e-Sparta není WikiLeaks

<< Zpět

8.2.2012, Autor: Dominik Hejbal

Vzhledem k hromadným dotazům bych rád uvedl na pravou míru okolnosti zablokování účtu diskutéra s přezdívkou „figura“. Jak asi většina z vás ví, tento přispívatel se vyznačoval především velmi vysokou informovaností o zákulisí fotbalové Sparty. Na sparťanských diskusních fórech jste se díky němu mohli dočíst například o výši platů jednotlivých hráčů, referování o tréninkových metodách nebo o personálních změnách. Naposledy se proměnil ve zpravodaje ze španělského soustředění. Často měl pravdu, občas se mýlil:

 

…informace s Hřebíkem se odložila teď na zimu. Hřebík GSM, trenér Psotka. Jen u Bláži to není jisté. Pravděpodobně zůstane.

 

Některé informace si nezúčastněný fanoušek stěží může ověřit:

 

Lukáš Zich, náš gólman, byl 14 dní zraněný a netrénoval. Minulý týden ho GSM potkal v kabině, jak šel z rehabilitace a pan Joska na něj: ”Co tady děláš? Já myslel, že jsi na hostování…” To snad mluví za vše…

 

Problém však nastane v době, kdy se (podle mě právem) některé osoby cítí být takovým počínáním poškozeny a ozvou se.

 

U nás v Česku bývá zvykem, že se výše platu zveřejňuje jen po dohodě obou stran. Ať už za to může česká závist nebo strach o svou bezpečnost a majetek, či pouhá neochota informovat, považuji za slušné to respektovat. Přiznám se, že mě zajímá především dění na hřišti.

 

Tréninkové metody bývají součástí klubového „know-how“, byť možná ne v takové míře, jakou u týmů Formule 1. Dění v útrobách stadionu a tréninkového centra by také mělo být veřejné až po dohodě uvnitř klubu. To samé platí o herním soustředění. Zvláště v situacích, které můžeme bezpochyby označit za kontroverzní, a klub může být ohrožen. Příkladem budiž „dresová aféra“ z loňské zimní přípravy.

Tak to alespoň vidím já.

 

Sám za sebe mohu říci, že chápu, když se kdokoliv cítí být poškozován zveřejněním citlivých informací. Většinou platí, že Sparta se o informace dělit chce. Někdy to třeba trvá déle, ale nakonec se přípustných informací stejně dočkáme. Zvláště pokud jste aktivními fanoušky, např. členy 12. hráče, dostanete se k informacím ještě jednodušeji.

 

Pokud interní (i nepodložené) informace šíří osoba, která zneužívá anonymity internetové diskuse, není jiné obrany, než se ozvat administrátorům webu.

 

Ti pak stojí před nelehkým rozhodnutím.

 

Nabízí se možnost postižené odmítnout a v rámci zachování atraktivnější diskuse, o kterou bezpochyby stojí každý administrátor, se postavit proti hráčům, realizačnímu týmu, vedení klubu i dalším zaměstnancům. Nechat v diskusi šíření obsahu, kterého se může mj. zhostit bulvár a použít ho proti sparťanům.

 

Druhou možností je odstřihnutí člověka, který se sám schovává pod nicneříkající přezdívkou, ale šíří citlivé informace o konkrétních lidech. S tím souvisí zarmoucení fanoušků, kteří lační po senzacích, bohužel kolikrát i na úkor Sparty.

 

K jaké možnosti jsme se přiklonili, už víte. Chtěl bych jen podotknout, že se skutečně nejednalo o žádný příkaz nebo výhružku ze strany klubu. Jednalo se pouze o vyjádření přání mimo rámec jakékoliv oficiální komunikace. V klubu evidentně nepanuje radost z této situace a dle mého názoru bylo lepší situaci řešit včas.

 

Konečné rozhodnutí vzešlo pouze na e-Spartě. Jelikož e-Sparta byla založena s cílem podporovat Spartu a ponechání „figury“ v naší diskusi pro nás bylo v rozporu s tímto předsevzetím, muselo dojít k nepopulárnímu řešení.

 

Dotyčnému figurovi nabízím možnost osobního setkání, popřípadě kontaktování mě na mailu redakce@e-sparta.cz. Za anonymitu se neskrývám. Blogy podepisuji jménem, které mám zároveň uvedené v občanském průkazu. Také patřím k těm, o nichž se tento tajemný přispěvatel nelichotivě vyjadřoval a spustil lavinu urážek od dalších virtuálních hrdinů.

 

Tímto se omlouvám zklamaným a zpočátku zmateným fanouškům. Snad již byla všem spekulacím učiněna přítrž. Nechtějte však po nás, abychom tlumočili přesné znění příspěvků, které byly smazány. Popřeli bychom logiku jejich smazání.

<< Zpět

Komentáře

E-Sparta
 • Cenzura? Figura na hrad!

  krabat10.2.2012 15:38reagovat

  Proč jste teda zřídili tyhle stránky, když tady budou ty samé informace jako na těch oficiálních?

  Pravdivá informace má právo být zveřejněna, i když může Spartu poškodit. Navíc je to pouze neoficiální tvrzení na fóru, které může být zdrojem pouze hodně neprofesionálních médíí. Howkh!

 • Za mne OK

  majk9.2.2012 8:37reagovat

  Bejt to tu hned, půlka věcí by se neřešila a neřekla. Jen jedna věc, umlčování nespokojenců větama (ve smyslu) víte hovno, neřešte a souhlaste nebyla od některých zrovna vhodná.

   

  Dále se nabízí otázka, jestli se e-sparta nevidí až moc důležitá Úsměv

  • Za mne OK

   majk9.2.2012 8:50reagovat

   jen bych dovysvětlil, že s banem stále nesouhlasím, ale už jsem pochopil co vás k tomu vedlo.

   • Za mne OK

    kapřík10.2.2012 23:12reagovat

    Byla to blamáž Úsměv Kluci si holt neuvědomili, co rozpoutají bez toho, aniž by celou věc řádně osvětlili. Alespoň se ponaučili do budoucna, že si nemá cenu hrát na VV a zbytečně machrovat, jako že jen oni vědí. Figura sem, Figura tam, nevědomost je krásná věc, ale štěstí neporazíš...

  • Za mne OK

   dominik279.2.2012 11:44reagovat

   Myslím, že e-Sparta sama sobě moc důležitá nepřijde. Spíš přijde důležitá těm, kteří se cítí být poškozeni nebo těm, kteří mají potřebu sem chodit na výzvědy...

    

   To ”umlčování” se nepovedlo, to je fakt. Kluci to ale mysleli dobře.

  • Za mne OK

   pubi9.2.2012 13:41reagovat

   Souhlas, po vysvětlení od Dominika i od oukiho na FB chápu ten krok, ale to, jakým způsobem je to tu vysvětlováno, tedy spíš nevysvětlováno, je hrozný. Zbytečná kauza, která měla začít i skončit udělením banu, se tu teď řeší víc, než Sparta.

 • Otázkou

  Ferry9.2.2012 6:45reagovat

  zůstává,kdo je Figura a proč to vlastně dělá.Přece nebude riskovat svoje místo ve Spartě jenom proto,aby nás informoval o zákulisních věcech.To se mi zdá hodně podivný.Pokud to teda opravdu je zaměstnanec klubu.

 • js8.2.2012 23:32reagovat

  Ja osobne uznavam smazani prispevku a respektuju duvody k udeleni banu, jenom se mi nelibi takoveto ”my vime, o co jde, a vy ostatni budte zticha.” Podobna hierarchie mi vadi na sousednim foru, tak doufam, ze to tu nedopadne jako diskuze pro skupinu vyvolenych.

 • Dominiku

  wilathewarrior8.2.2012 23:26reagovat

  souhlasim s tebou. Prece vynaseni internich veci z firmy je nekdy i trestne a lide to maji ve smlouvach. Sice mozna ztratim vetsi prehled o deni ve Sparte ale tohle bylo dle meho spravne rozhodnuti.

 • Sparta758.2.2012 22:04reagovat

  Nikdy jsem sem nepsal, ale rád si tady občas něco přečtu a chtěl bych tímto vyjádřit podporu Dominikovi a všem lidem kteří se o tyhle stránky starají a pokud se takto rozhodl nebo rozhodli tak věřím, že to bylo v zájmu Sparty. Jinak v blogu je to vysvětleno vcelku rozumně a i když osobně jsem byl vždy v diskusi rád za každý zajímavý příspěvek ze zákulisí od Figury, tak zájmy Sparty by pro každého fanouška Sparty měly být vždy na prvním místě.

 • BAN

  ewzen8.2.2012 21:33reagovat

  Vis Dominiku kdybys nebyl takovy spravnak a byl obcas trosku za drsnaka a nemel sklony k diktature tak by si mozna byl oblibenejsi :) Receno serialovou terminologii: Nebud furt Brandon Walsh. Bud obcas Dylan McKay :-;

  • BAN

   dominik278.2.2012 21:34reagovat

   Já svou práci na e-Spartě nedělám proto, abych byl oblíbenější. Mysli si o tom co chceš.

   • BAN

    ewzen8.2.2012 21:49reagovat

    Ja to myslel tak,ze by pak do Tebe treba tolik lidi nerypalo :) Ale spis mi je zahadou proc Sparta prisla az ted a nee drive,kdyz zverejnoval sestavy,prestup Holka o mesic driv atd atd

    • BAN

     dominik278.2.2012 21:52reagovat

     Nevím, neřeším. Ono to ale není tak, že by se přímo vyjádřila Sparta. Ozvali se jednotlivci, kterým se to líbilo. Byli to i fanoušci, kterým se to nelíbí, ale byli by za takovej názor v diskusi ufackovaní...

     • BAN

      dominik278.2.2012 21:52reagovat

      respektive nelíbiloSmích

 • Dominiku

  LukyACS8.2.2012 21:32reagovat

  Myslíš si, že je Figura takovej idiot, že neví, co může a nemůže vypustit?

  • Dominiku

   dominik278.2.2012 21:39reagovat

   Zdržuji se odpovědi

 • munzig8.2.2012 21:31reagovat

  Doufám že všichni z toho článku pochopili proč to dopadlo takhle. Myslim že Dominik to vysvětlil přesně a každý rozumný člověk to snad pochopil.

 • Byl nutný ban?

  artaxerxes8.2.2012 21:17reagovat

  Určitě jako administrátor webu máš právo mazat příspěvky, které jsou proti záměru webu (podporovat a propagovat Spartu a rozumně o ni diskutovat).

   

  Máš určitě právo udělit diskutujícímu ban i zablokování IP adresy, ale nebylo vhodnější napsat figurovi na e-mail upozornění nebo ho jen zablokovat na omezenou dobu (např. na 1 den)?

  • Byl nutný ban?

   dominik278.2.2012 21:21reagovat

   Na mail mu psát nebudu. Pochybuju, že se registroval na mail, který používá.

   Ban na 1 den v podstatě dostal. Dyť sem píše znovu...

   Blokování IP adres je trochu sporné a je to na delší diskusi. Já s tím moc nesouhlasím. Budiž poslední ban jen varováním...

   A další věc je, že ban dáváš, abys jednotlivé příspěvky potom mazat nemusel. Co když se stane, že to tady bude půl dne a mezitím se to zkopíruje napříč všemi sparťanskými fóry?

  • Byl nutný ban?

   pubi8.2.2012 21:26reagovat

   ja bych se zeptal spis, jestli byla nutna tahle slohovka plna nepodstatnejch kecu... dominiku, kdyz mas potrebu se porad hajit, asi v tom nebudes mit cisty svedomi.. nevim, jestli ti vadilo, ze ti bral svyma zajimavyma prispevkama tvoji ”popularitu”, nebo o co jde, protoze vedeni klubu to evidentne nevadi (kdyby ano, tak to resi, protoze jak vidno podle jejich aktivity v poslednich mesicich forum na ofiku, fb atd. podrobne monitoruji)... tak nechapu, co se snazis timhle resit.

   • Byl nutný ban?

    dominik278.2.2012 21:30reagovat

    Tak ty nepodstatný kecy jsou i pro lidi, kteří se o e-Spartě pomalu dozvěděli až díky týhle pseudoaféře.

     

    A na otázku, co vadí nebo nevadí lidem na Spartě se můžeš zeptat jich samotných. Já o tom vím své...

   • Byl nutný ban?

    spartas8.2.2012 21:34reagovat

    Evidentně do toho nevidíš ale vůbec, což je případ většiny tady. Nikomu to nevyčítám, každopádně vám závidím vaše skálopevné přesvědčení, jak se celá věc má.

  • Byl nutný ban?

   grygi848.2.2012 21:34reagovat

   Čím byl klub ”ohrožen” pondělními příspěvky (nepodloženými) diskutéra (anonymního), je mi stále záhadou:D

   • Byl nutný ban?

    LukyACS8.2.2012 21:44reagovat

    kdyby Figura Spartu tak strašně moc poškozoval, tak na ofiku má už dávno IP BAN. Pochybuju o tom, že by Sparta nevěděla, kdo Figura ve skutečnosti je.

    • Byl nutný ban?

     dominik278.2.2012 21:47reagovat

     Uvidíme v příštích týdnech, kolik toho napíše na ofiko.

    • Byl nutný ban?

     CelticGirl9.2.2012 12:25reagovat

     na ofiku už ban má. Jak se zde již psalo, ban na IP je složitá věc...

Přispěj i TY na Choreofond SF!

Přispěj i TY na Choreofond SF!
Sportovní suvenýry
e-sparta.cz - projekt fanoušků AC Sparta Praha fotbal
© 2010 - 2014
registrovat
Diskuzní fórum e-sparta.cz
Stránky fanoušků AC Sparta Praha