Přehnané lpění na licencích brzdí český fotbal

<< Zpět

26.11.2016, Autor: Dominik Hejbal

Leckomu se může zdát, že dosáhnout na UEFA profilicenci je něco jako udělat řidičák nebo si vyřídit živnostenský list. Zkrátka něco, co si můžete obstarat ještě na škole. Obětujete tomu nějaký čas, zaplatíte vcelku snesitelnou částku a brzy můžete potřebný dokument začít využívat. Jistě si pak položíte otázku, zda není hloupostí samotných trenérů, že si toto oprávnění nezískali dříve, aby už mohli bez problémů vést ligové kluby z lavičky, když se jim naskytne příležitost.

 

Já si však kladu jinou otázku. Jestliže ligové kluby jako Hradec Králové nebo Sparta dobrovolně sahají po trenérech, kteří potřebnou licenci nevlastní, není to především ukázka toho, že jsou omezení zbytečně přísná?

 

Ale vraťme se k té „hlouposti“ trenérů. Ohledně získávání licencí UEFA Pro se totiž málo zmiňuje zásadní skutečnost, že jen to, než se vůbec dostanete na kurz, nějaký čas trvá.

 

Noví studenti totiž nebývají přijati každý rok. Už to je pro mě důvodem, proč by se měly vydávat výjimky trenérům, které od získání licence dělí jen několik měsíců. Přesně jako tomu je třeba v Evropské lize. Že se završení studia nedočkali před svým debutem v lize, totiž není jenom jejich vina.

 

Překážek na cestě k získání nejvyššího trenérského oprávnění je však o něco víc. Předně musíte před přihlášením k přijímacím zkouškám dojít se svým studiem až k licenci „A“, s ní navíc odtrénovat alespoň jeden rok v klubu, od něhož pak dostanete potvrzení. Poté musíte uspět v konkurenci dalších uchazečů, abyste se dostali mezi 22 vyvolených. Alespoň tolik zájemců bylo přijato posledně, mezi nimi i momentálně ligoví trenéři David Holoubek s Bohuslavem Pilným nebo druholigoví kouči David Horejš z budějovického Dynama a Martin Zbončák, jenž na začátku sezony vedl Třinec.

 

To však stále není vše, co potřebujete splnit. Dále musíte mít připraveno 75 tisíc korun pro případ, že budete přijati, abyste uhradili cenu kurzu. Pokud máte za sebou úspěšnou fotbalovou kariéru a netrpíte závislostí na automatech, pak by pro vás v této částce nemusel být problém.

 

Horší je to pro běžného mládežnického kouče, jenž se trénování nemůže věnovat na plný úvazek, neboť to se v mládežnickém fotbale poštěstí velmi malému počtu šťastlivců. Mládežnický trenér tak zároveň třeba vyučuje tělocvik na partnerské škole, dělá i jinou práci v klubu, je zaměstnán mimo fotbal nebo sám ještě studuje. Takže i cena kurzů jistě výrazně redukuje počet přihlášek.

 

Nicméně nechci, aby to vyznělo, že jsem odpůrcem trenérských licencí, včetně té s označením UEFA Pro. Naopak. Vzdělávání by mělo být. A je logické, že nemůže být zadarmo, byť jistě není náhodou, že největší problémy s nedostatkem domácích trenérů pro špičkový fotbal najdete právě v Anglii, kde jsou trenérské kurzy výrazně dražší než u jiných fotbalových velmocí.

 

Pokud někdo chce být trenérem na nejvyšší úrovni, měl by se vzdělávat. Ovšem k tomu už se lidé jako Bohuslav Pilný nebo David Holoubek zavázali. Zaplatili si kurz, aktivně se ho účastní. Jsem proto názoru, že by jim nemělo být nadále bráněno ve vykonávání jejich profese v ligovém fotbale. Jinak se z licencí, které mají zajišťovat posouvání fotbalu k vyšší profesionalitě, naopak stanou brzdy, jež českému fotbalu uškodí.

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta

Místnost je zatím prázdná

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha