránců. Při této akci chyběly opravdu jen centimetry. Věřím, že za stavu 4:1 už by hosté byli psychicky dost dole a další tlak neustáli.

 

Výhra 3:2 tak na postup nestačí. Výkon oslabené Sparty z druhé půle však může být návodem, jak uspět v příštích konfrontacích se silnými zahraničními soupeři. Mladí sparťané si možná také dokázali, že jejich možnosti jsou ještě o něco dál, než si byli sami ochotni připustit.

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • Myslím, že tam, máš nepřesnost

  Tashunka Witko1.12.2016 9:39reagovat

  s tím pololetím:

   

  Players must be born on or after 1 January 1998, with a maximum of three players per team born between 1 January 1997 and 31 December 1997 allowed.

   

  Šlo mi spíš o to, kdy by mohl eventuelně hrát, kdyby tomu dala Sparta větší pozornost.

  • dominik271.12.2016 11:47reagovat

   Kdyby tomu Sparta dala větší pozornost, tak by si nechala cca tři hráče ročníku 97. Nevím, jestli to platí třeba i pro Pulkraba, protože ten půl roku hostoval a u těch starších snad musí být celé dva roky v klubu. Další hráč z ročníku 98, Daniel Turyna, hostuje v Senici. No a pak můžeme připomenout, že Václav Dudl nehrál čistě jen proto, že šel do hry se Southamptonem. Takže to jsme už u pěti hráčů, které by Sparta mohla využít, kdyby se na tu soutěž víc soustředila.

    

   O nepřesnosti s pololetími nevím. Já to myslel tak, že když klub nasadí hráče narozené ve většině z kraje roku 1998 a k tomu tři z roku 1997, tak v podstatě poskládá nejstarší možné mužstvo.

 • Antifrustrační mechanismus

  majtin30.11.2016 23:56reagovat

  Škoda, stalo se. Dal jsem si tu práci a spočítal věkový průměr hráčů do pole, kteří zasáhli do zápasu VŽDY aspoň na něco okolo půl hodiny (takže tam nemám Kikina co hrál v Turecku 12 minut a přitom dal gól) a vyšla mi následující čísla: 1. zápas Altinordu 18,86 let Sparta 18,16 ; druhý zápas Sparta 17,82 Altinordu 18,86 . Takže v prvním případě je ten rozdíl cca tři čtvrtě roku, ve druhém cca rok. To je opravdu znát a asi se to odráželo i na fyzických dispozicích hráčů. Už při pohledu na první zápas jsem si říkal, že hráči soupeře jsou nějací velcí. Ale přesto si taky myslím, že se to dalo zvládnout. Mimochodem dle statistik Sparta soupeře přestřílela i v prvním zápase, ve druhém výrazně: http://www.uefa.com/uefayouthleague/season=2017/matches/round=2000824/match=2020632/index.html

  A samozřejmě taky souhlasím s tím, že je velká škoda, že nemáme aktuálně béčko, to by bylo velice znát.

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha