Ligový podzim ve znamení trenérských senzací

<< Zpět

28.12.2011, Autor: Dominik Hejbal

Fotbalový podzim skončil. Příběh neuvěřitelných trenérských rošád pokračuje dál. Pro počátek té nejbláznivější se musíme vrátit o sedm let zpátky.

 

Nečekané pokračování sporu Straka vs. Hřebík – „Franzova“ zrada

 

V prosinci 2004 demonstrovali fanoušci letenského klubu kvůli odvolání Františka Straky před letenským stadionem. Během zápasů se pak obrátili proti jeho nástupci Jaroslavu Hřebíkovi. To vše vrcholí Hřebíkovým koncem po vzájemné dohodě s vedením klubu, která se uskutečnila 3. října 2005.

 

Na přelomu září a října tohoto roku se objevují spekulace, že fotbalovou Slavii má převzít František Straka. Zpočátku se to zdálo jako absolutní nesmysl. Slavia však 3. října (na den přesně 6 let po Hřebíkově konci ve Spartě) po utkání s Olomoucí představuje Františka Straku jako nového trenéra. Vyhlášený motivátor jedním podpisem rozhněval fanoušky obou pražských „S“. Slávisté byli rozladěni z toho, že jejich klub převzal vyhlášený sparťan. Sparťané neskrývali zklamání ze Strakovy zrady. Zvláště ta část fanoušků, která kvůli populárnímu „Franzovi“ ostře vystoupila proti jeho nástupci Jaroslavu Hřebíkovi.

 

Aniž by si to možná sám Straka uvědomil, svému rivalovi umožnil poklidný návrat na Letnou.

Hřebíkova dlouhá cesta zpět s pomocí teenagerů.

 

Ovšem nutno podotknout, že Hřebík si svými výsledky řekl o velký návrat sám. Když končil své druhé angažmá na Letné, vypadalo to, že zároveň končí jeho trenérská kariéra. Po neshodách s hráči získal nálepku kouče, který neumí jednat se svými podřízenými. Na prahu šedesátky už větší šance na uplatnění nemusela přijít. Po třech letech čekání však v létě 2008 přišla nabídka ze svazu. Jiří Nevrlý, tehdejší šéf mládežnického reprezentačního úseku Českomoravského fotbalového svazu přišel s nabídkou práce u reprezentačních výběrů do 18 a 19 let. Současný šéftrenér Viktorie Žižkov nakonec kontroverzní krok prosadil a letos v srpnu se tento tah ukázal být takřka geniálním. Reprezentační devatenáctka získala stříbrné medaile na Mistrovství Evropy v Rumunsku. Hřebíkův výběr se prezentoval naprosto precizní taktikou. Hráči se systému podřídili na více než 100 %, došli do finále a jako jediní sehráli vyrovnanou partii se španělskými mistry.

 

Trvalo to šest let, ale opět se ukázalo, že trenér Hřebík je jedním z nejlepších trenérů, které jsme mohli v českém fotbale vidět. Své místo ve Spartě mu dokonce přenechal Jozef Chovanec, který předtím na lavičce vedoucího týmu ligy působil tři roky. Tak dlouho u nejúspěšnějšího tuzemského klubu vydržel naposledy v 60. letech legendární Václav Ježek.

 

David Vavruška – nad očekávání úspěšný zelenáč

 

Letošní ligový podzim však přinesl i příběh trenéra, který fantastických výsledků dosáhl během svého debutu. David Vavruška (39) přišel do Příbrami s cílem udržet se nad sestupovými pozicemi. Provinční klub však získal v šestnácti kolech senzačních 27 bodů. Na jaře tak místo záchranářských bojů může atakovat pohárové příčky. Slibně se jeví také práce dalšího mladého trenéra Luboše Kozla v pražské Dukle, která má v první sezoně solidně nakročeno k setrvání mezi ligovou elitou i v příští sezoně.

 

Špatná volba Petra Rady?

 

Zato zkušený kouč Petr Rada se dvakrát nevyznamenal. V létě bývalý reprezentační lodivod prohlásil, že z Liberce odchází do Teplic za lepšími podmínkami pro budování úspěšného týmu. S Teplicemi však okupuje pouze 7. příčku. Na druhý Liberec se dívá z úctyhodné desetibodové vzdálenosti.

 

 

 

Publikováno 8. prosince ve Fleši, čtrnáctideníku Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

 

(foto: sparta.cz)

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
  • ouki28.12.2011 18:49reagovat

    Nelíbí se mi, že se ze Straky a Hřebíka dělají rivalové. Podle mě to rivalové nejsou. Akorát u většiny fanoušků se vyskytuje, že kdo má rád Straku (dnes už skoro nikdo Úsměv ), ten nemá rád Hřebíka a naopak, podle toho, čemu přikládají důležitost při trenéřině. Ale věta, že Straka umožnil poklidný návrat svému rivalovi, se mi nelíbí...

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha